2007


Soupis konkrétních výstavních výsledků (i těch, které nejsou uvedeny na této stránce) všech našich tibeťáčků i našich odchovů z jednotlivých výstav si můžete zobrazit
zde.Doppel - dvě mezinárodní výstavy psů Wels 1. + 2. prosince 2007

Před 5ti týdny mi kamarádka napsala zajímavou informaci....Wels má ještě před uzávěrkou a je přihlášeno jen málo tibeťáčků. Slovo dalo slovo a letošní výstavní sezónu jsme s Dášou Čechovou jely zakončit na rakouskou mezinárodní dvojvýstavu do Welsu. Ona s Kenýškem - pejskem z mého chovu (Vulcanus Perla mahagon) a já "na oplátku" s Allim (Allister Bohemian by Birth) z Dášina chovu. Pořadatelům jsme tím trošinku zamotaly hlavu, protože u obou pejsků omylem uvedli jako majitelku Dášu ; tvůrcům rakouského webu Tibeter Info také - ti pro změnu uvedli jako Allistrovu chovatelku místo Dáši Betulu (Betulko gratuluji, jsi nejen úspěšnou chovnou fenkou, ale také chovatelkou!).
Na výstavu nakonec byl přihlášen slušný (na Rakousko přímo úctyhodný) počet tibeťáčků - na sobotu 10 (posoudila paní Uschi Eisner) a na neděli dokonce 11 (posuzovala je paní Erika Hommonai). No a komu že v něděli "přibyl" konkurent? - samozřejmě že našemu Allimu, byl jím Alliho přímý polobratr (Himavat Bedigebu žijící v Rakousku)! Na výstavě jsme se ale také dále setkali s Alliho otcem Toníčkem (Cartoon Color of Lollipop), Alliho polosetřičkami Barunkou ze Soví zahrady a Lunou (Lobsang Ca-Ma Bo), i s Alliho "věčným rivalem" Ashinem Anjelský poklad. Kromě "československé" výpravy přijela ze Slovinska i Vesna Šiško s Lunou a Zidanem, pejsek z Německa a dvě fenky z Dánska.
Obě dámy rozhodčí posuzovaly velice profesionálně, a výsledky soboty a neděle se mnoho nelišily - až na vyjímku pejsků ve třídě mladých, kde paní Eisner upřednostnila eleganci, a paní Hommonai vyspělost a mohutnost.
Celkový dojem z výstavy? - krásně strávený víkend s přáteli, úspěch našich pejsků (kromě titulů získaných ve výstavním kruhu totiž Alli i Keny splnili podmínky pro přiznání nejvyššího klubového titulu - KLUBOVÝ CHAMPION!), příjemná atmosféra během posuzování a perfektně zorganizovaná výstava. Škoda jen, že v Rakousku se v závěrečných soutěžích prezentují pouze dorostenci, BOBové a veteráni. Náš Alli si tak jako sobotní vítěz mladých odvezl krásný pohárek, ale závěrečných soutěží se účastnit nemohl.
Letošní výstavní sezónu jsme zakončili velice příjemně, a už se moc těšíme na krásná setkání na výstavách v sezóně následující...

Kompletní výsledky prvého dne Doppel Wels - 1.12.2007:

PSI
třída mladých Výborný 1, Jugendbester (CAJC)
ALLISTER Bohemian by Birth


Velmi dobrý 2 ASHIN Anjelský poklad

mezitřída Výborný 1, CACA, CACIB
Tuuling CHAN ZIDANE


Výborný 2, r.CACA
Dedicated to THE MAX OF LIFE

třída otevřená Výborný 1, CACA
VULCANUS Perla mahagon

třída šampiónů Výborný 1, CACA, r.CACIB CARTOON COLOR of Lollipop
FENY třída dorostu Velmi nadějná
BARUNKA ze Soví zahrady

třída mladých Výborná 1, Jugendbeste (CAJC) Lobsang CA-BA MO

třída otevřená Výborná 1, CACA, CACIB, BOB
Wyima´s BLUE SWEDISH MIRACLE

třída šampiónů Výborná 1, CACA, r.CACIB
Pallister´s IRISH XMAS ROSE


Kompletní výsledky druhého dne Doppel Wels - 2.12.2007:

PSI
třída mladých Výborný 1, Jugendbester (CAJC)
HIMAVAT Bedigebu


Výborný 2 ASHIN Anjelský poklad


Výborný 3 ALLISTER Bohemian by Birth

mezitřída Výborný 1, CACA, CACIB, BOB
Tuuling CHAN ZIDANE


Výborný 2, r.CACA
Dedicated to THE MAX OF LIFE

třída otevřená Výborný 1, CACA
VULCANUS Perla mahagon

třída šampiónů Výborný 1, CACA, r.CACIB CARTOON COLOR of Lollipop
FENY třída dorostu Velmi nadějná
BARUNKA ze Soví zahrady

třída mladých Výborná 1, Jugendbeste (CAJC) Lobsang CA-BA MO

třída otevřená Výborná 1, CACA, CACIB
Wyima´s BLUE SWEDISH MIRACLE

třída šampiónů Výborná 1, CACA, r.CACIB
Pallister´s IRISH XMAS ROSE


Fotografie:


Allister Bohemian by Birth...

sobota - V1/JB;
neděle - V3


Ashin Anjelský poklad...

sobota - VD 2;
neděle - V 2


Himavat Bedigebu...

sobota - nevystavován;
neděle - V1/JB


Tuuling Chan Zidane...

sobota - V1/CACA/CACIB;
neděle - V1/CACA/CACIB/BOB


Dedicated to the Max of Life...

sobota - V2/r.CAC;
neděle - V2/r.CAC


Vulcanus Perla mahagon...

sobota - V1/CACA;
neděle - V1/CACA


Cartoon Color of Lollipop...

sobota - V1/CACA/r.CACIB;
neděle - V1/CACA/r.CACIB


Barunka ze Soví zahrady...

sobota - VN;
neděle - VN


Lobsang Ca-Ba Mo...

sobota - V1/JB;
neděle - V1/JB


Wyima´s Blue Swedish Miracle...

sobota - V1/CACA/CACIB/BOB;
neděle - V1/CACA/CACIB


Pallister´s Irish Xmas Rose...

sobota - V1/CACA/r.CACIB;
neděle - V1/CACA/r.CACIB

sobotní vítězka: Wyima´s Blue Swedish Miracle z Dánska

nedělní vítěz: Tuuling Chan Zidane ze Slovinska

Alliho setkání s nevlastní sestrou "Lunou" (Lobsang CA-BA MO)
Mezinárodní výstava psů Praha 18. listopadu 2007

Letošní českou výstavní sezónu uzavírala tento víkend Mezinárodní výstava v Praze - Letňanech, výstava, která byla nejen poslední, ale také první... Letos poprvé i v České republice byla možnost získat kvalifikaci pro účast na prestižní výstavě Cruft´s v anglickém Birminghamu, a byla to právě listopadová pražská mezinárodka, na které bylo možno tuto kvalifikaci (tentokrát pro výstavu Cruft´s 2008) získat (a není nezajímavé, že hned příští pražská výstava - v březnu 2008 - bude opět kvalifikační, tentokrát pro Cruft´s 2009).
Výstavní sezóna končí a my letos vystavovali opravdu hodně... Navíc i Cruft´s kvalifikaci jsme pro své dva tibísky již získali (v srpnu v Bratislavě). Proto jsem se rozhodla, že do Prahy tentokrát přihlásím pouze Bélose, který chvíli před výstavou splnil věkovou hranici pro třídu mladých (dosud byl vystavován pouze ve třídách puppy a dorostu). Jako "garde" jel ale i Norbík, kterého si Šárka protentokrát vybrala do Junior Handlingu.
Avizovaný počet přihlášených psů a fen, okolo 5000 jedinců (což je pro mezinárodní výstavu v ČR opravdový rekord), dal už dopředu tušit velkou konkurenci u všech plemen. Tibeťáčků bylo přihlášeno také požehnaně..., celkem 31
, a na žádost Klubu je přijel posoudit specialista z Irska, chovatel tibetských španělů (ch.st. Avigdor) pan Anthony Moran. Pan Moran posuzoval tibetské španěly v ČR již jednou, před asi 10-ti lety, rovněž na mezinárodce v Praze (tenkrát v Chuchli) a v typu preferoval v té době žádaný anglický typ mohutnějších jedinců s výraznou hlavou. Od té doby se trend v chovu díky působení skandinávských chovatelů změnil (a více přiblížil platnému standardu plemene) a já byla opravdu zvědavá, jak se za tu dobu změnil pohled na plemeno u tak známého chovatele a posuzovatele.
Hned na začátku posuzování mě zaujal velice vlídný přístup pana rozhodčího ke psům, v další řadě pak změna v jeho posuzování - byl upřednostňován současný standardní typ tibeťáčka kompaktního, dobře proporcionálního a vyváženého, se znaky temperamentního a nepřešlechtěného plemene. Až na malou vyjímku vítězili tibeťáčci chodící na ostatních výstavách také na špičce, což svědčí o tom, že současný náhled na tibetského španěla je ustálený a v rámci Evropy rozhodně stejný. Extrémy již prostě nejsou žádoucí, hlavní je celkově souměrný a zdravý výraz psa standardní velikosti.
Ale již k samotnému posuzování. Svoji premiéru měl na výstavě ve třídě dorostu další z Toníčkových potomků, a tentokrát i potomků naší odchovankyně Gábinky, Bonifác ze Soví zahrady. Pejsek se krásně prošel kruhem, líbil se, a odnesl si Velmi nadějnou s prvním pořadím.
Ve třídě mladých nastoupili hned čtyři pejsci - náš 9-ti měsíční Bélos, stejně starý Nelman z Janovického zámku, a výrazně starší a vyspělejší Ashin Anjelský poklad s Folowem Bohemia Maestro. Náš Bélos se opět projevil jako uklecanec! - tentokrát ale naštěstí zůstalo jen u "bublání" a "bručení" spojeném s pěkným předvedením, takže Beli známku Výborný obdržel. Stejnou známku získali i tři ostatní mladíci a bylo stanoveno pořadí - zvítězil Folow (získal i CAJC a Cruft´s kvalifikaci), druhý náš Bélos, třetí Ashin a čtvrtý Nelman. Nakonec nám pan rozhodší ještě (prostřednictvím překladatelky) řekl, že Bélos se mu moc líbí, ale že potřebuje ještě nabrat jistotu při předvádění (což, jak jsme později zjistili, je uvedeno i v posudku)... a právě pro své chování (myšleno "bublání") je "až" druhý. Já si ale myslím, že pro 9-ti měsíčního psíka v konkurenci daleko vyspělejších a výstavně zkušenějších konkurentů, je toto druhé místo velmi pěkné!
V mezitřídě žádné překvápko - zvítězil (a CAC získal) krásný a přes své mládí (21 měsíců) již tituly ověnčený černobílý Cleo Queen Daisy před Burberrym Bohemia Crown a Yotisha´s X-Manem, všichni obdrželi Výbornou.
V otevřené třídě se ale zadávaly i velmi dobré... Jedinou výbornou (a titul CAC) získal do ČR zapůjčený pejsek z Norska (který zde měl svoji českou premiéru) Yotisha´s Sylvester Stallon alias Rambo. Jeho konkurenti (Vulcanus Perla mahagon a Asterix Bohemia Crown) získali pouze Velmi dobré (podle posudku vadila větší mohutnost hlavy).
Za šampióny nastoupil pouze Achtaj Bohemia Maestro a bez problémů získal Výbornou 1 a titul CAC. Achtaje v kruhu vystřídal Pepíno (Moetica Rinaya Happy End), který se prvně coby novopečený "důchodce" předvedl ve třídě veteránů a hned získal i titul Nejlepšího veterána plemene.
Do souboje o CACIB nastoupilo shodou okolností jen samé černobílé domino..... černobílý particolor Cleo, další černobílý particolor Rambo a černý s bílými znaky Achtaj. Myslím, že většina lidí nepochybovala, že Achtaj opět zvítězí, ale tentokrát se překvápko konalo! Cleo proplul kruhem velice elegantně a v zápětí mu byl přiřknut CACIB i s Cruft´s kvalifikací. Tatínek Achtaj se tentokrát musel spokojit s reservním CACIBem.
Zatímco z přihlášených psů nastoupili všichni, mezi fenkami byly absence... Některé "měli své dny", některým něco chybělo (srst) nebo naopak přebývalo (bříško s rostoucími štěňátky, či již mumlající pelíšek). Ale i tak byly třídy psích slečen zastoupeny silně.
Celý kruh pro sebe měla dorostenka Gloris Bohemia Maestro, jejíž panička protentokrát nepochopila způsob posuzování, a s Gloris v náručí odešla v polovině diktovaného posudku.... Po tom, co byla Gloris (i s paničkou) paní vedoucí kruhu navrácena zpět do kruhu, byla jí zadána Velmi nadějná 1, tedy to nej, co ve své třídě mohla získat.
Mladé feny - letos opravdu tradičně nejobsazovanější třída. Nebylo tomu jinak ani v Praze - čtyři (vlastně po chvíli pět) malých princezen - Artemis Perla mahagon (ta zde měla svojí výstavní premiéru kterou zvládla výborně), Hajagriva Bedigebu, Catalina Honzíkova cesta, Felisha Bohemia Maestro, a po chvilce (po tom, co se chovatelka a majitelka fenky přesvědčila, že mezi dorostem a třídou mladých opravdu žádná daší třída není
) i Amy Bohemian by Birth. Vyrovnaná třída, ve které byly všechny fenečky ohodnoceny známkou Výbornou, ve které však pořadí překvapilo většinu přihlížejících. Vítězkou se stala (a titul CAJC + Cruft´s kvalifikaci získala) Catalina, fenka která dosud vždy pořadí uzavírala. Jako druhá krásná a elegantní Amy (vítězka plemene z výstavy minulé a Klubová vítězka mladých, tedy fenka, která naopak vždy chodí na špici). Třetí Felisha, které to tentokrát opravdu velice slušelo - roste z ní krásná psí dáma. Čtvrtá Artemis, která je stejně jako Bélos teprve 9-ti měsíční a byla tedy o cca čtvrt roku mladší než její konkurentky. A třídu tentokrát uzavírala velmi elegantní Hajagriva, které se tentokrát bohužel nechtělo moc stát v postoji.
Do mezitřídy nastoupily psí slečny tři - v pro nás zajímavém složení
: Wirgo Perla mahagon, Xoanon Perla mahagon a Yantanee Perla mahagon. Wirgo má ve svém věku (18 měsíců) již několik CAJC, CAC i 2 x BOB, Národní vítěz a BIS Junior, Yantanee (čerstvě 15-ti měsíční) má po absolvování 4 výstav 3 x CAJC. Tentokrát zvítězila Yantanee (CAC) před Wirgo (r.CAC). Xoanon se bohužel opět hůře prezentovala a získala pouze velmi dobrou (po tom, co si její panička zopakovala odcházející kousek v polovině posuzování - pravděpodobně aby Xoanon nepřišla o zážitek, který před chvílí absolvovala její spolubydlící Gloris ).
Do třídy otevřené bylo přihlášeno pět fen, nastopily však pouze dvě - Anička Honzíkova cesta a Fesin Bedigebu. Obě dámy si zasloužily Výbornou, Anička s prvním pořadím i CAC, Fesin s pořadím druhý reservní CAC.
I šampiónka jedna chyběla a tak se v této třídě utkaly dvě - matka a dcera - Sagarmatha Modrá písnička a Adélka Honzíkova cesta. I ony získaly Výbornou, starší Sagarmatha V1+CAC a její dcera Adélka V2+r.CAC.
Ve třídě veteránů se velice elegantně prošla stále nádherná, již 9,5 letá O´Reillinka Modrá písnička, které hravě získala Výbornou i titul Nejlepší veteránky plemene.
O titul CACIB nastoupily 15-ti měsíční Yantanee, 4,5 letá Anička a 7,5 letá Sagarmatha. Yantanee nemohla tentokrát vyspělostí a osrstěním oběma starším fenám konkurovat, CACIB (a Cruft´s kvalifikaci) získala Anička, reservní CACIB Sagarmatha.
O titul BOB tedy nastoupilo 6 jedinců - dva mladí (Folow a Catalina), dva vítězní dospělí (Cleo a Anička) a dva veteráni (Happy End a O´Reillinka). Svůj v pořadí již druhý BOB získal krásně zbarvený a elegantní Cleo Queen Daisy.
Všem srdečně gratulujeme a těšíme se na příští výstavní sezónu (i když pro nás ta letošní ještě nekončí...).

