2006


(konkrétní výstavní výsledky našich tibeťáčků i našich odchovů na jednotlivých výstavách si můžete zobrazit
zde)Mezinárodní výstava Praha 19. listopadu 2006

Letošní výstavní sezónu zakončila Mezinárodní výstava v Praze - Letňanech. Byla to výstava na kterou jsme jeli vystavovat nejen tibeťáčky, ale také poprvé naši belgickou ovčačku Isis (belgičtí ovčáci se vystavují v sobotu - den před tibeťáčky). Ze sobotního výstavního dne jsme se však vrátili s obtížemi - auto vypovědělo službu. Zbytek sobotního odpoledne i celý večer jsem strávila schánění náhradního odvozu na příští den. Nakonec se ve večerních hodinách naštěstí podařilo sehnat celé náhradní auto (), ale na výstavní přípravu tibeťáčků čas již nezbyl - proto se dopředu nekoupalo ani nečesalo... a zmatek jsem dovršila tím, že jsem doma zapoměla foťák - takže fotky jsou tentokrát pouze ilustrativní.
Na výstavu bylo přihlášeno 13 tibeťáčků, ze kterých nakonec přijelo 11, a posoudil je rumunský pan rozhodčí Roberto Schill. Pan Schill posuzoval tibeťáčky již minulý rok na výstavě v Bratislavě, kde se mu moji tibísci líbili, Norbíkovi v mezinárodní konkurenci zadal tituly CAC, CACIB a BOB a Nefertiti r.CAC a r.CACIB - za vítěznou Léthé Perla mahagon. Z Brartislavské výstavy jsem již věděla, že tento pan rozhodčí je poměrně přísný a dá především na správnou stavbu těla a morfologii, pejsci, kteří nemají výborně rovný a pevný hřbet, správný postoj i úhlení a dokonalý hrudník, prostě nemají šanci uspět. Nebylo tomu jinak ani tentokrát, důkazem je jen 5 zadaných "Výborných" u tibetských španělů (a u ostatních plemen to bylo ještě horší...). Mezi tibeťáčky, kteří tentokrát neuspěli, se zařadila i naše Urania (původně to dokonce vypadalo na "Dobrou", která se pak vysvětlila (překladatel nadělal mnoho zmatků v kruhu a jedním z nich byla i tato neúplně přeložená zadaná známka), Urania obdržela "Velmi dobrou" a vytčen jí byl větší předkus, volnější hřbet i hrudník, který by "mohl být prostornější" - no bodejť by ne, vždyť Úňa je stále ještě odrostlé štěně...), ale i jiní, jindy úspěšní tibeťáčci (Klubový Champion Cartoon Color of Lollipop, nebo  nejlepší dorostenka klubovky Caly Zlatý Klondike). Přestože jsme s Uranií "nebodovali", celkový výsledek výstavy byl pro nás opravdu pozitivní - Felicitas svým r.CAC a r.CACIB splnila podmínky pro přiznání titulu KLUBOVÝ CHAMPION, Neptun se se svým CAC a CACIB posunul na první místo v průběžném pořadí soutěže Top tibeťák, a vítězem plemene se stal mladý (14-ti měsíční) Vulcanus Perla mahagon!
Fotky, které tu pro Vás jsou, jsou tentokrát opravdu jen ilustrativní (a slibuji, příště již foťák nezapomenu
). Ale pro změnu a kompletnost uvádím ještě také výsledky všech tibeťáčků (a budu se snažit toto dodržet i při všech příštích výstavách).

Kompletní výsledky:

PSI
třída dorostu
Velmi nadějný 1
BURBERRY Bohemia Crown

třída mladých
Výborný 1, CAJC, BOB
VULCANUS Perla mahagon


Velmi dobrý 2
ASTERIX Bohemia Crown

třída otevřená
Velmi dobrý 1
CARTOON COLOR of Lollipop

třída championů
Výborný 1, CAC, CACIB
NEPTUN Perla mahagon
FENY
třída mladých
Velmi dobrá 1
AMÁLKA Sněhurčin poklad


Velmi dobrá 2
CALY Zlatý Klondike


nenastoupila
AGNES Sněhurčin poklad

mezitřída
Velmi dobrá 1
Urania Perla mahagon

třída otevřená
Výborná 1, CAC, CACIB
ADÉLKA Honzíkova cesta


Výborná 2, r.CAC, r.CACIB
FELICITAS Perla mahagon


Výborná 3
ANETKA Honzíkova cesta


nenastoupila
RHEA ILIA Perla mahagon

Fotografie:


naše holky: Urania a Felicitas (foto: Speciální výstava Mladá Boleslav´06)

Adélka Honzíkova cesta - CAC/CACIB (foto: Světová výstava Poznaň´06)

Felicitas Perla mahagon - r.CAC/r.CACIB (foto: MVP Mladá Boleslav´06)

Neptun Perla mahagon - CAC/CACIB (foto: MVP České Budějovice´06)

Vulcanus Perla mahagon - CAJC/BOB (foto: Spec.v. Mladá Boleslav´06)          

FCI Světová výstava psů Poznaň 12. listopadu 2006

SVĚTOVÁ VÝSTAVA PSŮ - „svátek“ všech vystavovatelů, vyvrcholení výstavního snažení, výstava, která se opravdu koná pouze jednou ročně – pokaždé jen v jednom předem určeném městě světa. A protože svět je dost velký a pro většinu našinců nedostupný, není vždy v silách vystavovatele se této výstavy účastnit (příští rok se například Světová výstava uskuteční v Mexiku). Pořádáním letošní „světovky“ byl pověřen polský kynologický svaz a samotná výstava byla uspořádána v prostorných halách poznaňského výstaviště, čímž se tato významná výstava stala dostupnou i pro české kynology. Na výstavu bylo přihlášeno celkem 20839 psů 354 plemen, kteří byli posuzováni v průběhu 4 výstavních dnů. Vystavovatelé přijeli z 54 různých zemí opravdu celého světa, přičemž nejvíce přihlášených psů (5993) bylo z Polska, následováno 2238 z Ruska, 1704 z České republiky (!!!), 1641 z Německa… Tibetských španělů bylo na výstavu přihlášeno 51 a posoudil je rozhodčí z Kanady – pan Paul Odenkirchen.
Na letošní světovce jsem bohužel sama nevystavovala (Lamia a Nefertiti nejsou po odchovu letošních štěňátek ještě ve výstavní kondici, a Felicitas s Déó, které by, myslím, v letošní konkurenci dospělých fen hravě uspěly, měly v této době mít zcela jiné povinnosti – obě měly mít štěňátka; i když mě nakonec moc mrzelo, že jsem alespoň jednu fenečku přihlášenu neměla, protože právě v dospělých fenách byla letos konkurence opravdu dost slabá), ale výstavu jsem si samozřejmě ujít nenechala. Vystavováni byli i tibeťáčci z ČR a českému chovu rozhodně neudělali ostudu.
Ale již k samotnému posuzování, které zahájili mladí psi. Nastoupili tři a všichni získali známku výborný; Světovým vítězem mladých se stal black and tan pejsek z českého chovu (exportovaný do Polska) – Andy Sněhurčin poklad. Dalším krásným úspěchem českých tibísků bylo druhé místo (a známka „výborný“) pro Achtaje Bohemia Maestro, který, ač champion, startoval ve třídě otevřené. I mezi fenkami se české tibeťandy neztratily – mladá Athina Duhový kamínek získala známku „Výborná 2“ v silné konkurenci 6-ti fen; Adélka Honzíkova cesta zvítězila ve třídě otevřené (sice pouze se známkou „Velmi dobrá“, ale první místo ve třídě je přece první místo!) a téměř 10-ti letá Itanari Modrá písnička se zaslouženě stala se známkou „Výborná 1“ Nejlepším veteránem plemene. Nejvýznamnějšího úspěchu tibísků českých vystavovatelů dosáhla fenka importovaná z Norska do ch. st. Bohemia Maestro Yotisha´s Surprice – ve svých necelých 18-ti měsících nejen porazila o téměř půl roku starší fenku ze své třídy a získala „Výbornou 1“ s titulem CWC, ale nakonec získala i titul r.CACIB!!! – a rezervním Světovým vítězem se opravdu nestává nikdo jen tak – GRATULUJEME!
A nakonec nějaké fotografie
tentokrát opravdu prosím o schovívavost. Světelné podmínky byly dost ztížené, a tak fotky nejsou zrovna nejkvalitnější... Snažila jsem se nafotit co nejvíce tibísků (tak, abych opravdu věděla, který je který), ale vše se nafotit bohužel nepovedlo.


někteří čeští tibísci na "světovce":

Achtaj Bohemia Maestro

Néreus Perla mahagon

Adélka Honzíkova cesta

Athina Duhový kamínek
PSI
třída mladých
*
posouzeno: 3

3 x zn. "Výborný"

Andy Sněhurčin poklad - V1/WJW

Sakya´s Maxim Rex - V2

Gopala Bedigebu - V3
PSI
mezitřída
*
posouzeno: 4

2 x zn. "Výborný"
2 x zn. "Velmi dobrý"

Mango´s Pentagon - V1/CWC/
CACIB/WW


Dedicated to a Guardian Angel - V2

Bianco Zlota Wolność - VD3

Angwang des Yomainris - VD4
PSI
třída otevřená
*
posouzeno: 7

3 x zn. "Výborný"
4 x zn. "Velmi dobrý"

Body Rock´s Wet Wet Wet - V1/CWC

Achtaj Bohemia Maestro - V2

Olazza Milord - V3

Chrystal Mountain Arling Chans - VD4
PSI
třída championů
*
posouzeno: 8

5 x zn. "Výborný"
3 x zn. "Velmi dobrý"

Arundina Lha Ku - V1/CWC/r.CACIB

Body Rok´s National Trust - V2

Sakya´s Sngoba-Midas - V3

Bendafeim´s Randy-Dandy - V4
FENY
třída mladých
*
posouzeno: 6

4 x zn. "Výborná"
2 x zn. "Velmi dobrá"

Angel Eyes at Samskara - V1/WJW/Best Junior

Athina Duhový kamínek - V2

Akoya de la Goutte de Bord - V3

Body Rock´s Joddla Med Siv - V4
FENY
mezitřída
*
posouzeno: 2

1 x zn. "Výborná"
1 x zn. "Velmi dobrá"

Yotisha´s Surprice - V1/CWC...

... a r.CACIB

Annastiina Sabrina - VD2
FENY
třída otevřená
*
posouzeno: 4

4
x zn. "Velmi dobrá"

Adélka Honzíkova cesta - VD1

Happy Serce Puszczy - VD2

Kiarka Driba - VD3

Prunella Tybetańskie ziólko - VD4
FENY
třída championů
*
posouzeno: 4

1 x zn. "Výborná"
3 x zn. "Velmi dobrá"

Evernia Chatanga - V1/CWC/CACIB
/WW/BOB

P´Zazz Qummin - VD2

Miliisin Cza-Rina - VD3

of Zlazano Po-Ta-La - VD4
FENY
třída veteránů
*
posouzeno: 1

1 x zn. "Výborná"


Itanari Modrá písnička - V1/Best veteran

téměř 10-ti letá Itanari ve výborné kondici
FCI - SVĚTOVÍ VÍTĚZOVÉ 2006

Světový vítěz mladých - ANDY Sněhurčin poklad (Polsko, chov CZ)

Světová vítězka mladých a Best Junior - ANGEL EYES AT Samskara (Francie)

Světový vítěz - Mango´s PENTAGON (Švédsko)

Světová vítězka a BOB - EVERNIA Chatanga (Polsko)
Speciální výstava Mladá Boleslav 14. října 2006

Letošní Speciální výstava tibetských španělů se konala již tradičně v polovině října na výstavišti v Mladé Boleslavi, jako součást Speciální výstavy Klubu chovatelů málopočetných plemen psů. A jelikož možnosti připojit se s pořádáním své „speciálky“ ke KCHMPP využily i další kluby, bylo na výstavu přihlášeno celkem 382 psů a fen 34 různých plemen. Tibetské španěly (27 přihlášených) posoudila, také stejně jako loni, paní Olga Dolejšová. Psů nebylo mnoho a jedinou třídou, kde byla opravdu konkurence, byla třída mladých – z 6-ti přihlášených nastoupilo 5 pejsků, a vítězství z této konkurence si odnesl syn naší Nefertiti – Vulcanus Perla mahagon (Výborný 1, CAJC), který zde získal svůj již třetí CAJC a splnil tak podmínky pro přiznání titulu Českého Junior championa – GRATULUJEME! V ostatních třídách „silného“ pohlaví již zdaleka taková konkurence nebyla – za štěňátka byl přihlášen pouze Burberry Bohemia Crown (Velmi nadějný 1, Nejhezčí štěně – pejsek), v mezitřídě ze dvou přihlášených brášků nastoupil pouze Albert ze Soví zahrady (Výborný 1, CAC), třída otevřená nebyla u psů zastoupena vůbec, vítěze zastupoval pouze norský, do ČR zapůjčený pes Yotisha´s Jhiwas Boy (Výborný 1, CAC a Vítěz speciální výstavy) a pouze ve třídě veteránů se sešli dva pejsci, náš 11-ti letý Argosan (Výborný 1, Nejlepší veterán) a z SRN dlouhodobě do ČR zapůjčený, nyní téměř 10-ti letý Auryn of Kultahymy (Výborný 2).
Fen bylo na speciálce o poznání více. Již ve třídě štěňat se předvedly dvě malé psí slečny, pro které byla tato výstava premiérová – Xoanon Perla mahagon (Velmi nadějná 1, Nejhezčí štěně – fenka) a Agatha Mia Nefritový kamínek (Velmi nadějná 2). Ze čtyř přihlášených mladých fen nastoupily pouze dvě (obě ale velice pěkné) – Athina Duhový kamínek (Výborná 1, CAJC) a Caly Zlatý Klondike (Výborná 2). Athina (dcera Métis Perla mahagon, vnučka naší Boničky), stejně jako Vulcanus, získala již svůj třetí CAJC a také splnila podmínky pro přiznání titulu Český Junior champion – i jí GRATULUJEME! Do mezitřídy nastoupily dvě fenky – naše Urania a fenečka importovaná z Norska a na českých výstavách prakticky neporazitelná (s jednou vyjímkou) Yotisha´s Surprice („Šupa“). Šupa je krásná elegantní psí slečna, se kterou naše Úňa již několikrát měřila síly ve výstavním kruhu, přičemž Šupa z těchto „bojů“ vyšla zatím vždy vítězně. O to větší byla má radost s verdiktu paní rozhodčí – Urania: Výborná 1, CAC, Surprice: Výborná 2, r.CAC! Po mezitřídě následovaly čtyři fenky ve třídě otevřené: ze Švédska importovaná Jannock´s Vasuki (Výborná 1, CAC a později i Vítězka speciální výstavy), Anička Honzíkova cesta (Výborná 2, r.CAC), Bára z Čeřovského vrchu (Velmi dobrá 3) a Anetka Honzíkova cesta (Velmi dobrá 4). Ve třídě vítězů se měly utkat dvě soupeřky, ale protože fenka ze Slovinska nedorazila, představila se v této třídě pouze naše Felicitas (Výborná 1, CAC). Prezentaci něžného pohlaví uzavřela 8-mi letá stále krásná a elegantní O´Reillinka Modrá písnička (Výborná 1, Nejlepší veteránka).
Do soutěže o titul BOB tedy nastoupili: Vulcanus Perla mahagon, Yotisha´s Jhiwas Boy, Argosan od Cidlinských pramenů, Athina Duhový kamínek, Jannock´s Vasuki a O´Reillinka Modrá písnička. Paní rozhodčí si do užšího výběru zvolila Vulkanuse („Kenyho“, syna našich tibísků Norbíka a Nefertiti) a Vasuki („Vendulku“, fenku původem ze Švédska, která je však dcerou českého psa Váhána Modrá písnička a tím i vnučkou našeho Rangpa). Vendulka po dlouhém rozhodování a opravdu jen „o fous“ zvítězila – GLATULUJEME dvojnásobně, protože titul BOB si Vendulka odvezla ze stejné výstavy již podruhé!
Vítězní tibísci se hrdě účastnili i závěrečných soutěží, kde se rozhodně „neztratili“ a vzorně reprezentovali své plemeno mezi štěňátky, juniory, dospělými i veterány. Největšího úspěchu při nezměrné radosti své paničky dosáhl Kenýšek – Vulcanus se stal Nejkrásnějším mladým pejskem výstavy v konkurenci všech ostatních plemen (BIS Junior)! Také se nám ale podařilo obhájit druhé místo (rovněž v konkurenci ostatních plemen) v soutěži chovatelských skupin (stejně jako loni zvítězili krásní a kynologickému světu velice známí Shih-Tzu z chovatelské stanice Bohemia Acro). Naše chovatelská skupina tibeťáčků nastoupila ve složení: Felicitas, Urania, Vulcanus a Xoanon a já bych tímto chtěla ještě jednou poděkovat paní Čechové (majitelce Vulcanuse) a paní Koželuhové (majitelce Xoanon) za účast v této prestižní soutěži i za vzornou prezentaci plemene!chvíle čekání - Yotisha´s Jhiwas Boy a Auryn of Kultahymy