Kompletní výsledky:

PSI
třída dorostu Velmi nadějný 1
BONIFÁC ze Soví zahrady

třída mladých Výborný 1, CAJC, Kvalifikace pro Cruft´s 2008 FOLLOW Bohemia Maestro


Výborný 2 BÉLOS Perla mahagon


Výborný 3 ASHIN Anjelský poklad


Výborný 4 NELMAN z Janovického zámku

mezitřída Výborný 1, CAC, CACIB, BOB, Kvalifikace pro Cruft´s 2008 CLEO Queen Daisy


Výborný 2
BURBERRY Bohemia Crown


Výborný 3
Yotisha´s X-MAN

třída otevřená Výborný 1, CAC
Yotisha´s SYLVESTER STALLON


Velmi dobrý 2 ASTERIX Bohemia Crown


Velmi dobrý 3
VULCANUS Perla mahagon

třída šampiónů Výborný 1, CAC, r.CACIB ACHTAJ Bohemia Maestro

třída veteránů Výborný 1, Nejlepší veterán
Moetica RINAYA HAPPY END
FENY třída dorostu Velmi nadějná 1
GLORIS Bohemia Maestro

třída mladých Výborná 1, CAJC, Kvalifikace pro Cruft´s 2008 CATALINA Honzíkova cesta


Výborná 2
AMY Bohemian by Birth


Výborná 3 FELISHA Bohemia Maestro


Výborná 4 ARTEMIS Perla mahagon


Výborná HAJAGRIVA Bedigebu

mezitřída Výborná 1, CAC
YANTANEE Perla mahagon


Výborná 2, r.CAC
WIRGO Perla mahagon


Velmi dobrá 3
XOANON Perla mahagon

třída otevřená Výborná 1, CAC, CACIB, Kvalifikace pro Cruft´s 2008 ANIČKA Honzíkova cesta


Výborná 2, r.CAC FESIN Bedigebu


nenastoupila AMÁLKA Sněhurčin poklad


nenastoupila BETULA Modrá písnička


nenastoupila WALING Modrápísnička

třída šampiónů Výborná 1, CAC, r.CACIB
SAGARMATHA Modrá písnička


Výborná 2, r.CAC ADÉLKA Honzíkova cesta


nenastoupila Jannock´s VASUKI

třída veteránů Výborná 1, Nejlepší veterán
O´REILLINKA Modrá písnička

Fotografie:


dnes s námi jeli dva kluci...

...Norbík...

...který se účastnil jen Junior Handlingu

zatímco Bélos se již vystavoval

přijel se také podívat Attis Perla mahagon

a kteří další tibísci z Perly mahagon přijeli? Vulcanus...

...Artemis...

...Yantanee...

...Wirgo...

...a Xoanon

z posuzování: psi - třída mladých: Ashin, Folow, Nelman a Bélos

psi - mezitřída: Cleo, Burberry a X-Man

psi - třída otevřená: Sylvester, Vulcanus a Asterix

poprvé se v ČR představil Yotisha´s Silvester Stallon

psi - třída šampiónů: Achtaj

psi - třída veteránů: Happy End

feny - třída mladých: Artemis, Hajagriva, Catalina, Amy a Felisha

feny - mezitřída: Wirgo, Yantanee a Xoanon

feny - třída otevřená: Fesin a Anička

BOB pro particolorního Clea Queen Daisy!!!
Mezinárodní výstava psů o pohár střední a východní Evropy Poznaň 10. listopadu 2007

Loni jsme na Světovou výstavu konanou na podzim v polské Poznani žádné tibeťáčky přihlášeny neměli... Letos Světovou výstavu vystřídala také prestižní (i když samozřejmě méně) FCI-sekční výstava - Mezinárodní výstava psů o pohár střední a východní Evropy. Takováto výstava je pořádána vždy jedenkrát ročně v Evropě, pokaždé v jiné zemi, a jsou na ni zadávány tituly Vítěze střední a východní Evropy a Vítěze mladých střední a východní Evropy. Polští organizátoři navíc zvýšili prestiž výstavy zadáváním titulů Polský vítěz 2007 a Polský vítěz mladých 2007, titulů, které jsou vždy pouze 1 x ročně zadávány na jedné vybrané mezinárodní výstavě v Polsku.
Letos jsem si poznaňskou výstavu nenechala ujít - i když vzhledem k dopravě a ubytování (na výstavu jsme jely společně jedním autem 3 vystavovatelky a velice rády jsme přijaly pozvání strávit celý víken u našich známých - chovatelů terrierů v Polsku) jsem přihlásila pouze jednoho tibíska - volba padla na naši mladou naději Allistera Bohemian by Birth.
Do Polska jsme vyjely již v pátek a strávily příjemné odpoledne a večer na rozlehlém statku manželů Sumowskich nedaleko Poznaně. V sobotu jsme pak všichni vyrazili časně ráno na výstavu...
Účast tibeťáčků mě velice překvapila. Čekala jsem sice značně menší účast než při loňské světovce, ale to, že ze zahraniční přijeli kromě našeho Alliho jen 2 tibísci z Dánska, bylo opravdu nečekané! Tibetských španělů nakonec přijelo celkem 5 z 6ti přihlášených, a posoudila je domácí rozhodčí, paní Elzbieta Junikiewicz.
Dorostenec žádný přihlášený nebyl a tak za tibeťáčky nastoupil jako první náš Allister. Pani rozhodčí se líbil a tak získal ocenění Výborný 1, CAJC, Polský vítěz mladých a Vítěz mladých střední a východní Evropy. Dále měla následovat mezitřída, Llardo Zlota Wolność ale nepřijel, proto mohl rovnou nastoupit ve třídě otevřená Andy Sněhurčin poklad (loňský Světový vítěz mladých, pejsek českého chovu žijící v Polsku). Andy byl také úspěšný a získal (prozatím) titul CWC. V šampionech se paní rozhodčí vůbec dlouho nerozmýšlela a další CWC přiřkla pejskovi z Dánska Seduhin Whaiate Marama, kterému pak po porovnání s Andym přidělila i tituly CACIB, Nejlepší dospělý pes plemene, Polský vítěz a Vítěz střední a východní Evropy (a Andymu k jeho CWC přidala ještě r.CACIB).
Fenky byly přihlášeny pouze dvě, a první z nich mě velice zajímala - byla jí totiž naše odchovankyně, sestřička červeného Bélose, stejně červená Baukis Perla mahagon (bydlící v Polsku). Z Baukis vyrostla moc pěkná psí slečna a líbila se nejen mě, ale také paní rozhodčí - získala ocenění Výborná 1, CAJC (v 9,5 měsících je to její již 2. CAJC), Polský vítěz a Vítěz mladých střední a východní Evropy. Baukis vystřísdala v kruhu particolorní fenka z Dánska Sommerlyst´s Quan-Ma Mi-No-Ma, která ale byla, jako jediná z tibeťáčků (zdaleka ale ne jako jediná v našem kruhu) oceněna známkou Velmi dobrá.
O titul Best Junior of Breed nastopupil náš Allister a "naše bývalá" Baukis. Pani Elzbieta se rozhodovala poměrně dlouho, titul nejlepšího mladého jedince plemene nakonec pro výraz hlavy přiřkla Allisterovi, který v kruhu tedy zůstal aby se ještě "utkal" o BOB s dánským championem. Zde bylo rozhodnutí rychlé - vítězem plemene se stal krásný a vyspělý pes, několikanásobný champion Seduhin Whaiate Marama.
V Polsku jsme strávily ještě další příjemný večer a druhý výstavní den (to se posuzovali teriéři mých kamarádek i našich poslkých přátel, jejichž hafani byli také úspěšní) a večer jsme se již vracely zpět do mezitím zasněžených Čech.