holčičí trojlístek ze Zlatého Klondiku - Anička Honzíkova cesta, Jannock´s Vasuki a O´Reillinka Modrá písnička

a naše holky - Felicitas Perla mahagon a její dcera Urania Perla mahagon

  první výstava pro Xoanon Perla mahagon...

...VN 1/Nejhezčí štěně - fenka

vítězná mladá fenka: Athina Duhový kamínek - V1/CAJC (a splněné podmínky pro Českého Junior championa)

mezitřída, dvě konkurentky: Yotisha´s Surprice...

... a Urania Perla mahagon

Urania - V1/CAC

Surprice - V2/r.CAC

dospělé feny, třída otevřená: Jannock´s Vasuki - V1/CAC

a Anička Honzíkova cesta - V2/r.CAC

třída vítězů: ...

... Felicitas Perla mahagon - V1/CAC

třída veteránů: O´Reillinka Modrá písnička - V1/Nejlepší veteránka

nejobsazenější třída - mladí psi...

a vítěz: Vulcanus Perla mahagon - V1/CAJC (a splněny podmínky pro titul Český Junior champion)

mezitřída: Albert ze Soví zahrady - V1/CAC

třída vítězů: Yotisha´s Jhiwas Boy - V1/CAC

třída veteránů: Argosan od Cidlinských pramenů - V1/Nejlepší veterán

VÍTĚZOVÉ: Yotisha´s Jhiwas Boy - Vítěz speciální výstavy

Jannock´s Vasuki - Vítězka speciální výstavy

Vulcanus Perla mahagon - BIS Junior!

2. místo v soutěži chovatelských skupin - tibísci z Perly mahagon

pod Felinčiným vedením i přísným dohledem
Mezinárodní výstava České Budějovice 8. října 2006

Výstava, na kterou jsme měli nahlášené 2 tibeťáčky, a které jsme se nakonec zúčastnili jako diváci. I když to není zrovna přesné. Na poslední chvíli jsem byla požádána, zda bych za nemocného rozhodčího mohla "odposuzovat" plemeno Shih-Tzu, což samozřejmě znamenalo, že své dva přihlášené tibeťáčky nebudu moci vystavovat. I tak se ale ve výstavním kruhu představili tři tibeťáčci z Perly mahagon a Šárka s Argosanem soutěžila v Junior Handlingu. Tibetské španěly posuzovala paní Olga Dolejšová a největší konkurence u byla ve třídě mladých psů, kde ze čtyř přihlášených nastoupili tři pejsci. Nad Gopalou Bedigebu (Výborný 2) a Asterixem Bohemia Crown (Velmi dobrý 3) zvítězil Vesper Perla mahagon, který si svojí teprve druhou účastí na výstavě odvezl svého již druhého CAJCe! Dospělých pejsků bylo o poznání méně - pouze Neptun Perla mahagon, kterého paní rozhodčí ocenila tituly CAC a CACIB. Za mladé fenky nastoupila pouze Athina Duhový kamínek (dcera Métis Perla mahagon), které se tentokrát vůbec nechtělo chodit. Po chvilce se ale nechala přemluvit, že po koberci to půjde lépe a právem si odnášela CAJC. Dospělé fenky byly pouze dvě, ale žádné začátečnice, obě již ověnčené mnoha tituly. Adélku Honzíkova cesta (která k druhému místu získala i tituly r.CAC a r.CACIB) porazila Rhea Ilia Perla mahagon, která získala CAC a CACIB a tím splnila podmínky pro přiznání titulu Českého šampióna - Rheunce i její majitelce Ireně Koutníkové gratulujeme! O titul BOB tedy nastoupili oba mladí CAJC - Vesper a Athina, a oba dospělí CACIB - Neptun a Rhea. Athina byla na první pohled nejlépe v srsti (její 10-ti měsíční srst je nyní ještě krásně bohatá bez známek letních veder) a její krásný výraz i to, že tentokrát se jí již více chtělo předvést se, jí zajistilo titul BOB. Její chovatelce a majitelce v jedné osobě Radce Cimbůrkové patří také dík za vzornou prezentaci plemene v závěrečných soutěžích, kde Athinka tibeťáčky zastupovala hned dvakrát - v mladých fenách i v 9. FCI skupině. No a když jsme u závěrečných sotěží - ještě jeden tibeťáček se zde "blýsknul". Šárka soutěžila s Argosanem v Junior Handlingu a tentokrát se jim společně podařilo zvítězit v mladší kategorii!zatím nanečisto, příprava na jaro - Polymnia Perla mahagon

a už "doopravdy": V2 - Gopala Bedigebu

V1 - Vesper Perla mahagon

  V1- Neptun Perla mahagon

V1 - Athina Duhový kamínek

V2 - Adélka Honzíkova cesta

V1 - Rhea Ilia Perla mahagon

hrdý Vesper si odvezl svůj již druhý CAJC

a ještě hrdější Athina také

CACIB - Neptun

CACIB - Rhea Ilia

a titul nejvyšší - BOB pro Athinu Duhový kamínek!

dvojnásobné štěstí

2 x CAC i CACIB pro "Majesty Dog"

Šárka s Argosanem - 1. místo v Junior Handlingu

CAC/CACIB - Rhea Ilia Perla mahagon

CAC/CACIB - Neptun Perla mahagon

CAJC/BOB - Athina Duhový kamínek

Vítězství v Junior Handlingu - Argosan od Cidlinských pramenů

dnes jsme viděli nejen krásné pejsky....
Mezinárodní výstava Mladá Boleslav 3. září 2006