Kompletní výsledky:

PSI
třída mladých Výborný 1, CAJC, Polský vítěz mladých 2007, Vítěz mladých střední a východní Evropy 2007, Nejlepší mladý plemene
ALLISTER Bohemian by Birth

mezitřída nenastoupil LLARDO Zlota Wolność

třída otevřená Výborný 1, CWC, r.CACIB
ANDY Sněhurčin poklad

třída championů Výborný 1, CWC, CACIB, Polský vítěz 2007, Vítěz střední a východní Evropy 2007
Seduhin WHAIATE MARAMA
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC, Polský vítěz mladých 2007, Vítěz mladých střední a východní Evropy 2007
BAUKIS Perla mahagon

třída otevřená Velmi dobrá 1
Sommerlyst´s QUAN-MA MI-NO-MA

Fotografie:


Allister Bohemian by Birth - CAJC/Best Junior of Breed

Andy Sněhurčin poklad - CWC/r.CACIB

Seduhin Whaiate Marama - CWC/CACIB/BOB

Baukis Perla mahagon - CAJC

Sommerlyst´s Quan-Ma Mi-No-Ma - VD 1

Allister - Vítěz mladých střední a východní Evropy

copak se to našemu Allimu tak líbí?...

...psí slečna - Belískova sestřička Baukis!

Allimu se v Polsku líbilo...

...není divu, to bylo místa na běhání!
Mezinárodní výstava psů Nitra 4. listopadu 2007

Letošní výstavní sezóna se pomalu chýlí ke konci. My jsme tento víkend využili ještě pěkného počasí a možnosti vystavovat své tibeťáčky u našich východních sousedů - na slovenské Mezinárodní výstavě v Nitře. Na výstavu jsme vyjeli s Allistrem Bohemian by Birth, Antiou Indyk a Lamiou Perla mahagon, tedy se třemi nadějemi pro dokončení slovenských championátů - a k naší radosti se nám tento kousek povedl! Ale nepředbíhejme...
Na výstavišti nás hned po ránu čekalo malé překvapení ve formě stísněných prostor u kruhu (úmyslně nepíši kolem kruhu, protože náš kruh, ve kterém mělo být posouzeno ten den 91 psů, byl přístupný pouze z jedné strany) a doslova nabité haly... Díky slovenským kamarádkám (které své lhasáčky vystavovaly ve stejném kruhu) jsme ale nakonec měli docela pěkné místečko pro rozložení našeho "tábora".
Tibetské španěly (bylo jich přihlášeno 10 a všichni přijeli) posoudil pan rozhodčí z Čech, Ing. Jaromír Dostál, DrCs, který kladl velký důraz na chrup psů, na stavbu těla a pohyb (a u plemen, která byla posouzena před námi, padaly nadějné a velmi dobré dost často...). Ale kromě přihlášených tibeťáčků jsme měli na výstavě ještě jednu milou tibetskou návštěvu - majitelé nám přivezli ukázat Borease Perla mahagon, pejska, který bydlí na Slovensku, a kterého jsme od jeho dvou měsíců neviděli. Borýsek se tentokrát přijel pouze podívat jak to na výstavách chodí, ale příště, na MV v Trenčíně, se chystá již do kruhu!
A již k samotnému posuzování - tibeťáčci přišli na řadu až po poledni a jejich prezentaci zahájili mladí psi. V kruhu se sešli "staří známí" - náš Allister BBB a slovenský Ashin Anjelský poklad. K těmto dvěma ostříleným rivalům nově přibyl náš odchovaneček Amor Perla mahagon. Amorek se od poslední výstavy (MV v Bratislavě kde byl pouze divákem) hodně naučil - pěkně stát ve výstavním postoji a pěkně se prezentovat v pohybu. Co se mu však na jeho první skutečné výstavě vůbec nelíbilo, byla kontrola chrupu, a tak ač s pěkným posudkem odcházel tentokrát s Velmi dobrou. Pořadí mezi Ashinem a Allim se od poslední výstavy obrátilo (respektive vrátilo k pořadí z výstav předcházejících), Allinek získal svůj 3. slovenský CAJC a splnil tak podmínky pro přiznání titulu Slovenský Junior Champion.
Mezi dospělými psíky tentokrát konkurence nebyla - zkušený Vesper Perla mahagon byl ve třídě otevřené sám, prezentoval se pěkně, a tak nic nebránilo v tom, aby získal CAC a také CACIB.
Něžnější pohlaví bylo tentokrát zastoupeno hned šesti tibeťandami. Ve třídě mladých nastoupila přes svůj nízký věk již velmi zkušená a vždy vzorně prezentovaná Wirgo Perla mahagon a téměř nováček Cynthia Honzíkova cesta. Cynthia měla svou výstavní premiéru nedávno na slovenské speciálce, kde kromě CAJC získala i BOB. Wirgo letos absolvovala prakticky všechny české výstavy a téměř vždy zvítězila. Ani tentokrát si Wirgo nenechala vítězství utéci a dalším CAJC do sbírky splnila (po českém JCH) podmínky pro zadání titulu Slovenský Junior Champion, a po přepočítání bodů také podmínky pro Klubového Championa (což se během pouhé jedné výstavní sezóny zatím hned tak někomu nepovedlo).
Do mezitřídy jsme měli přihlášenu naši Antiu, která získáním CAC rovněž splnila podmínky pro titul Slopvenský Junior Champion.
Stejně tak jako Antia v mezitřídě byla i ve třídě otevřené sama Adélka Honzíkova cesta, které v získání CAC také nic nebránilo.
Šampionky nastoupily dvě - naše Lamia Perla mahagon a Sagarmatha Modrá písnička. Laminka se pěkně prezentovala zatímco Sagince se na klouzavé podlaze zrovna moc chodit nechtělo, a tak ač obě fenky byly panem rozhodčím hodnoceny jako velice pěkné, vítězství a CAC patřilo Lamii a r.CAC Sagarmathe. Laminka tímto čtvrtým slovenským CAC splnila podmínky titulu Slovenský champion.
O titul CACIB tedy nastoupily 3 psí dámy - Antia, Adélka a Lamia. Laminka najednou zjistila to, co Sagi chvíli před ní - a to jak že se ta podlaha klouže..., zatímco Adélka kruhem běžela krásně a sebejistě - také za takové pěkné předvedení právem získala CACIB a Laminka se tentokrát "spokojila" s reserve CACIB.
O Vítěze plemene nastoupili dva pejsci a dvě fenečky - Allister (CAJC), Vesper (CACIB), Wirgo (CAJC) a Adélka (CACIB). Rozhodnutí pana rozhodčího evidentně některé účastníky a přihlížející překvapilo - s oddůvodněním "pro celkovou kompaktnost a výbornou stavbu těla" přiřkl vítězný titul teprve 16ti měsíční Wirgo!
Splněním celkem pěti championátů (počítáno i s championáty Wirgo) úspěchy našich tibeťáčků tento den ale zdaleka nekončily. Majitel Wirgo již podruhé (prvně to bylo na Národní výstavě v Brně, kde fenka získala také BOB) hájil naše barvy i v závěrečných soutěží, a nutno říci že tentokrát velice úspěšně! Wirgo se stala Nejlepší mladou fenou výstavy a získala titul BIS-Junior!!! Děkuje, pane Palupo, za tak krásnou prezentaci, gratulujeme k získání tak prestižního titulu a zařazení se mezi tibeťáčky, kteří "stáli na bedně" (z těch našich to dosud byli Argosan, Aeneas, Néreus, Norbu, Aimee, Déó, Lamia a Felicitas) a přejeme ještě spoutu tak úspěšných dnů, jako byl ten dnešní!
Všem srdečně gratulujeme a těšíme se na setkání na výstavě, která uzavírá letošní českou výstavní sezónu, a to MVP v Praze, výstavě, která je letos ještě významější než v minulých letech, protože byla vybrána jako nominační pro Cruft´s 2008.

Kompletní výsledky:

PSI
třída mladých Výborný 1, CAJC
ALLISTER Bohemian by Birth


Výborný 2
ASHIN Anjelský poklad


Velmi dobrý 3
AMOR Perla mahagon

třída otevřená Výborný 1, CAC, CACIB
VESPER Perla mahagon
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC, BOB, BIS-Junior
WIRGO Perla mahagon


Výborná 2 CYNTHIA Honzíkova cesta

mezitřída Výborná 1, CAC
ANTIA Indyk

třída otevřená Výborná 1, CAC, CACIB
ADÉLKA Honzíkova cesta

třída šampiónů Výborná 1, CAC, r.CACIB
LAMIA Perla mahagon


Výborná 2, r.CAC
SAGARMATHA Modrá písnička

Fotografie:


to je zase čekání...

...opět jdeme na řadu poslední

Alliho nepředstíraná nuda

Amor a Boreas Perla mahagon

Amorek tentokrát nechtěl ukázat zoubky... - VD 3

Allister Bohemian by Birth - V1/CAJC/SK Junior Champion

Antia Indyk - V1/CAC/SK Junior Champion

Lamia Perla mahagon - V1/CAC/r.CACIB/
SK Champion

Wirgo Perla mahagopn - V1/CAJC/BOB...

...BIS-JUNIOR !!!
SK Junior Champion + Klubový Champion
Mezinárodní výstava psů České Budějovice 7. října 2007

Ranní cestu na letošní podzimní výstavu do Českých Budějovic ztížila docela nepříjemná mlha, ale výstavní den byl již plný sluníčka! My jsme letos celkově vystavovali docela dost - nejen co do počtu pejsků, ale i počtu výstav. Do Českých Budějovic jsme proto mnoho tibísků hlásit už nechtěli - nakonec padla volba na dva, které těch výstav (hlavně v době uzávěrky přihlášek) měli absolvovaných nejméně: Antiu a Allistra.
Tibetáčky posuzovala opět paní Zdenka Jílková - a opět s výbornou náladou a nenapodobitelně milým přístupem ke každému. Nestalo se (a to ani u jiného plemene v našem kruhu), že by některý z pejsků "měl námitky" proti prohlídce na stole. Spíše to někdy vypadalo, že hafani zapomenou na výstavní výchovu a budou se s paní rozhodčí mazlit! Kdyby více rozhodčích mělo tak milý přístup k pejskům (a také k nám, vystavovatelům) bylo by určitě méně vystavovatelů, které výstavnictví "omrzí" po první absolvované výstavě!
Ale již k samotnému posuzování. Tibeťáčků bylo přihlášeno 12 a pouze jedna psí slečna (shodou okolností zrovna z naší ch.st.) nepřijela. Všichni ostatní přijeli - a získali i pěkná ocenění - známku Výborná. Za mladé pejsky nastoupili dva "věční soupeři" (věční proto, že se nejen v kruhu již několikrát potkali, ale že jejich společné působení v jedné třídě ještě zdaleka nekončí) - náš Allister Bohemian by Birth a slovenský Ashin Anjelský poklad. Paní rozhodčí několikrát zdůraznila přednosti obou pejsků a tentokrát upřednostnila vyspělejšího a mohutnějšího Ashina. Poprvé tak nad Allim zvítězil Ashin a odvážel si domů svůj druhý CAJC (ten první získal minulý týden na domovské speciální výstavě v Ružindolu), a Alli si svojí sbírku prozatím 9-ti CAJCů tentokrát nerozšířil. V mezitřídě se představil Burberry Bohemia Crown, který sice také získal známku Výborný, ale titul tentokrát ne (no třeba zase příště). Mezi dospěláky ve třídě otevřené jsme měli "želízko v ohni" - náš-nenáš (tedy původem náš, ale domovem v BBB) Vulcanus Perla mahagon zvítězil nad Bohoušem z Čeřovského vrchu, získal CAC a také svůj úplně první CACIB!
Fenečky zahajovaly opět třídou mladých, ve které se sešly rovněž dvě dobré známé - Amy Bohemian by Birth (sestřička našeho Alliho,která zde získala svůj druhý CAJC) a Catalina Honzíkova cesta, která si oproti speciálce z minulého týdne polepšila a odnášela si Výbornou. V mezitřídě se setkala naše Antia s letos prakticky neporazitelnou Wirgo Perla mahagon. A Wirgo ve své třídě opět neporazitelná byla, a do své sbírky titulů si přidala další CAC; Antia získala r.CAC. Třída otevřená patřila jediné zástupkyni - Betule Modrá písnička, která si zaslouženě odnášela CAC, aniž by tušila (na rozdíl od své paničky ) jak kýžený tento titul je - byl to totiž ten potřebný CAC z mezinárodní výstavy - Betulka bude v nadcházející výstavní sezóně fenky zastupovat již ve třídě šampiónů! Jako poslední z tibeťáčků se předvedla Adélka Honzíkova cesta ve třídě šampiónů - a rovněž bez potíží získala CAC.
O titul CACIB tedy nastoupili Wirgo, Betula a Adélka - a pani rozhodčí, stejně jako u mladých pejsků, upřednostnila vyspělost - CACIB získala 4,5 letá Adélka před 17-ti měsíční Wirgo (r.CACIB) a 2,5 letou Betulou.
Překvapením byl výsledek soutěže o BOB - a myslím tím především milým překvapením pro chovatelku a majitelku (v jedné osobě) vítězného tibíska. Do kruhu nastoupili: CAJC - Ashin Anjelský poklad, CACIB - Vulcanus Perla mahagon, CAJC - Amy Bohemian by Birth a CACIB -  Adélka Honzíkova cesta, a titul BOB byl tentokrát s komentářem "no není sladká" udělen krásné, mladé a velice elegantní black and tan fenečce Amy BBB!
Všem srdečně gratulujeme a už se těšíme na setkání na příští výstavě - tentokrát ve slovenské Nitře.

Kompletní výsledky:

PSI
třída mladých Výborný 1, CAJC
ASHIN Anjelský poklad


Výborný 2
ALLISTER Bohemian by Birth

mezitřída Výborný 1
BURBERRY Bohemia Crown

třída otevřená Výborný 1, CAC, CACIB
VULCANUS Perla mahagon


Výborný 2, r.CAC, r.CACIB
BOHOUŠ z Čeřovského vrchu
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC, BOB
AMY Bohemian by Birth


Výborná 2 CATALINA Honzíkova cesta


nenastoupila
YANTANEE Perla mahagon

mezitřída Výborná 1, CAC, r.CACIB
WIRGO Perla mahagon


Výborná 2, r.CAC
ANTIA Indyk

třída otevřená Výborná 1, CAC
BETULA Modrá písnička

třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB
ADÉLKA Honzíkova cesta

Fotografie:


než přijdeme na řadu...

...tak si pěkně zdřímnem!

něco se děje! - Alli už je v kruhu

jako první oba mladí psíci:

Ashin Anjelský poklad - V1/CAJC

Allister Bohemian by Birth - V2

mezitřída: Burberry Bohemia Crown - V1

tř.otevřená: Vulcanus Perla mahagon - V1/CAC/CACIB

Bohouš z Čeřovského vrchu - V2/r.CAC/r.CACIB

mladé fenky: Amy Bohemian by Birth - V1/CAJC

Catalina Honzíkova cesta - V2

mezitřída: Wirgo Perla mahagon - V1/CAC/r.CACIB

Antia Indyk - V2/r.CAC

tř.otevřená: Betula Modrá písnička - V1/CAC

tř.šampiónů: Adélka Honzíkova cesta - V1/CAC/CACIB

Vítězové:
CAJC - Ashin Anjelský poklad

CAJC - Amy Bohemian by Birth

CACIB - Vulcanus Perla mahagon

CACIB - Adélka Honzíkova cesta

BOB - teprve 10-ti měsíční Amy Bohemian by Birth!!!
Speciální výstava tibetských španělů Mladá Boleslav 29. září 2007

Po letošních problémech s klubovými výstavami, které nám osud stavěl do cesty, jsem měla pocit, že konečně speciálka, plánovaná na 29. září a pořádaná při Krajské a speciální výstavě Klubu chovatelů málopočetných plemen psů, proběhne beze změn. Ale předčasné závěry se dělat nemají - a tak i na této výstavě musel být doslova na poslední chvíli změnen rozhodčí, místo pana Řehánka posuzoval tibetské španěly Ing. Jančík. To však byla jediná změna, výstava jako taková proběhla podle plánu a tibeťáčků se přihlásilo (na  to, že hlavní Klubovka byla na stejném místě pořádána teprve před 4 týdny) slušný počet. A pro vítěze byly, jako každý rok, připraveny velice pěkné poháry!
I když bylo tibetských španělů na Speciální výstavu přihlášeno 20, nedalo se nakonec mluvit o silné konkurenci, protože téměř třetina tibísků nepřijela... Opravdová konkurence tak byla pouze mezi mladými fenkami, kterých prostě je letos na každé výstavě nejvíc.
Na posouzení jsme si museli počkat - před tibeťáčky se v kruhu posuzovali havaňáci a ruští toylové, jak se po uznání FCI nyní nazývají bývalí moskevští dlouhosrstí toy teriéři. A právě vystavovatelé těchto dvou plemen (respektive dvě vystavovatelky) stačily hned po ránu pana rozhodčího pěkně "naladit" - diskuze o tom, jakou si majitelka u fenky, předvedené ve třídě vítězů, představuje zadanou známku, do kruhu prostě nepatří... Nemusí každý vždy souhlasit s oceněním, jaké rozhodčí jeho pejskovi přiřkne, ale v kruhu je prostě šéf právě rozhodčí, a na vystavovateli je, aby verdikt přijal se slušností, a pokusil se příště třeba lépe předvést svého hafana, nebo prostě jen spoléhat, že jiný rozhodčí bude mít jiné oko, jiný názor. Po malém extempóre u toylů a havaňáčků jsme snad všichni čekali, co bude..., pan rozhodčí se ale (oproti oněm dvěma vystavovatelkám) zachoval jako profesionál, a při posuzování obou tibetských plemen (po našich tibeťáčcích přišli na řadu ještě tibetští teriéři) již k žádným zádrhelům nedošlo.
Posuzování tibetských španělů zahájili, stejně jako na minulých výstavách, náš Bélos Perla mahagon a Nelman z Janovického zámku - tentokrát ale již ne ve třídě štěňat, nýbrž v dorostu. Belísek mi nejprve udělal radost - vypadalo to, že po domácím tréningu se přeci jen jeho předvedení o něco zlepšilo, ale... Neříkej hop, dokud nepřeskočíš... A tak i Beli si řekl, že toho poslouchání  bylo dost, a chtěl nám pana rozhodčího rovnou sežrat . V tu chvíli mě do smíchu ale opravdu nebylo, zvláště po tom, co pan rozhodčí odskočil od psa a prohlásil na adresu Beliho, "ještě jedno zavrčení, a půjdeš ven!". Beli ale jako by v té chvíli pochopil a raději byl zticha - a po chvilce si odnesl i známku Velmi nadějný 1 - nejlepší dorost (musím podotknout, že Nelman sice vůbec nemá sklony vrčet nebo štěkat jako náš ukecanec Bélos, ale zrovna ukázkově se také nepředváděl, takže si kluci opravdu neměli co vyčítat).
Do třídy mladých byli přihlášeni dva psi - náš Allister Bohemian by Birth a slovenský Ashin Anjelský poklad. Ashinova panička měla na stejný termín přihlášeny dvě speciální výstavy (někdy to prostě takto vyjde a termíny výstav se kříží) a dala přednost domácí v Ružindolu. Alli tak se svým "starým" soupeřem tentokrát síly porovnat nemohl, a tak získal svůj třetí český CAJC bez boje (a tímto titulem splnil podmínky pro přiznání českého Junior championa).
Do mezitřídy byl hlášen pouze jeden pejsek - Burberry Bohemia Crown, který ovšem také nepřijel..., takže nastoupili rovnou zástupci třídy otevřené - Asterix Bohemia Crown a Vulcanus Perla mahagon. Z tohoto souboje vyšel vítězně Keny alias Vulcanus a odnesl si CAC.
Následovala třída vítězů, kde náš Norbu byl opět sám - prostě tentokrát opravdu mnoho konkurence nebylo. Odnesl si známku výbornou i s titulem CAC. Norbíka vystřídal další náš tibeťák - veterán Argo. Argo v uplynulých 2 týdnech poprvé ve svém životě marodil... nechtěli ho poslouchat nožičky. S blížící se výstavou ale jako by si to nechtěl nechat ujít, a my jsme opravdu moc rádi, že je opět fit (což má pro nás opravdu větší cenu, než získaný další titul Nejlepšího veterána, který samozřejmě také potěší...).
Vzhledem k absenci pejska v mezitřídě nastoupili o titul Vítěze speciální výstavy je dva psi - otec a syn - Norbu a Vulcanus. Pan rozhodčí se opravdu velmi dlouho rozmýšlel, a pak zadal titul Norbíkovi (Norbimu tento titul předloni utekl "o fous", takže je to jeho první Vítěz speciální výstavy - slibujem, že příště už s Norbíkem mladším psům překážet nebudem ).
Přehlídku jemnějšího pohlaví měla zahájit Gracie Bohemia Maestro - ale nenastoupila, takže po psících přišly na řadu rovnou mladé fenky. I když 4 tibetské slečny byl oproti osmi z předchozí klubovky počet nižší, šlo o jedinou silněji obsazenou třídu. Také jediná Velmi dobrá, která byla mezi tibeťáčky zadána, padla právě v této třídě. Vítězkou se stala (a titul CAJC získala) Yantanee Perla mahagon, pro kterou to byl stejně jako pro Allistra již třetí český CAJC, tedy splnění titulu Junior championa. Yanťulce gratulujeme a její paničce Monice Rybářové děkujeme, že se nenechala odradit prvním neúspěchem. Yantanee ke své první velmi dobré získala hned na dalších třech výstavách od třech různých rozhodčích 3 x CAJC - a pokaždé v konkurenci! Druhé místo ve třídě mladých získala Aigi Majesty Dog (dcera Neptuna a Rheunky Perla mahagon), třetí byla velice krásná Amy Bohemian by Birth (které se prostě tentokrát vůbec nechtělo chodit) a čtvrtá se známkou VD Catalina Honzíkova cesta.
Do mezitřídy měly nastoupit holky dvě - naše Antia Indyk a "naše bývalá" Wirgo Perla mahagon. Wirgo, která v mých očích byla jednou ze dvou adeptek na titul Vítězky speciální výstavy, ale nepřijela (její srst není ještě po létě ve výstavní kondici a tak není divu, že její majitel chce s další výstavou ještě raději počkat). Antia nejprve v kruhu skákala jak koza! Po komentáři pana rozhodčího, jestli ji cvičím pro cirkus , se přeci jen uvolila aby předvedla pár ucházejících krokových variací, za čež si vysloužila CAC.
Ve třídě otevřené měly nastoupit dvě konkurentky, Bettynka (Betula Modrá písnička), která podle mě měla být tou druhou adeptkou pro titul Vítězky speciální výstavy, ale přijet nemohla (připravuje se na jiné, radostnější povinnosti). Titul CAC zde tedy získala rovněž bez boje jediná zástupkyně této třídy - Bára z Čeřovského vrchu.
Championky reprezentovala jediná - Sagarmatha Modrá písnička ve třídě vítězů, která si také bez problémů titul CAC odnesla.
O titul Vítězky speciální výstavy tedy nastoupily holky tři - naše Antia, Bára a Sagarmatha, a mě svitla naděje, že by to pro tentokrát snad mohla být elegantní Antia, která zvítězí. Anťa jakoby to vycítila (nebo se prostě jen v kruhu, kde nyní nebyla sama, cítila lépe) a předvedla se tentokrát bez hopsanců - a titul Vítězky speciální výstavy opravdu získala!
O titul BOB tedy měli nastoupit: Allister Bohemian by Birth, Norbu Pul-i-Khumri, Argosan od Cidlinských pramenů, Yantanee Perla mahagon a Antia Indyk. Lehkými počty jsem zjistila, že tohle nezvládnem - 3 lidi a 4 naši psi..., a protože jsem si byla vědoma, že nevyspělá a nehotová Antia nebyla v konkurenci ostatních vítězů adeptkou na titul BOB, rozhodla jsem se právě ji do kruhu o titul vítěze plemene nebrat. Chvíli před tím se ale u nás mihl Patrik Panýrek, a tak dříve, než stihl něco namítat , vyfasoval Norbíka, a naši psi tak mohli nastoupit komplet. Předpokládala jsem, že titul BOB pan rozhodčí přiřkne Allimu nebo Norbíkovi - to, že jako vítězku plemene nakonec vybral právě Antiu (možná právě pro její eleganci), překvapilo určitě nejen mě - mile samozřejmě .
V mladoboleslavské hale se opravdu špatně fotí. Proto tentokrát pořízené fotky nejsou z výstavního kruhu, ale vítězné pejsky jsem nafotila venku - jen CACová Sagarmatha stačila z výstavy odjet dříve, než jsem o její pózování stihla jejího páníčka požádat...
V závěrečných soutěžích se odpoledne postupně vystřídali všichni 4 naši tibísci (a protože se vyčasovalo a sluníčko svítilo víc a víc, bylo i v hale více světla na fotky). Závěrečné soutěže na této výstavě probíhají jinak, než jsme zvyklí. Štěňátka a veteráni se prezentují všichni - a vítězové nejsou určováni. Je vybírán nejlepší dorost výstavy, nejlepší mladý (BIS-Junior, kterým se loni právě na této výstavě stal Vulcanus). Dospělí nenastupují dohromady psi a feny (vítězové plemene), ale samostatně podle pohlaví, ovšem ne podle FCI skupin, ale všichni naráz. A vítězové plemene se na závěr již pouze projdou v čestném kolečku a obdrží pohár. Naši tibeťáčci tentokrát nedosáhli na žádný ze stupínků závěrečných soutěží, jen Norbík byl vybrán do "užšího výběru" asi 6-ti psů - i to samozřejmě potěšilo, zvláště když pouze 3 psi v tomto výběru byli příslušníky IX. FCI skupiny.
Domů jsme odjížděli s pocity pěkně stráveného dne a s nákladem krásných pohárů , a již nyní se těšíme na setkání s ostatními "soupeři" na výstavě v Českých Budějovicích!