Na podzimní (ano - je to hrozné, opět tu je podzim...) boleslavskou výstavu jsme vyrazili s poměrně malou smečkou. Norbík má už opravdu odchozeno hodně výstav a splněno hodně championátů (tak proč nedopřát tituly i mladším generacím), Argovi v jeho věku už zrovna nevyhovovalo běhat ve slunečním žáru ve výstavním kruhu i v Junior Handlingu (samozřejmě v rozhodování zvítězilo přihlášení do Junior Handlingu jakožto rezolutní Šárčino stanovisko), Nefinka je v současné době šťastnou matkou a Lamia ještě po odchovu štěňátek není se srstí ve výstavní kondici... a tak se na výstavu jelo s mladou Uranií (tentokrát hlášenou poprvé již do mezitřídy) a 5,5 letou Felinkou (která toho v mládí po výstavách moc nenachodila a tak začíná sbírat tituly nyní ). Přihlášenu jsme měli ještě 10-ti letou Aimee, ale ta koncem léta tak vylínala, že jsme ji na výstavu sebou nebrali (přeci jen, i když se veteránům občas nějaký ten chloupek odpustí, jsme toho názoru, že na výstavě by plemeno měli reprezentovat psi ve výstavní kondici). Kromě nás na výstavu přijel ještě Kenýšek (Vulkanus Perla mahagon), jehož panička se rozhodla "vzít tituly útokem" , importovaný pejsek švýcarského chovu Toníček (Cartoon Color of Lollipop) a dvě fenky - Amálka Sněhurčin poklad (jejíž chovatelé a majitelé v jedné osobě však opět stihli po posouzení odjet tak rychle, že ani nebylo možné fenku vyfotit - a před posouzením jsem samozřejmě nechtěla nikoho kvůli focení pejsků rušit) a Adélka Honzíkova cesta. Tibeťáčky posuzoval pan Zoran Ćurčić, při slavnostním finále představený jako "milý host ze Srbska" a pěknými posudky i známkami nešetřil. Všichni tibeťáčci si odnesli známku "Výbornou" a protože třídy nebyly vůbec početně obsazeny, tak se na každého "dostal" i některý z titulů. Celkově při zadávání vyšších titulů rozhodoval věk pejsků - mladí byli velice pochváleni, ale starší byli upřednostněni (paradoxně již s menší pochvalou). BOB získal téměř dvouletý Toníček a ve fenkách zvítězila naše Fela. Toníček pak odpoledne ještě krásně prezentoval tibeťáčky v závěrečných soutěžích - jeho běloučká srst se na čerstvě posekané trávě (kterou po předchozím výstavním dnu opravdu pořadatelé znovu posekali!) vyjímala opravdu nádherně a myslím, že si jeho zásluhou tentokrát dost diváků i rozhodčích zastoupení tibeťáčků uvědomilo! V IX. FCI skupině je ale tak silná konkurence zajímavých plemen a špičkových představitelů, že jako obvykle na pořadí v BIG tibeťáček bohužel nedosáhl. V závěrečném kruhu naše plemeno prezentoval ještě i náš Argosan, se kterým se Šárka umístila na pěkném 3. stupínku v soutěži Junior Handlingu. Výstavy v Mladé Boleslavi jsou známé tím, že závěrečných soutěží se mohou zúčastnit i nejkrásnější mladí jedinci - všichni psi a feny, kterým byl na výstavě zadán titul CAJC. Je to velká čest svého pejska předvést při této slavnostní příležitosti, zkušení vystavovatelé to dobře vědí a tuto příležitost si nenechají ujít. Nenastoupit - to u nich znamená pohrdat všemi, kteří se na výstavě podíleli, měsíce ji připravovali a zajišťovali, ale také pohrdat rozhodčími, kteří na výstavě pejsky posoudili a čekají, zda jimi vybraní psi budou jejich těžkou práci prezentovat i před ostatními vystavovateli a posuzovateli, pohrdat chovateli, kteří se snaží dát odchovu štěňátek tu nejlepší péči a prezentace jejich odchovanečka při takové příležitosti je jednou z těch nejúžasnějších "odměn", a koneckonců to znamená i neochotu prezentovat a propagovat právě to "své" plemeno. Z pohledu vystavovatele i rozhodčí prostě nemohu (a asi ani nechci) pochopit logiku vystavovatele, který jede na celodení výlet, stojící ho nemalou finanční částku, na výstavě zvítězí a s klidem prohlásí - na závěrečky nečekám, nevím proč, pospíchám... Takovýto přístup k výstavám a prezentaci pejsků na nich mě velice mrzí, a mrzí mě o to více, že jedem z obou mladých tibeťáčků, kteří na této výstavě měli tu čest se závěrečných soutěží účastnit (avšak nevyužili jí), pochází z mého chovu...Vulcanus Perla mahagon - CAJC

Cartoon Color of Lollipop - CAC/CACIB/BOB

Urania Perla mahagon - CAC

Adélka Honzíkova cesta - r.CAC/r.CACIB

Felicitas Perla mahagon - CAC/CACIB

naše holky:

Urania a její matka Felicitas

hrdý Kenýšek si odvezl svůj již druhý CAJC

Argosan se Šárkou ve finále Junior Handlingu

a jejich společný úspěch - krásné 3. místoNárodní výstava Mladá Boleslav 23. července 2006

Letní výstavy v Mladé Boleslavi jsou notoricky známé počasím - buďto je velké vedro, nebo opakující se průtrže mračen... Poslední roky ale na celé čáře vítězí slunečné letní počasí, které se letos změnilo v tropická vedra... Organizátoři výstavy ale velice rychle zareagovali na sobotní stav v kryté hale (kde se opravdu nedalo vůbec dýchat) a na neděli přestěhovali všechny kruhy, tedy i ten "náš" tibeťácký, na venkovní plochu. Výstava se tak stala velice pěkným zážitkem a příjemně stráveným dnem. Tibetských španělů bylo přihlášeno pouze 9, z toho jedna fena (a zrovna ta naše ) nepřijela. 10-ti letou Aimee jsme raději nechali doma - není již na výstavy zvyklá a my nechtěli riskovat, že horké počasí spojené s "emocemi" z výstavního reje a vyšší věk k tomu způsobí nějakou neplechu... Ale již k samotné výstavě, na které tibeťáčky posuzovala paní Jílková, opět s úsměvem, energií a nádherným vztahem ke všem hafanům! Pejsků bylo tentokrát opravdu málo... žádný dospělák ve třídě otevřené, vítězů nebo mezitřídě. Zato ve třídě mladých byli hned dva - Kenýšek (Vulcanus Perla mahagon) a Asterix Bohemia Crown, oba velmi pěkní, a tak o to více těší, že zvítězil Keny! Za dospělé psy potom nastoupil pouze náš veterán Argo, který, coby účastník právě třídy veteránů, získal titul Nejlepší veterán. Mladé fenky nastoupily dokonce tři - naše Úňa (Urania Perla mahagon) a dvě sestry - Agnes a Amálka Sněhurčin poklad. Všechny 3 holky jsou pěkné, dobře se v kruhu chovaly, a tak nepřekvapilo, že všechny tři dostaly známku výbornou. Vítězně z tohoto klání vyšla naše Úňa. Dospělé fenky nastoupily pouze dvě, a protože každá byla v jiné třídě (Betula Modrá písnička v mezitřídě a Felicitas Perla mahagon ve třídě otevřené) mohly dostat (a také dostaly) obě CAC. Spolu se pak setkaly v kruhu při zadávání titulu Národní vítěz, který získala naše Fela. V posledním kolečku o titul BOB pak nastoupili: Vulcanus Perla mahagon, Argosan od Cidlinských pramenů, Urania Perla mahagon a Felicitas Perla mahagon. Paní rozhodčí ocenila to, jak i v 11-ti letech se Argo předvádí, a jak z předvedených tibeťáčků má nejjistější pohyb i na trávě (není divu že má, vždyť má tolik tréningu z Junior Handlingu, který se v Boleslavi pokaždé "chodí" venku) a titul Vítěze plemene - BOB si odnesl právě náš "senior" Argošek! Pro Arga to ale nebyl zdaleka konec výstavy - v pětatřicetistupňovém vedru suveréně zvládl ještě předkolo, semifinále i finále Junior Handlingu, a se Šárkou obsadili ještě krásné 2. místo! Není právě tohle příklad vynikající vitality a zdraví tibeťáčků, i výborného vztahu těchto malých-velkých psů ke svým lidem?... A na závěr opět pár fotek (za fotky pořízené přímo ve výstavním kruhu děkuji BBB):čekání ve stínu...Felicitas...