Kompletní výsledky:

PSI
třída dorostu Velmi nadějný 1, Nejlepší dorost
BÉLOS Perla mahagon


Velmi nadějný 2 NELMAN z Janovického zámku

třída mladých Výborný 1, CAJC
ALLISTER Bohemian by Birth


nenastoupil
ASHIN Anjelský poklad

mezitřída nenastoupil
BURBERRY Bohemia Crown

třída otevřená Výborný 1, CAC
VULCANUS Perla mahagon


Výborný 2, r.CAC
ASTERIX Bohemia Crown

třída vítězů Výborný 1, CAC, Vítěz speciální výstavy
NORBU Pul-i-Khumri

třída veteránů Výborný 1, Nejlepší veterán
ARGOSAN od Cidlinských pramenů
FENY třída štěňat nenastoupila
GRACIE Bohemia Maestro

třída mladých Výborná 1, CAJC
YANTANEE Perla mahagon


Výborná 2
AIGI Majesty Dog


Výborná 3 AMY Bohemian by Birth


Velmi dobrá 4
CATALINA Honzíkova cesta


nenastoupila
HAJAGRIVA Bedigebu

mezitřída Výborná 1, CAC, Vítězka speciální výstavy, BOB
ANTIA Indyk


nenastoupila
WIRGO Perla mahagon

třída otevřená Výborná 1, CAC
BÁRA z Čeřovského vrchu


nenastoupila
BETULA Modrá písnička

třída vítězů Výborná 1, CAC
SAGARMATHA Modrá písnička

Fotografie:


Bélos Perla mahagon - VN 1 a nejlepší dorost

Allister Bohemian by Birth - V1 a CAJC ve třídě mladých

Vulcanus Perla mahagon - V1 a CAC ve třídě otevřené

Norbu Pul-i-Khumri - V1 a CAC ve třídě vítězů

Argosan od Cidlinských pramenů - V1 a Nejlepší veterán

Yantanee Perla mahagon - V1 a CAJC ve třídě mladých

Antia Indyk - V1 a CAC v mezitřídě

Bára z Čeřovského vrchu - V1 a CAC ve třídě otevřené

čekání na závěrečky...

...pod Argovým dohledem

závěrečné soutěže: přehlídka veteránů - a náš Argo

nejlepší mladí - a náš Allister

nejlepší feny - a naše Antia

najlepší psi - a Norbíkův postup do užšího výběru

přehlídka vítězů plemen- a naše Antia

Nejlepší dorost speciální výstavy - Bélos Perla mahagon

CAJC - Allister Bohemian by Birth

Vítěz speciální výstavy - Norbu Pul-i-Khumri

Nejlepší veterán speciální výstavy - Argosan od Cidlinských pramenů

Vítězka speciální výstavy a BOB - Antia Indyk
Mezinárodní + Národní výstava Leipzig 8. + 9. září 2007

Na Mezinárodní výstavy do Lipska jsme kdysi jezdili moc rádi. Náš Argo tam před 9-ti lety zahájil své úspěšné tažení po německých výstavách, kde si jako stále jediný tibetský španěl z ČR "vychodil" kromě titulu VDH-Championa i vrcholný klubový titul KTR-Championa. Po sedmileté pauze jsme se tedy letos opět rozhodli pro účast na Mezinárodní výstavě v Lipsku a samozřejmě jsme nemohli nevyužít možnosti vystavovat během jednoho víkendu i na Národní výstavě, a mít tak možnost získat tituly hned od dvou různých rozhodčích. Nefinka, jejíž blížící se termín porodu bylo to jediné, co nám trochu zamotalo hlavu, se "rozhodla", že nám svoji štěňátkovskou nadílku "předvede" už v pátek, takže nakonec cestě na výstavu nebránilo vůbec nic.
Německé výstavy mají několik zvláštností (alespoň v porovnání s těmi českými). Nad jednotlivými kruhy mají patronace chovatelské kluby - a ty tuto tradici považují za čest a využívají ji i k propagaci svých plemen. Náš kruh (posuzovala se zde všechna KTR plemena - tibetský španěl, tibetský teriér, tibetská doga a lhasa apso) tak zdobily klasické tibetské modlitební praporky, květinová výzdoba, občerstvení pro rozhodčí (ve formě ovoce), ale také ceny pro vítězné psy a upomínky pro vystavovatele. Výhodou patronace klubu nad kruhem je i zajištění rozhodčích - specialistů (klub si zde rozhodčího platí a tak plně rozhoduje nad jeho výběrem). Druhou "zvláštností" je řazení tříd v plemeni - nejprve se posuzují veteráni, po kterých následují mladí, dále pak zástupci mezitřídy, šampioni, a až na závěr jedinci ve třídě otevřené (protože na "naše" řazení tříd jsou čtenáři těchto stránek přeci jen více zvyklí, uvádím je v tabulce "podle českého stylu"). Poslední, ale pro vystavovatele nejvýznamější rozdílností jsou typy a způsob zadávání titulů. V Německu se zadávají čekatelství hned dvou championátů - VDH a KTR. VDH-Champion je zadáván německou zastřešující organizací VDH (obdoba naší ČMKU) a čekatelství na tento championát se zadávají stejně jako u nás. Označují se zkratkou VDH-ChA a jsou zadávány ve všech dospělých třídách psovi a feně oceněným zn. V1 (stejně tak ve třídě mladých Jdg.VDH-ChA a pro veterány Vet.VDH-ChA). Kromě těchto čekatelství jsou zadávány ještě čekatelství Německého championa klubu (pro tibetská plemena tedy KTR-Championa; KTR je klub zastřešující v německu tibetská plemena - Internationaler Klub für Tibetische Hunderassen e.V.). Čekatelství pro tento titul jsou CAC a získat jej není nic jednoduchého - zadává se totiž pouze jednomu dospělému psovi a jedné dospělé feně v plemeni (zjednodušeně na Mezinárodní výstavě získávají CAC psi a feny, kteří získali CACIB). Pro mladé psy a feny je zadáván Jdg.CAC, pro veterány klubový championát není.
Na obě výstavy jsem přihlásila za naše mlaďase Allistera, za holky Laminku, která je nyní opravdu v pěkné výstavní kondici, a za tibetské pány 12-ti letého veterána Argosana (ať se našim západním sousedům po letech ještě ukáže, jaký je švihák ).
V sobotu se pro IX.FCI skupinu konala mezinárodní výstava a plemena zastřešená KTR posuzovala rozhodčí z Holandska, specialistka pro tibetská plemena, paní Pamela Runderkamp. Na první pohled muselo každého zaujmout, s jakou pečlivostí a zájmem všechny psy posuzovala. Pečlivě (ale šetrně a s láskou) je prohlédla nejprve na stole, pak v pohybu, a od každého vyžadovala i pěkný výstavní postoj na koberci. O jejím zájmu o posuzovaná plemena svědčí i to, že si všechny vítěze fotografovala!
Prezentaci tibeťáčků zahájil veterán - tedy náš Argo. Ve výstavním kruhu se pod vedením Šárky prošel s elegancí sobě vlastní a s krásným posudkem získal i čekatelství veterán championa. V kruhu ho vystřídal o 11 let mladší Allister a naprosto se snažil Argovu eleganci nekazit - získal též čekatelství šampionátů - pro změnu juniorů. Alliho v kruhu vystřídal nádherný, vysoce elegantní pejsek z Holandska a i jeho kvality paní rozhodčí ocenila titulem. Champion žádný přihlášený nebyl a tak nastoupili hned dva pejskové do třídy otevřené - oba pěkní v typu, ale s nedostatky ve stavbě těla (pádlující lokty, vybočené tlapky, klenutá bedra, strmější úhlení). V Čechách by tito psíci asi u většiny rozhodčích obdrželi známku výbornou, paní Pamela však jednoznačně zadala Velmi dobrý a Dobrý (dnes jsem na stránkách KTR zjistila, že se pejsek Cintamani Sang-Po, který v kruhu obdržel známku "Dobrý", výstavy nezúčastnil...no občas je asi lépe "neúčastnit se" než si nechat zveřejnit horší známku, která byla zadána...). Holandský pejsek tak neměl konkurenty ani v boji o titul CAC, CACIB a Beste Rüde, které získal. Z šesti přihlášených fen bohužel dvě nepřijely, takže pouze ve třídě mladých byla konkurence - obě fenky moc pěkné, obě právem odcházely s tituly (v Německu se zadává i reservní čekatelství Junior championa, tedy r.Jgd.CAC a r.VDH-ChA). Naše Lamia ve třídě championů také na paní rozhodčí zapůsobila pěkně, protože si odnesla titul VDH-ChA a po chvíli zvítězila i nad fenkou ze třídy otevřené a získala ještě CAC a CACIB, a nad mladou holandskou fenkou i Beste Hündin. O titul BOB tedy nastoupili všichni 3 naši tibeťáčci a oba tibeťáčci, které přivezly vystavovatelky z holandské ch. st. Dedikated to - právem zvítězil krásný holandský pes!
Nedělní národní výstava probíhala v podobném duchu - stejný kruh, stejně vyzdobený, podobné ceny pro vítězné hafany i pozornosti pro vystavovatele. Změna byla samozřejmě v rozhodčí - posuzování se tentokrát ujala německá klubová rozhodčí, opravdová odbornice pro tibetská plemena, paní Karin Acker, která se věnuje nejen posuzování psů tibetských plemen, ale i spoustě dobrovolných povinností v německém chovatelském klubu. Pro mě bude naprosto nezapomenutelné, když mi po zběžné prohlídce našeho Arga paní Karin řekla, že tohoto psa zná...že ho již jednou posuzovala a on je stále stejně krásný... (ano, paní Karin Arga již jednou posuzovala - před 6,5 lety mu zadala BOB na výstavě v Berlíně). Argo z kruhu odcházel s titulem Vet.CAC a překrásným posudkem končícím slovy: "...vrcholná kondice, kompliment pro majitele" - takováto slova mě opravdu dojala a ještě jednou za ně moc děkuji... Posuzování tibeťáčků (bylo jich přihlášeno o 3 méně než na mezinárodku) pak probíhalo velice podobně jako sobotní. Shodovaly se zadané známky, pořadí i vrcholné tituly - věc naprosto běžná u rozhodčích-specialistů (a docela vzácná na českých výstavách, kde klidně druhý výstavní den vítězí psi, kteří ve dni předchozím byli hodnoceni na posledním místě...).
Co říci na závěr - krásná výstava, na které jsme měli štěstí na pěkné předvedení našich pejsků i na krásné ocenění od obou rozhodčích. Výstava organizovaná v duchu německého perfekcionalismu. Výstava plná klidu a pohody při posuzování, i upřímných gratulací vítězům u všech plemen. A pro našeho Argoška výstava, na které jako první tibetský španěl z ČR splnil podmínky pro přiznání titulu NĚMECKÝ VETERÁN CHAMPION! Prostě výstava, na kterou se za rok rádi vrátíme!!!

Po návratu na mě doma čekala ještě další třešnička na dortu (jejda, nebylo těch třešniček pro tento víkend nějak moc? ) - na Národní výstavě v Brně dnes získala teprve 16-ti měsíční Wirgo Perla mahagon v konkurenci 9-ti tibeťáčků nejen titul CAC, ale také Národní vítěz a BOB! - díky, pane Palupo, za tak skvělou prezentaci!

Kompletní výsledky MVP Leipzig - 8.9.2007:

PSI
třída mladých
Výborný 1, Jgd.VDH-ChA, Jgd.CAC, VDH-Jugendsieger Leipzig 2007
ALLISTER Bohemian by Birth

mezitřída
Výborný 1, VDH-ChA, CAC, CACIB, VDH-Sieger Leipzig 2007, BR, BOB
Dedikated To JUST LIVING MY LIFE

třída otevřená
Velmi dobrý 1
NICK vom Tempelwächter


Dobrý
Cintamani SANG-PO

třída veteránů
Umístění 1, Vet.VDH-ChA, Bester Veteran
ARGOSAN od Cidlinských pramenů
FENY
třída mladých
Výborný 1, Jgd.VDH-ChA, Jgd.CAC, VDH-Jugendsieger Leipzig 2007 Chrystal Mountain XELSIE


Výborná 2, r.Jgd.VDH-ChA, r.Jgd.CAC Samsara NANG-LA

třída otevřená
Výborná 1, VDH-ChA, r.CAC, r.CACIB
QUEEN LAFITA BY Queshian


nenastoupila
HUMMEL vom Mönchsteich


nenastoupila
Cintamani CUN-WA REWA

třída šampiónů
Výborná 1, VDH-ChA, CAC, CACIB, VDH-Sieger Leipzig 2007, BH LAMIA Perla mahagon

  

Kompletní výsledky MVP Leipzig - 9.9.2007:

PSI
třída mladých Výborný 1, CJgd.VDH-ChA, Jgd.CAC ALLISTER Bohemian by Birth

mezitřída Výborný 1, VDH-ChA, CAC, BR, BOB Dedikated To JUST LIVING MY LIFE

třída otevřená Velmi dobrý 1 NICK vom Tempelwächter

třída veteránů Umístění 1, Vet.VDH-ChA, Bester Veteran ARGOSAN od Cidlinských pramenů
FENY
třída mladých Výborná 1, Jgd.VDH-ChA, Jgd.CAC Chrystal Mountain XELSIE

třída otevřená Výborná 1, VDH-ChA, r.CAC
QUEEN LAFITA BY Queshian


nenastoupila
HUMMEL vom Mönchsteich

třída šampiónů Výborná 1, VDH-ChA, CAC, BH LAMIA Perla mahagon

Fotografie:


Allister Bohemian by Birth - 2 x Jgd.VDH-ChA/
2xJgd.CAC/
Jugendsieger Leipzig 2007

Argosan od Cidlinských pramenů - 2xVet.VDH-CHA/
2xBester Veteran

Lamia Perla mahagon - 2xVDH-ChA/
2xCAC/CACIB/
Sieger Leipzig 2007/2xBOS

BOS - Lamia Perla mahagon a BOB Dedikated To Just Living my Life

úspěšná výprava - Argošek, Laminka a AllínekKlubová výstava tibetských španělů + Mezinárodní výstava Mladá Boleslav 1. + 2. září 2007

Klubová výstava tibetských španělů 2007 - pro mě jako výstavního referenta klubu doslova letošní strašák! Klubová výstava se zadáním titulu Klubový vítěz se letos měla konat v dubnu v Praze. Jenže... Nejprve přišel z F.C.I. celkový zákaz pro posuzování rozhodčími z Kanady (a právě Kanaďani měli na pražské klubovce posuzovat). V návaznosti na to (protože ztrátou možnosti takovýchto vzácných rozhodčích přestalo být pořádání naší klubovky pro pořadatele, se kterým bylo vše v předstihu dohodnuto, atraktivní) zrušení dohody ze strany pořadatele výstavy. Následoval kolotoč, kde klubovku pořádat (nutno říct, že jsme v tom nebyli sami - s tibetskými španěly se "spoluvezli" i tibetští teriéři). Každý už měl vytištěné propozice, nebo už prostě "měl plno". Na poslední chvíli se podařilo zajistit pořádání klubovky pro oboje tibeťáky (španěle i teriéry) u vstřícného pana Vondrouše, při Mezinárodní výstavě v Mladé Boleslavi. Jen díky tomu jsme letos o klubovku nepřišli a navíc tak vystavovatelé z větších vzdáleností mohli využít možnosti posouzení v jednom víkendu od dvou různých rozhodčích (a tím pádem i možnosti získat až 2 CAC, Klubového vítěze i CACIB, čehož plně využil všudypřítomný Achtaj i se získáním obou titulů BOB). A o tom, že takovouto možnost spousta vystavovatelů uvítala, svědčí rekordní počet přihlášených psů - 46!!! tibetských španělů na sobotní Klubovou výstavu a 26 na výstavu mezinárodní.
I my jsme měli na obě výstavy přihlášeny své zástupce - i když (i vzhledem k delegovaným rozhodčím) na klubovku víc.
Posuzování klubové výstavy se ujala se svým překrásným vztahem k pejskům, velmi vstřícným postojem k vystavovatelům a profesionálním náhledem na plemeno paní Zdenka Jílková, tibeťáčky na mezinárodní výstavě pak v neděli posoudila neméně milá Ing. Alena Košťálová.
Bélos se jel v sobotu opravdu jen zase o něco víc otrkat. V kruhu ale předvedl naprosto ukecaného chlapa a díky tomu si vysloužil druhé místo. Allister se tentokrát utkal s opravdovou konkurencí - a vyšel jako vítěz! - získal CAJC v sobotu i neděli, v sobotu navíc i titul Klubového vítěze mladých. Antia byla přihlášena pouze na sobotu a z konkurence, která v její třídě byla, se mi zamotala hlava
- 10 mladých fen v jedné třídě jsem na české výstavě u tibetských španělů ještě opravdu neviděla. Antinčino 3. místo se známkou Výborná považuji za opravdový úspěch! Naše "horké želízko" byla Laminka přihlášená po oba dny do třídy šampiónů (tedy v sobotu vítězů a v neděli šampónů). Z katalogu jsme ale brzy zjistili, že do stejné třídy je přihlášena velká konkurence. Touto velkou konkurencí ale nemyslím další 3 šampiónky, nýbrž Vendulku (fenku Jannock´s Vasuki, která je, ač původem ze Švédska, vnučkou našeho Rangpa, a která je opravdu krásná...). Naše "proroctví" vyšlo do puntíku - Sagarmatha ani Adélka Laminku neohrozily, zatímco Vendulka jí titul vyfoukla s přehledem . No nemůže být každý den posvícení a o správném tipu na pořadí v této třídě svědčí i mimořádná shoda obou rozhodčích (myšleno sobotní klubovky a nedělní mezinárodky).
Co dodat... - nebudu komentovat pořadí psů a fen v jednotlivých třídách na obou výstavách ani rozpačitý postoj některých vystavovatelů - v tabulkách jsou uvedeny kompletní výsledky, nechť si tedy každý udělá závěr svůj. Rozhodčí musí posuzovat podle platného plemenného standardu, ale ten je u tibeťáčků tak prostorný, že jeho široké mantinely dávají možnost k různým výkladům a představám o ideálu plemene... Jsem velice ráda, že i při tak rozdílném posuzování sobotní a nedělní výstavy byli naši tibísci i naše odchovy hodnoceny poměrně kladně a získali ocenění 5 x Výborný 1, 3 x Výborný 2, 4 x Výborný 3 a 1 x Výborný 4, a tituly CAC, 3 x r.CAC, 3 x CAJC a Klubový vítěz mladých.