...Argosan....

...Urania

mladí psi:
Asterix Bohemia Crown - V2


a Vulcanus Perla mahagon - CAJC

spokojená dvojice - šťastný Keny s ještě šťastnější paničkou

mladé feny:
Agnes Sněhurčin poklad - V3


Amálka Sněhurčin poklad - V2

a Urania Perla mahagon - CAJC

dospělé feny:

Betula Modrá písnička - CAC

a Felicitas Perla mahagon - CAC/Národní vítěz

Argosan od Cidlinských pramenů - Nejlepší veterán...

...BOB...

a 2. místo v Junior HandlinguKlubová výstava Soběslav 8. července 2006

Od letošního roku povolila ČMKU pro každý chovatelský klub pořádání hned dvou klubových výstav v jednom roce. Jedna Klubová výstava tak zůstává „hlavní“ a zadávají se na ni nejen tituly CAC a CAJC, ale také Klubový vítěz a Klubový vítěz mladých – tuto výstavu měli tibeťáčci letos v květnu v Praze. Druhá Klubová výstava je však také významná, rovněž se zadáním titulů CAC a CAJC, pouze bez zadávání Klubových vítězů. Tato „druhá“ klubovka se konala 8. července v Soběslavi a byla sočástí výstavy psů všech tibetských plemen – Memoriálu Evy Maternové (paní Maternová byla zakladatelkou chovu Lhasa Apso v ČR, významná chovatelka, poradkyně chovu a organizátorka výstav pro tibetská plemena). Na výstavu tedy dorazili tibetské dogy, tibetští teriéři, tibetští španělé, shih-tzu a lhasa apso. Tibeťáčků na výstavu přijelo 19 (ze 22 přihlášených) a posoudila je Ing. Alena Košťálová. My jsme tentokrát nechali ostřílené výstaváky doma – Laminka si plní mateřské povinnosti, Nefinka je (snad) březí a Norbu s Argem opravdu nemusí být všude . A tak s námi vyrazily tři holky: mladá Urania, výstavy „nemilující“ Sagaritis a veteránka Aimee. Tibeťáčci nastoupili do kruhu jako první plemeno. V dorostu se představil Angel od Elišky (syn Rangpa a Élektry PM) a získal ocenění Velmi nadějný 1. Mladí psíci se sešli rovnou 4 – a všichni „naši příbuzní“: bráškové Vulcanus a Vesper Perla mahagon a také bráškové Albert a Alexandr ze Soví zahrady (synové Norbíka a Glaukippé PM) – a všichni získali známku „výborný“. Zvítězit může samozřejmě pouze jeden, tentokrát to byl Vesper PM. O co více bylo mladých psů, o to méně bylo těch dospělých... V mezitřídě byl, jako většinou, sám Cartoon Color of Lollipop, který získal CAC a bez „boje“ se stal i nejlepším dospělým psem. Ve třídě otevřené se sešli 2 psi z Moravy - ani jednomu však paní rozhodčí titul nezadala. A třída vítězů nebyla obsazená vůbec. Fenky na výstavu přišly zastoupeny hojněji. Nejmladší, dorostenka Athina Duhový kamínek (dcera Métis Perla mahagon) ve své třídě získala známku Velmi nadějná 1 a v závěrečných soutěžích (v konkurenci dorostenců i všech ostatních plemen) se stala i Nejkrásnějším dorostencem výstavy. Do třídy mladých jedna přihlášená fenka nedorazila, takže zde byly jen 2 zástupkyně, a naše Úňa (Urania) si vybojovala první místo i titul CAJC. V mezitřídě změřily síly Betula Modrá písnička a naše Sagi (Sagaritis). Sagi se velice líbila v pohybu, ale při statickém posuzování zlobila a vůbec se jí nechtělo stát..., s oceněním V2 + r.CAC jsme opravdu spokojeni. Ve třídě otevřené nastoupily 4 fenky a vítězství si odnesla krásná Jannock´s Vasuki, která si později vybojovala i titul BOB. Do třídy veteránů nastoupily poprvé v historii českých výstav 2 veteránky. Prvenství získala ICh. O´Reillinka Modrá písnička a zn. Výborná 2 naše Aimee, které se po betoně moc chodit nechtělo – koberec je prý lepší . Na závěr ještě Vendulka (Jannock´s Vasuki) statečně zabojovala v soutěži o nejlepší fenu výstavy a získala krásné druhé místo! Bohužel, žádný tibeťáček se neúčastnil soutěží o nejlepší pár psů a nejlepší chovatelskou skupinu. Podle propozic (pořádající organizecí byl Tibetan Terrier Club ČR) tyto soutěže neměly být pořádány a nebyla možnost se na ně přihlásit. Pořadatel dodatečně změnil názor, soutěže uskutečnil, upozornil na ně i v katalogu (včetně možnosti přihlášení se během dopoledne přímo na výstavě), ale jelikož s tím nikdo nepočítal, neměl ani přihlášeny na výstavu takové tibbísky, kteří by pěkný pár nebo skupinu (jde tu především o stejný typ a také co nejjednotnější barvu skupiny či páru) tvořili... Po úspěšném výstavní výletě jsme se vydali domů, na cestu nám svítilo slunce i zapršelo, což doprovázela krásná duha. Výstava byla vydařená a určitě se příští rok vrátíme !Vesper Perla mahagon - CAJC

Cartoon Color of Lollipop - CAC

Athina Duhový kamínek - Nejlepší fenka dorostu

Urania Perla mahagon - CAJC

Jannock´s Vasuki - CAC/BOB

Sagaritis Perla mahagon - r.CAC

Athina Duhový kamínek - BIS dorost

Jannock´s Vasuki - r.BIS

Vendulčin odpočinek po vítězství (Jannock´s Vasuki)

cestou domů...
Mezinárodní výstava Leszno 28. května 2006

Poslední květnovou neděli jsme se vypravili na mezinárodní výstavu do Polského Lešna. Po problémech s přihláškami (na písemnou i e-mailovou žádost o zaslání přihlášky pořadatel vůbec nereagoval, takže jsem psy hlásila zcela „naslepo“ – bez originálních propozic, bez informací o výši výstavního poplatku a hlavně bez předběžné delegace rozhodčích) jsme jen pár dní před výstavou zjistili, že naši tibeťáčci – Norbu a Nefertiti – jsou na výstavu opravdu přijati. Propozice výstavy se na internetu objevily až 3 týdny před výstavou (2 dny před uzávěrkou přihlášek!!!), ale pro nás s potěšující zprávou – tibetské španěly má posuzovat paní rozhodčí ze Švýcarska, madam Lisbeth Mach. Ve Švýcarsku mají krásné tibeťáčky, a tak se dalo předpokládat, že paní rozhodčí bude možná přísnější, ale určitě profesionálně. Po deštivé cestě nás přivítalo krásně suché Lešno, počasí se však během dne stačilo opravdu „pěkně“ vyřádit, což bylo o to „zajímavější“, že výstava se CELÁ konala na venkovní – nezastřešené ploše. Ještě před zahájením výstavy začalo pršet, foukal silný vítr a mraky doslova letěly po obloze. Jako mávnutí proutkem vystřídalo déšť zářící sluníčko, aby za krátkou dobu bylo vystřídáno deštěm ještě silnějším a větrem prakticky nepopsatelným. Většina vystavovatelů doslova „visela“ na stanech, aby jim je vítr neodnesl a nerozlámal (a ne všem se podařilo svůj přístřešek uchránit). Je až s podivem, že při takových změnách počasí na nás v kruhu vyšla chvilka bez deště . Paní rozhodčí posuzovala opravdu profesionálně, a podle katalogu ten den měla posoudit 93 psů a fen!!! – a většina pejsků přijela. Tibeťáčci šli na řadu opět poslední, ale díky tomu jsme měli možnost poznat, jak paní rozhodčí posuzuje a na co klade důraz. Její posuzování se mi velice líbilo – i při tak velkém počtu psů každému věnovala velkou pozornost, kladla důraz na celkový typ a správnost stavby těla, a také na pohyb. Bylo zadáno i několik velmi dobrých a tituly byly přidělovány jen opravdu typickým jedincům, a vítězové ve všech v našem kruhu předváděných plemenech byli opravdu krásní. Tibeťáčci byli přihlášeni pouze 4 – Norbu, Nefertiti a 2 polské feny. Obě polské feny byly oceněny známkou „velmi dobrá“. Norbu i Nefertiti získali krásné posudky se známkou „výborný“ a tituly CWC a CACIB, Nejlepší pes plemene a Nejlepší fena plemene, a Nefertiti i titul BOB – vítěz plemene. Krásného ohodnocení našich tibeťáčků si velice vážíme a radost je o to větší, že oba získáním tohoto CACIB splnili podmínky pro přiznání titulů Interchampiona krásy FCI.stany se snažili držet všichni...

...někteří ale neudrželi...

...a naši tibeťáčci spořádaně čekali

Norbu Pul-i-Khumri - CWC/CACIB/Nejlepší pes

Nefertiti Perla mahagon - CWC/CACIB/Nejlepší fena/BOBKlubová výstava Praha 6. května 2006

Klubová výstava tibetských španělů – nejprestižnější a snad by se dalo napsat i nejvýznamnější klubová akce roku. Na letošní Klubovou výstavu jsem se opravdu těšila. Jednak měla přijet posuzovat paní rozhodčí – specialistka pro tibetská plemena (paní Kerstin Handrich je klubová rozhodčí německého KTR klubu – Klub für Tibetische Hunderassen, a uznávaná chovatelka tibetského plemene Lhasa Apso), a jednak jsem po dlouhé době neměla na Klubové výstavě téměř žádné „klubové povinnosti“. Plán trošinku zkomplikovala pouze naše Dikynka (Eurydiké), která se rozhodla, že termín klubové výstavy je ideální pro příchod nových štěňátek na svět. Naše výstavní výprava tedy zůstala neúplná, protože s Dikynkou samozřejmě někdo doma zůstat musel. Ale již k samotné výstavě. Bylo krásně, slunečný den, příjemní lidé a velice přívětivé a k pejskům ohleduplné chování paní rozhodčí, jejíž profesionalitu musel vidět každý na první pohled. Všichni tibeťáčci (kterých mimochodem bylo na výstavu přihlášeno 39!!! a do kruhu jich nakonec nastoupilo úctyhodných 36) byli opravdu důkladně prohlédnuti a prosaháni (paní rozhodčí precizním prohmatáním kontrolovala každičký kousek stavby těla) a předvedeni jak na stole, tak v pohybu. Paní rozhodčí se striktně držela standardu a důraz kladla jak na stavbu těla, tak na zmíněný pohyb; byly zadávány známky „výborné“, ale také „velmi dobré“, a byla i třída bez zadání titulu. A jak už to tak bývá, byli vystavovatelé spokojení, méně spokojení i ti nejspokojenější… A jak dopadla naše výprava (a samozřejmě i ostatní tibeťáčci)? Výstavu zahajoval Angel od Elišky (syn našeho Rangpa a Élektry Perla mahagon) ve třídě štěňat, kde získal ocenění „Nejlepší štěně-pejsek“. Následovala třída dorostu, kde již zkušený Vulcanus Perla mahagon získal ocenění „Nejlepší dorost-pes“. Ve třídě mladých bylo hned 5 pejsků, ale na první pohled jen jeden opravdu pěkně předvedený – Darwing Bohemia Maestro si právem odnesl CAJC i titul Klubový vítěz mladých. V mezitřídě zvítězil pejsek s velice krásným typem a výrazem hlavy Bartoloměj Honzíkova cesta, a po chvilce ve třídě otevřené jeho starší bráška (příbuznost se opravdu zapřít nedala) Artuš Honzíkova cesta. Druhé místo v této třídě obsadil Kerberos Perla mahagon (byla to jeho teprve 4. výstava). Ve třídě vítězů byl přihlášen pouze 1 pes – Achtaj Bohemia Maestro. A aby všem dokázal, že bojovat umí, zvítězil v dalším klání i nad sourozenci Bertolomějem a Artušem a získal titul Klubový vítěz 2006. Ve třídě veteránů nastoupil náš Argo opět sám a odnesl si titul Nejlepšího veterána. „Soutěž krásy“ mezi zástupkyněmi jemnějšího pohlaví otevřela mladičká Athina Duhový kamínek (dcera Métis Perla mahagon) a získala ocenění „Nejlepší štěně-fenka“. Dorostenky nastoupily hned 4 a ve třídě zvítězila (s oceněním „Nejlepší dorost-fena“) Caly Zlatý Klondike. Ve třídě mladých nastoupila i naše Urania. Chovala se skvěle, ale na vítězství to nestačilo – získala ocenění „Výborná 3“ za již nám známými „sokyněmi“ Betulou Modrá písnička (CAJC a Klubová vítězka mladých) a z Norska dovezenou úžasnou fenkou Yotisha´s Surprice (na výstavě V2, jindy již několikrát BOB). V mezitřídě se nekonalo žádné překvapení – zvítězila nám opravdu dobře známá (a mnou osobně velmi obdivovaná) Jannock´s Vasuki (Vendulka, která je sice původem ze Švédska, ale je vnučkou našeho Rangpa). Zato ve třídě otevřené se překvapení konalo – všechny 3 nastoupivší fenky získaly ocenění „Velmi dobrá“ a tím žádný titul. Do vítězů nastoupila naše Nefi (Nefertiti Perla mahagon), Glaukippé Perla mahagon a Sagarmatha Modrá písnička. Nefinka zvítězila a Gábinka byla druhá s titulem r.CAC. Ve třídě veteránů byla, podobně jako ve psech, jen jedna fenka – Itanari Modrá písnička si právem odnesla titul Nejlepší veteránky. Do soutěže o titul Klubového vítěze nastoupila Nefertiti a Vasuki a já byla opravdu zvědavá, jak toto dopadne. Vasuki jsme letos porazili v Českých Budějovicích, a ona nám to naopak svým vítězstvím oplatila minulý týden na mezinárodce v Praze. Ale tentokrát bylo rozhodnutí paní rozhodčí nakloněno nám – Nefertiti je Klubovou vítězkou s doslovným dovětkem paní Handrich: „Čím déle se na tu fenu dívám, tím víc se mi líbí.“ Do soutěže o BOB nastoupili oba mladí kluboví vítězové (Darwing a Betula), oba veteráni (Argosan a Itanari) a oba kluboví vítězové (Achtaj a Nefertiti). Po chvíli si paní rozhodčí vybrala 2 adepty na titul nejvyšší – Achtaje a Nefertiti. Oba znovu důkladně prohlédla na stole i v pohybu, a oba pochválila, i když na adresu Nefinky řekla, že je jí moc líto, že fena nemá delší srst (přeci jen Nefi nemá srst ještě ve své 100%-tní délce, vždyť jejím štěňátkům je teprve 7 měsíců). A bylo rozhodnuto – titul BOB přísluší (mimochodem jako loni na této výstavě) Achtajovi Bohemia Maestro. Gratulujeme! a jsme opravdu spokojení – vždyť si odvážíme titul KLUBOVÝ VÍTĚZ 2006 a BOS!Tak kdy to začne? - Nefertiti a Urania

třpytná odměna pro vítěze

Angel od Elišky - Nejlepší štěně (pejsek)