Kompletní výsledky klubové výstavy Mladá Boleslav - 1.9.2007:

PSI
třída dorostu
Velmi nadějný 1
NELMAN z Janovického zámku


Velmi nadějný 2
BÉLOS Perla mahagon

třída mladých
Výborný 1, CAJC, Klubový vítěz mladých
ALLISTER Bohemian by Birth


Výborný 2
ASHIN Anjelský poklad


Výborný 3
YULUS Perla mahagon


Výborný 4
FOLOW Bohemia Maestro

mezitřída
Výborný 1, CAC
Yotisha´s X-MAN


Velmi dobrý 2
ASTERIX Bohemia Crown


Velmi dobrý 3
ANGEL od Elišky


nenastoupil
BURBERRY Bohemia Crown

třída otevřená
Výborný 1, CAC
VULCANUS Perla mahagon


Výborný 2, r.CAC
ALEXANDR ze Soví zahrady


Výborný 3
BARTOLOMĚJ Honzíkova cesta


Výborný 4
Avigdor OTIS


nenastoupil
BASTIEN Queen Daisy

třída vítězů
Výborný 1, CAC, Klubový vítěz, BOB
ACHTAJ Bohemia Mestro
FENY
třída štěňat
Velmi nadějná 1
GLORIS Bohemia Maestro


Velmi nadějná 2
GRACIE Bohemia Maestro

třída mladých
Výborná 1, CAJC, Klubová vítězka mladých
AMY Bohemian by Birth


Výborná 2
HAJAGRIVA Bedigebu


Výborná 3
ANTIA Indyk


Výborná 4
YANTHE Perla mahagon


Výborná
CATALINA Honzíkova cesta


Výborná
DÉVI Modrá písnička


Výborná
XOANON Perla mahagon


Velmi dobrá
YANTANEE Perla mahagon


nenastoupila
AGRIPA Indyk


nenastoupila
DOLMA Modrá písnička

mezitřída
Výborná 1, CAC
AMÁLKA Sněhurčin poklad


Výborná 2, r.CAC
AGNES Sněhurčin poklad


Výborná 3
WIRGO Perla mahagon


nenastoupila
ERNA Bohemia Maestro

třída otevřená
Výborná 1, CAC
BETULA Modrá písnička


Výborná 2, r.CAC
ANIČKA Honzíkova cesta


Výborná 3
ANDORETHA Best of Best


Výborná 4
WALING Modrá písnička


Výborná
BÁRA z Čeřovského vrchu


nenastoupila
FAT-MA z Janovického zámku


nenastoupila
FESIN Bedigebu

třída vítězů
Výborná 1, CAC, Klubová vítězka
Jannock´s VASUKI


Výborná 2, r.CAC
LAMIA Perla mahagon


Výborná 3
SAGARMATHA Modrá písnička


Výborná 4 ADÉLKA Honzíkova cesta

třída veteránů
Výborná 1, Nejlepší veterán
O´REILLINKA Modrá písnička


Výborná 2
COLOMBINA pod Slováckým nebem


Výborná 3
ITANARI Modrá písnička

Kompletní výsledky MVP Mladá Boleslav - 2.9.2007:

PSI
třída mladých Výborný 1, CAJC
ALLISTER Bohemian by Birth


Velmi dobrý 2
FOLLOW Bohemia Maestro

mezitřída Výborný 1, CAC
Yotisha´s X-MAN


Výborný 2, r.CAC
ASTERIX Bohemia Crown


Výborný 3
BURBERRY Bohemia Crown


Výborný 4
ANGEL od Elišky

třída otevřená Výborný 1, CAC, r.CACIB
Avigdor OTIS


Výborný 2, r.CAC
VULCANUS Perla mahagon


nenastoupil
BASTIEN Queen Daisy

třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB, BOB
ACHTAJ Bohemia Maestro
FENY
třída mladých Výborná 1, CAJC
YANTANEE Perla mahagon


Výborná 2
AMY Bohemian by Birth


Výborná 3
XOANON Perla mahagon


Výborná 4
CATALINA Honzíkova cesta


Výborná
DÉVI Modrá písnička

mezitřída Výborná 1
WIRGO Perla mahagon


nenastoupila
ERNA Bohemia Maestro

třída otevřená Výborná 1, CAC, CACIB
WALING Modrá písnička


Výborná 2, r.CAC
BETULA Modrá písnička


Výborná 3
ANIČKA Honzíkova cesta


Výborná 4
ANDORETHA Best of Best


nenastoupila FAT-MA z Janovického zámku

třída šampiónů
Výborná 1, CAC, r.CACIB
Jannock´s VASUKI


Výborná 2, r.CAC
LAMIA Perla mahagon


Výborná 3
SAGARMATHA Modrá písnička


Výborná 4
ADÉLKA Honzíkova cesta

Fotografie:

PSI - tř. dorostu:
Bélos Perla mahagon


KV - VN 2
*
MV -
nevystavován
PSI - tř. mladých:
Allister Bohemian by Birth


KV - V1/CAJC/KVM
*
MV -
V1/CAJC
Ashin Anjelský poklad

KV - VN 2
*
MV -
nevystavován
PSI - mezitřída:
Yotisha´s X-Man

KV - V1/CAC
*
MV -
V1/CAC
Asterix Bohemia Crown

KV - VD 2
*
MV -
V2/r.CAC
Angel od Elišky

KV - VD 3
*
MV -
V 4
PSI - tř. otevřená:
Vulcanus Perla mahagon

KV - V1/CAC
*
MV -
V2/r.CAC
Alexandr ze Soví zahrady

KV - V2/r.CAC
*
MV -
nevystavován
Bartoloměj Honzíkova cesta

KV - V 3
*
MV -
nevystavován
Avigdor Otis

KV - V 4
*
MV -
V1/CAC/r.CACIB
PSI - tř. šampiónů:
Achtaj Bohemia Maestro

KV - V1/CAC/KV/BOB
*
MV -
V1/CAC/
CACIB/BOB
FENY - tř. mladých:
Amy Bohemian by Birth

KV - V1/CAJC/KVM
*
MV -
V 2
Hajagriva Bedigebu

KV - V 2
*
MV -
nevystavována
Antia Indyk

KV - V 3
*
MV -
nevystavována
Yanthe Perla mahagon

KV - V 4
*
MV -
nevystavována
Yantanee Perla mahagon

KV - VD
*
MV -
V1/CAJC
FENY - mezitřída:
Amálka Sněhurčin poklad

KV - V1/CAC
*
MV -
nevystavována
Agnes Sněhurčin poklad

KV - V2/r.CAC
*
MV -
nevystavována
Wirgo Perla mahagon

KV - V 3
*
MV -
V 1
FENY - tř. mladých:
Betula Modrá písnička

KV - V1/CAC
*
MV -
V2/r.CAC
Anička Honzíkovacesta

KV - V2/r.CAC
*
MV -
V 3
Andoretha Best of Best

KV - V 3
*
MV -
V 4
Waling Modrá písnička

KV - V 4
*
MV -
V1/CAC/CACIB
F. - tř. šampiónů:
Jannock´s Vasuki

KV - V1/CAC/KV
*
MV -
V1/CAC/r.CACIB
Lamia Perla mahagon

KV - V2/r.CAC
*
MV -
V2/r.CAC
Sagarmatha Modrá písnička

KV - V 3
*
MV -
V 3
Adélka Honzíkova cesta

KV - V 4
*
MV -
V 4
F. - tř. veteránů:
O´Reillinka Modrá písnička

KV - V1/Nejlepší veterán
*
MV -
nevystavována
Colombina pod Slováckým nebem

KV - V 2
*
MV -
nevystavována
Itanari Modrá písnička

KV - V 3
*
MV -
nevystavována

Klubový vítěz mladých 2007: Allister Bohemian by Birth

Klubová vítězka mladých 2007: Amy Bohemian by Birth

Klubová vítězka 2007: Jannock´s Vasuki

Klubový vítěz 2007 a BOB: Achtaj Bohemia Maestro

Krystýna Królová s Achtajem - vítězové II.kategorie nedělního Junior HandlinguDuodanube - dvě mezinárodní výstavy psů Bratislava 18. + 19. srpna 2007

Na bratislavské dvojvýstavy jezdíme moc rádi - jednak tu můžete pro pejska získat hned dvojí ocenění (a čekatelství na championáty) od dvou různých rozhodčích, jednak je výstava profesionálně zvládnutá (vynikající personál prostorných kruhů, výborná organizace, klimatizované haly) a v neposlední řadě je Bratislava velmi příjemným městem (v Petržalke, kde se výstava koná, jsou rozlehlé travnaté prostory vyhovující pejskům, a po jen 10-ti minutách chůze jste na druhé straně Dunaje v centru města plném venkovních restaurací kde rádi uvítají i pejsky, a to vše zcela mimo provoz aut - pro pejskaře tedy ideální).
Dvojvýstavy se v letní Bratislavě konají již několik let, loni prvně tato akce dostala jméno "Duodanube" a na příští rok se již připravují takovéto dvojvýstavy v Bratislavě hned dvě! - tradiční srpnová, a jarní květnová. Letošní výstava měla navíc jednu významnou novinku - v sobotu se kromě obvyklých titulů soutěžilo také o kvalifikaci pro Cruft´s 2008. Většina pejskařů ví (více či méně) o co jde. Takže pouze stručně - v Anglii je každoročně mimo řady dalších výstav pořádána výstava považovaná za nejprestižnější. Je to právě zmiňovaná Cruft´s Dog Show, na kterou nelze "jen" svého psa přihlásit - možnost přihlášení si pes musí nejprve zasloužit tím, že získá kvalifikaci. Kvalifikační výstavy se v Evropě pořádají jen s pověřením anglického Kennel Clubu, který některým zemím tuto čest neumožní vůbec, některým pouze 1 x ročně. Na Slovensku byla letos kvalifikace pro Cruft´s udělována vůbec prvně (stejnou možnost získala letos prvně i Česká republika - historicky první Cruft´s kvalifikace se v ČR budou udělovat v listopadu na mezinárodní výstavě v Praze). Kvalifikace se udělují vždy těm jedincům (psům i fenám), kteří na výstavě získají CAJC nebo CACIB, dohromady tedy mohou být v jednom plemeni, v jednom státě a jednom roce uděleny maximálně 4 kvalifikace pro Cruft´s pro rok následující (v Bratislavě tedy byly udělovány kvalifikace pro Cruft´s 2008).
Do Bratislavy jsme jeli se dvěma tibeťáčky - mladým Allistrem Bohemian by Birth (který se zde poprvé setkal se svým otcem Toníčkem - Cartoon Color of Lollipop) a ostřílenou championkou Lamiou Perla mahagon, a navíc jsme "zlanařili" začínajícího vystavovatele s velmi úspěšnou mladou fenkou Wirgo Perla mahagon. Kompletní výsledky jsou opět uvedeny níže a já na tomto místě nemohu neuvést, že všichni tři "naši" tibísci kýženou Cruft´s kvalifikaci získali! (čtvrtou zadávanou kvalifikci si odvezli Królovi s Achtajem Bohemia Maestro).
V sobotu posuzoval tibeťáčky rozhodčí z České republiky - pan Otakar Vondrouš. Dosud jsme neměli možnost pana Vondrouše posuzovat tibetské španěly vidět. Ale pan rozhodčí nám předvedl, že i "all-round" a specialista pro jiné skupiny psů může tibeťáčky posoudit opravdu profesionálně a zcela podle FCI standardu! Mezi mladými psy se prvně ve třídě "kde již o něco jde" předveli dva pejsci - náš Alli a slovenský Ashin, kterého jsme zatím znali jen z krásných maleb jeho majitelky paní Denisy Mayerové. Oba pejsci, ač teprve 9-ti měsíční (věkovou hranici pro třídu mladých splnil Alli v pátek před výstavou a Ashin dokonce až v den výstavy), se velmi pěkně předvedli a oba získali známku Výborný - pro celkově elegantnější typ a lepší pohyb první místo získal náš Alli. Ve třídě otevřené se "norsko-królovic" Boy líbil moc, ale na pana rozhodčího trošinku vystrčil zoubky, o které mu utekl CAC. V šampionech nepřekvapilo vítězství Achtaje před Toníčkem, který, ač také krásný, získal druhé místo. Z mladých feneček dojela na výstavu pouze Wirgo, jejíhož majitele trošinku vyvedlo z míry, že byl v kruhu sám a neměl se podle koho řídit... Wirgo naštěstí situaci "zachránila" krásnou prezentací v pohybu a tak jí pan rozhodčí "odpustil", že v postoji na něho celou dobu "vystrkovala zadeček" . V mezitřídě se nám představila psí slečna, které se ostatním tibeťáčků krapánek vyykala v typu, a které také pro celkový typ byla zadána známka Velmi dobrá. Zkušené holky Waling a Lamia si pak své tituly již nenechaly ujít! - nad Waling o CACIBa pak zvítězila naše Lamia aby jí v zápětí BOBa vyfoukl Achtaj .
Odpoledne jsme se zúčastnili závěrečných soutěží (které tradičně končily až před 19. hodinou), nicméně přestože se tibeťáčci v závěrečkách prezentovali hojně (Alli o nejlepšího mladého psa, Achtaj o vítěze FCI skupiny a Achtaj s Waling i v soutěži párů, kterých bylo přihlášeno 32!!!), žádného s rozhodčích nezaujali a nebyli vybráni ani do užších výběrů (skutečnost, která u tibeťáčků bohužel nepřekvapí, i když i to se již daří občas prolomit). Po závěrečných soutěžích jsme strávili v Bratislavě krásný večer který si vychutnali i oba naši tibísci... líbila se jim nejen procházka po nábřeží a pěší zóně, ale hlavně večeře, ze které nám statečně ochutnávali rožněné maso i hranolky
.
V neděli připadlo posuzování tibeťáčků rozhodčímu ze Slovinska, panu Štefanu Šinkovi. Jeho posuzování známe, a tak jsem předpokládali, že opět půjde o celkový typ, správnost stavby těla a pěkný pohyb - a nespletli jsme se. Výsledky v kruhu tibeťáčků se prakticky (k naší spokojenosti) nelišily od výsledků sobotních, změna byla pouze v tom, že Felisha a Adelin nebyly vůbec přihlášeny, že se ve třídě štěňátek navíc představil i malý Elbery Grey (vnuk našich tibísků Fely a Rangpa), že majitel Wirgo tentokrát předvedení fenky zvládl naprosto perfektně, a že k velké radosti Królových získal Boy poslední potřebný CAC pro udělení titulu Slovenského šampióna. Boy tak krásně zakončil své účinkování na středoevropských výstavách těsně před návratem do rodného Norska.
Tibeťáčci se tedy na Slovensku opět ukázali v tom nejlepším světle - včetně dvou mladičkých divaček Barunky ze Soví zahrady (vnučky naší Bony a Rangpa) a Gracy Bohemia Maestro, a nedobrovolného diváka Amora Perla mahagon. Nedobrovolného proto, že Amorek měl být na výstavu přihlášen a měl se již předvádět ve třídě štěňat, ale jeho majitelka si možnost uvedou v propozicích - platba na místě špatně vysvětlina a pejska chtěla na místě na výstavu teprve přihlásit - což samozřejmě nejde.....tak dovi příště v Nitře, Amore, tam to bude již "načisto"!