Vulcanus Perla mahagon - Nejlepší pes dorostu

Darwing Bohemia Maestro - CAJC/Klubový vítěz mladých

Bartoloměj Honzíkova cesta - CAC

Artuš Honzíkova cesta - CAC

Kerberos Perla mahagon - VD2

Achtaj Bohemia Maestro - prozatím CAC

Argosan od Cidlinských pramenů - Nejlepší veterán

Achtaj Bohemia Maestro - CAC/Klubový vítěz

Athima Duhový kamínek - Nejlepší štěně (fenka)

Caly Zlatá Klondike - Nejlepší fena dorostu

Betula Modrá písnička - CAJC/Klubová vítězka mladých

Jannock´s Vasuki - CAC

Nefertiti Perla mahagon - prozatím CAC

Glaukippé Perla mahagon - r.CAC

Itanari Modrá písnička - Nejlepší veteránka

Nefertiti Perla mahagon - CAC/Klubová vítězka

Kluboví vítězové: Nefertiti PM (BOS) a Achtaj BM (BOB)Mezinárodní výstava Praha 30. dubna 2006

Na Mezinárodní výstavu do Prahy byl přihlášený pěkný počet tibeťáčků – 19. Pořadatelé výstavy však změnili avizovaného rozhodčího (klubem navržený byl Seymour H. Steven byl nahražen polským rozhodčím panem Piótrem Królem) a tak nikdo moc nevěděl, co od výstavy může očekávat – určitě prostorný kruh, skvěle vyškolený personál kruhu a profesionální přístup k akci. Jsem zvyklá na vkus (co se typu psa týče – a to bez ohledu na plemeno) většiny polských rozhodčích (opravdu jen většiny, nikoli všech!) a tak já osobně očekávala prosazování spíše mohutného (případně i hrubšího) typu psů. A moje předpoklady se vyplnily. Já sama chovám tibeťáčky pokud možno elegantní, velikostně a váhově plně odpovídající standardu, a tak jsme tentokrát mnoho neuspěli… Například Néreus, který má za sebou několik vítězství (a je championem) byl označen (i když se známkou výborný a titulem) za příliš malého a vlastně s výjimkou Nefertiti, která porazila 2 soupeřky, a Argosanem, který opět ve veteránech neměl konkurenci, byli všichni ostatní naši psi sice dobře ohodnoceni (známkou výborný, případně i titulem), ale bylo evidentní, že na vkus pana rozhodčího jsou málo mohutní. Podobně dopadla i většina ostatních „méně mohutných“ psů. A soutěž o BOBa byla úplným překvapením. Nevyhrála ani Jannock´s Vasuki (krásná a ušlechtilá fena – viz. foto z Českých Budějovic), ani loňský vítěz klubové výstavy Achtaj Bohemia Maestro, a ani překrásná mladá dovezená fenka (držitelka již několika BOB) Yotisha´s Surprice. Zvítězil mladý pes poměrně hrubšího typu (hlavně co se hlavy týče). Nakonec jsme však přeci jen „slavili“ úspěch – náš Argosan obsadil 3. místo v závěrečné soutěži o nejlepšího veterána výstavy. Škoda jen, že i když mohlo být plemeno tibetský španěl prezentováno v závěrečných soutěžích vícekrát (soutěž o nejlepšího mladého psa, nejlepší mladou fenu a o vítěze FCI skupiny), nebylo. Vystavovatel (u obou psů, kteří se do těchto uvedených soutěží probojovali svým oceněním z kruhu, je stejný majitel), který měl tu čest se závěrečných soutěží zúčastnit, nepovažoval toto zřejmě za důležité a odjel předčasně domů….. A na úplný závěr přeci jen jedna velice potěšující zpráva. Dnes byl na výstavě i Héraklés Perla mahagon, a to na Mezinárodní v polském Opole, kde získal CWC a CACIB, a splnil tak podmínky k přiznání titulu Interchampiona krásy FCI – gratulujeme!

Za fotky z této pražské výstavy děkuji Radkovi Lančovi - majiteli Néreuse.Argosan a Nefertiti

Nefertiti "před akcí"

Nefertiti Perla mahagon - CAC

Sagarmatha Modrá písnička - CAC/r.CACIB

Niké Perla mahagon - V3

Achtaj Bohemia Maestro - CAC/CACIB

Neptun Perla mahagon - r.CAC

Néreus Perla mahagon - r.CAC

Argosan od Cidlinských pramenů - Nejlepší veterán...

...a 3.místo v BIS Veterán!Mezinárodní výstava České Budějovice 23. dubna 2006

Po dvojnásobné účasti na výstavách v sousedním Slovensku jsme se vypravili na Mezinárodní výstavu do Českých Budějovic. Po malé spršce na uvítanou (pršet naštěstí opravdu brzy přestalo a zbytek dne krásně svítilo sluníčko) jsme se „ubytovali“ u prostorného kruhu tibeťáčků a vyhlíželi další účastníky z řad našeho plemene, kterých na tuto výstavu bylo hlášeno bohužel nemnoho. Tři fenky navíc nepřijely (jednou z nich byla i naše Lamia, které se brzy narodí první štěňátka, a tak svoji účast na výstavě musela oželet) a tak na výstavě bylo předvedeno nakonec jen sedm. Dokonce nebyl přihlášen ani žádný pes ve třídách, ve kterých se zadávají čekatelství šampionátů (z pejsků byl přihlášen pouze dorostenec Vulcanus a veterán Argosan). Tibeťáčky posuzoval ing. Jančík a našim hafanům diktoval velice pěkné posudky – pejskové se mu líbili. Škoda jen, že paní zapisovatelka si zřejmě myslela, že slovo zapisovatel znamená nezapisovat – diktované posudky (které pan rozhodčí diktoval opravdu pěkně nahlas) si velice prakticky zkracovala. Ale již k samotnému vystavování. Budějovice byly první výstavou, na kterou jsme přivezli malou Uranii. Úňa sice nechodila tak dobře jako o 4,5 měsíců starší a o 9 výstav zkušenější konkurentka Betula Modrá písnička, ale předvedla se docela pěkně a tak jsme s Výbornou 2 byli opravdu spokojení. Nefertiti v zápětí ve své třídě získala CAC a následně i CACIB (vítězství pro nás velmi cenné, jelikož jsme porazili opravdu kvalitní fenku Jannock´s Vasuki) a po chvíli i BOB. Také oba předvedení psi uspěli – Argosan získal titul Nejlepší veterán a malý Vulcanus Perla mahagon (syn Norbíka a Nefertiti) známku Velmi nadějný 1 s úžasným posudkem a vyjádřením pana rozhodčího, že je to velice nadějný pejsek pro výstavy a chov. Do odpoledních závěrečných soutěží nastoupila nejprve naše Šárka s Argosanem v soutěži Junior Handlingu a společně obsadili 2. místo. Argosan se představil ještě znovu i v soutěži o nejlepšího veterána výstavy, kde tentokrát „nebodoval“ (nevadí, vždyť loni to tu právě na této výstavě vyhrál!) a do IX. FCI skupiny nastoupila ještě Nefertiti. Tibetští španělé v konkurenci na pohled daleko atraktivnějších plemen IX. skupiny málokdy vyniknou, navíc v závěrečných soutěžích bývají úspěšnější psi než feny (koneckonců pes je z páru vždy ten impozantnější). O to větší máme radost z toho, že paní rozhodčí Ubrová vybrala Nefertiti do užšího výběru, tj. mezi 7 nejlepších psů. Na stupínky vítězů jsme sice nedosáhli, ale to jsme opravdu nečekali – vždyť vedle nás stála tak známá jména jako Aféra Pibaro (Lhasa Apso, multi BIS a vítězka IX. skupiny Šampióna šampionů 2005), Papper Man Mary Evan (maltézáček, multi BIS a Šampión šampionů 2004), Bravisima Bohemia Acro (Shih-tzu z opravdu úspěšné chovatelské stanice), pekinés (pes v majetku paní Dosedělové) a Jamyang Tashi Bodjul (tibetský teriér, Champion z uznávané chovatelské stanice). Když se na výčet těchto pejsků a předevší plemen podíváme, je opravdu velice potěšující, že tibeťani a příbuzná plemena prostě vedou! Kromě už jistého „inventáře“ závěrečných soutěží – 9-ti letého maltézáčka (mimochodem Multichampiona, který je počtem získaných titulů prý již zapsán i v Guinesově knize rekordů) jsou to samá asijská plemena!Jannock´s Vasuki - CAC/CACIB

Betula Modrá písnička - CAJC

Anička Honzíkova cesta - r.CAC

Nefertiti Perla mahagon - CAC/CACIB/BOB

Nefertiti...

...ví, jak jí to sluší

Argosan od Cidlinských pramenů - Nejlepší veterán a 2. místo v Junior Handlingu

naše výprava...

...Nefertiti, Rangpo, Urania a Argosan...

...všichni spokojení s výsledkySpeciální výstava Bratislava 25. února 2006

Koncem minulého roku jsme, já a Dáša Čechová (ch. st. Bohemian by Birth), dostaly od slovenského klubu chovatelů Lhasa Apso a tibetských španělů pozvání k účasti na klubem pořádané speciální výstavě. Do Bratislavského Devína jsme tedy vyrazily nejen s rodinným doprovodem, ale hlavně i s našimi tibeťáčky. Kromě našich psů a fen (Norbu, Nefertiti, Betula a Vulcanus) byli na výstavu přihlášeni ještě 3 tibetští španělé – všichni původem z České republiky, dva z toho z mého chovu (Ifiklés a Léthé) a fenka Ann-Prul Kvítek Tibetu, dcera mého Rangpa a feny z mého chovu – účast tedy vskutku „mezinárodní“ . Tibeťáčky posuzovala (docela přísně) slovinská rozhodčí, paní Tatiana Urek. Nefertiti tentokrát vítězství „uteklo“ kvůli ještě ne zcela dorostlé srsti, ale jinak se paní rozhodčí líbila a získala reservní CAC. Norbík si odnesl CAC, a jelikož mu již byl přiznán titul Slovenského championa, je nyní, jako druhý tibeťák v ČR, čekatelem Slovenského Grand championa. Malý Vulcanus úspěšně zvládl svojí výstavní premiéru a ve třídě štěňat získal známku Velmi nadějný. Titul BOB – vítěz plemene si odnesl Ch. Ifiklés Perla mahagon, pěkný a bohatě osrstěný pes, který se výstav účastní jen sporadicky a i tak je již Slovenským championem. A na závěr ještě konkrétnější popis k poslední fotce, na kterou jsme na popud slovenského klubu chtěli zachytit všechny účastnivší se tibeťáčky – zleva: Norbu Pul-i-Khumri, Léthé Perla mahagon, Nefertiti Perla mahagon, Vulcanus Perla mahagon, Betula Modrá písnička a Ifiklés Perla mahagon (Ann-Prul se nám bohužel před společným focením někam zatoulala).Vulcanus Perla mahagon - VN

Ifiklés Perla mahagon - CAC/BOB

Betula Modrá písnička - VD

...to nevadí, stejně jsi nejhezčí...

Léthé Perla mahagon - CAC

Nefertiti Perla mahagon - odpočívá , ale jinak r.CAC

Ann-Prul Knítek Tibetu - CAC

rodinka: Norbu, Vulcanus a Nefertiti

Ifiklés Perla mahagon - vítěz! (BOB)

čeští tibbies na slovenské klubovce: Norbu, Léthé, Nefertiti, Vulcanus, Betula a Ifiklés
Mezinárodní výstava Trenčín 28. ledna 2006

Letošní výstavní sezónu jsme zahájili na Slovensku – Mezinárodní výstavou v Trenčíně. Je sice pravda, že se někteří tibeťáčci z našeho chovu úspěšně účastnili již před dvěma týdny Národní výstavy v Olomouci, ale vzhledem k tomu, jaké zmatky a nedostatek místa pro vystavovatele i diváky na olomoucké „národce“ panovaly, vůbec nelitujeme, že jsme tentokrát vsadili na organizátorskou jistotu - tradičně perfektně připravený Trenčín. Na výstaviště jsme dorazili s časovou rezervou a zabrali místo hned u výstavního kruhu v příjemně ohřáté hale. Během několika minut jsme zjistili, že ono příjemné vyhřátí haly pramení z vytápění umístěného přímo nad našimi hlavami, takže teplota postupně stoupala celé dopoledne . Naši tibeťáčci (na výstavu jsme přihlásili Norbiho a Nefertiti) se před horkým vzduchem chladili mokrým ručníkem, což jim evidentně vyhovovalo. Na výstavu bylo přihlášeno celkem 10 tibetských španělů – 9 z ČR a jedna fenka ze Slovenska, avšak českého původu (výstavní „harcovnice“ Léthé z našeho chovu). Posuzoval pan rozhodčí Miroslav Guniš a jednoznačně upřednostňoval kvalitu stavby těla a především pohybu. Musím říct, že to byl první rozhodčí, který vytkl mému psovi nedostatek, jehož jsem si plně vědoma, na nějž však žádný jiný rozhodčí dosud neupozornil. Měla jsem tak opravdu pocit z profesionálního posouzení našich psů. A výsledek – s oběma tibeťáčky jsme získali CAC (Norbu si tak splnil podmínky pro zadání Slovenského Championa). O CACIBy i r.CACIBy nás zaslouženě porazili naši vlastní odchovanci, což bylo velmi potěšující. Svůj první zahraniční titul získala i Betula Modrá písnička našich přátel – manželů Čechových (ch.st. Bohemian by Birth), která slíbila, že na příští výstavu s sebou vezme i svého malého kamaráda Vulcana Perla mahagon). Slunečním odpolednem jsme se vraceli domů a již se všichni těšíme na další slovenskou výstavu, tentokrát na speciálku konanou za měsíc v Bratislavě.čekání pod mokrým ručníkem...

...to je ale nuda!

Betula Modrá písnička - CAJC

Léthé Perla mahagon - r.CAC

Rhea Ilia Perla mahagon - CAC/CACIB

Quítin Perla mahagon - CAC/r.CACIB

Neptun Perla mahagon - CAC/CACIB/BOB

Norbu Pul-i-Khumri - CAC

Héraklés Perla mahagon - třída čestná

vítězové: Neptun, Rhea Ilia a Betula© 2006 Perla mahagon kennel