Kompletní výsledky prvého dne Duodanube Bratislava - 18.8.2007:

PSI
třída mladých
Výborný 1, CAJC, Kvalifikace pro Cruft´s 2008
ALLISTER Bohemian by Birth


Výborný 2
ASHIN Anjelský poklad

třída otevřená
Výborný 1
Yotisha´s JHIWAS BOY

třída šampiónů
Výborný 1, CAC, CACIB, BOB, Kvalifikace pro Cruft´s 2008
ACHTAJ Bohemia Maestro


Výborný 2, r.CAC, r.CACIB
CARTOON COLOR of Lollipop
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC, Kvalifikace pro Cruft´s 2008 WIRGO Perla mahagon


nenastoupila
FELISHA Bohemia Maestro

mezitřída
Velmi dobrá 1
ADELIN Naše lásky

třída otevřená Výborná 1, CAC, r.CACIB
WALING Modrá písnička

třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB, Kvalifikace pro Cruft´s 2008 LAMIA Perla mahagon

   

Kompletní výsledky druhého dne Duodanube Bratislava - 19.8.2007:

PSI
třída štěňat
Velmi nadějný 1
ELBERY GREY Bully Royal Club

třída mladých Výborný 1, CAJC
ALLISTER Bohemian by Birth


Výborný 2
ASHIN Anjelský poklad

třída otevřená
Výborný 1, CAC
Yotisha´s JHIWAS BOY

třída šampiónů
Výborný 1, CAC, CACIB, BOB
ACHTAJ Bohemia Maestro


Výborný 2, r.CAC, r.CACIB
CARTOON COLOR of Lollipop
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC
WIRGO Perla mahagon

třída otevřená Výborná 1, CAC, r.CACIB
WALING Modrá písnička

třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB
LAMIA Perla mahagon

Fotografie:


Elbery Grey Bully Royal Club:

sobota - nevystavován;
neděle - VN 1

Allister Bohemian by Birth:

sobota - V1/CAJC;
neděle - V1/CAJC

Ashin Anjelský poklad:

sobota - V2;
neděle - V2

Yotisha´s Jhiwas Boy:

sobota - V1;
neděle - V1/CAC

Cartoon Color of Lollipop:

sobota - V2/r.CAC/r.CACIB;
neděle - V2/r.CAC/r.CACIB

Achtaj Bohemia Maestro:

sobota- V1/CAC/CACIB/BOB;
neděle - V1/CAC/CACIB/BOB

Wirgo Perla mahagon:

sobota- V1/CAJC;
neděle - V1/CAJC

Adelin Naše lásky:

sobota - VD 1;
neděle - nevystavována

Waling Modrá písnička:

sobota - V1/CAC/r.CACIB;
neděle - V1/CAC/r.CACIB

Lamia Perla mahagon:

sobota - V1/CAC/CACIB;
neděle - V1/CAC/CACIB

vítězové Duodanube 2007: Achtaj a Lamia

Alli se prvně setkal s otcem...

...chvíli si "povídali"...

...až ho to zmohlo

malé divačky: Barunka ze Soví zahrady...

...a Gracy Bohemia Maestro

naši úspěšní tibísci

"Ty máš taky medaili?"

večerní...

...BratislavaNárodní výstava psů Legnica 5. srpna 2007

První srpnový víkend jsme se vydali na Národní výstavu do polské Legnice. Přihlášeny jsme měli čtyři tibeťáčky a jednu tervuerenku (belgickou ovčandu). Především pro tibeťáčky byla výstava velkou šancí - tři ze čtyř (Lamia, Nefertiti a Norbu) měli šanci získáním CWC splnit podmínky pro udělení titulu Polský champion (všichni tři už totiž z minulých výstav měli šampionát "rozjetý"). Náš čtvrtý přihlášený tibeťáček Argosan měl jet takříkajíc "do počtu", ale vzhledem k očekávanému horkému počasí a věku Arga (12 a půl roku) jsme se nakonec rozhodli, že našeho dědečka necháme v klidu doma...
Na výstavišti - travnatém stadionu bez kouska stínu - byly připraveny prostorné kruhy. Většina rozhodčích měla kruhy doslova nabité psy, 80 - 99 jedinců na jeden kruh a jednoho rozhodčího opravdu není málo - zvlášť když posuzování na polských výstavách začíná ještě o hodinu později než jsme zvyklí z českých výstav! Není pak divu, že posudky nebyly nijak dlouhé, popisující důsledně psa..., ale spíše se podobaly konstatování, zda je pes typický nebo není.... - ono to opravdu ani jinak nešlo.
Tibeťáčky posuzovala česká rozhodčí - paní Olga Dolejšová, a musím se přiznat, že jsem tentokrát doslova obdivovala její optimismus a výdrž. Na rozpáleném slunci s úsměvem (a bez přislíbeného tlumočníka) ten den posoudila 83 psů!
Tibetský španěl, již klasicky posuzován jako poslední plemeno v kruhu, měl přijít na řadu až po obědě - až těsně před začátkem závěrečných soutěží, zatímco belgičáci se posuzovali hned ráno. Naše tervička se tak mohla v klidu předvést (a získat i všechny v plemeni zadávané tituly). Před posuzováním tibeťáčků ještě probíhala předkola (a posléze i finálové kolo) soutěže Junior Handling (konkurence na polskou národní výstavu byla docela silná a naše Šárka s Lamiou obsadila 4. místo)
. Finále Junior Handlingu pomalu a plynule přešlo v závěrečné soutěže výstavy.....to vše stále ještě před posuzováním tibeťáčků v kruhu  - naší belgičačce tak utekla možnost zúčastnit se závěrečných soutěží (I. FCI skupina nastupovala asi 2 minuty před Norbíkovým nástupem na pozouzení v kruhu...) - Isisce to ale vůbec nevadilo, protože závěrečné soutěže zrovna "moc nemusí".
Patřičně zdeptaní celodením čekáním ve 100% letním dni jsme kolem půl třetí nastoupili do kruhu - a postupně získali se všemi tibísky pěkné posudky i cenné tituly. Nefinka oplatila Lamince vítězství z Jelení Hory aby to pak Norbík opět holkám natřel oběma. Důležité ale bylo, že se opravdu podařilo se všemi třemi tibísky splnit podmínky pro zadání polských championátů! - teď si ještě pár měsíců počkáme na potvrzení, naši severní sousedé jsou v administrativě opravdu "důkladní".
Cestou zpět jsme ještě pejskům i sobě dopřáli zastávku v Krkonoších (příroda v okolí Sklářské Poreby je okouzlující, vzduch přímo oživující, a tak tuto zastávku nevynecháme snad nikdy) a už se netrpělivě těšíme na další výstavy
.

Kompletní výsledky:

PSI
třída šampiónů Výborný 1, CWC, Nejlepší pes, BOB
NORBU Pul-i-Khumri

třída veteránů nenastoupil ARGOSAN od Cidlinských pramenů
FENY třída otevřená Výborná 1, CWC, Nejlepší fena NEFERTITI Perla mahagon

třída šampiónů Výborná 1, CWC
LAMIA Perla mahagon

Fotografie:


Isiska si svého BOB "vyběhala" hned ráno

a pak se čekalo...dlouho se čekalo...

...což Norbík využil...

...k péči o své holky

sousedovic papillonek si při čekání "větral ouško"

kolem 13. hodiny se "začalo něco dít"

nejprve Šárka s Laminkou získaly v Junior Handlingu 4. místo

a pak se "už" posuzovalo i v kruhu: Norbík...

...Nefinka...

...a Laminka

Nefi a Lami o titul "nejlepší fena"...

...a vítězná fenka Nefi soutěží s Norbíkem o titul BOB

Lamia - CWC

Nefertiti - CWC/Nejlepší fena plemene

Norbu - CWC/Nejlepší pes plemene/BOB

zastávka na cestě zpět...

...polská strana Krkonoš...

...se našim hafanům moc líbila

Není divu - nám také!

v okolí Sklářské Poreby je prostě nádherně
Národní výstava psů Mladá Boleslav 22. července 2007

Po týdenních tropických vedrech se na pejskaře a především jejich čtyřnohé svěřence "usmálo" počasí a připravilo nám dva krásné výstavní dny (sobotní sluníčko přešlo v nedělní mírně zataženou oblohu, kterou kolem poledního "rozfoukal" vítr aby na závěrečné soutěže bylo již opět slunečno) strávené na prostorném a vzorně připraveném výstavišti na Krásné louce v Mladé Boleslavi.
Tibetští španělé, kteří byli panem rozhodčím ing. Jančíkem posuzováni v kruhu č.1 (tento kruh bývá pravidelně vlevo od výstavní haly pod přístřeškem) byl ze soboty na neděli přesunut "na plac", ovšem rovněž pod přístřešek. Prostor ideální - žádná dusná a stísněná hala, ale prostorný, zastřešený, a ideálně větraný kruh s nakrátko posekanou trávou a dostatečným prostorem (také ještě zastřešeným) okolo kruhu. Někteří vystavovatelé tuto přednost ale hodnotili jako nedostatek..... Je pravda, že kdo přijel na poslední chvíli, neměl místo pod střechou, a je také pravda, že nezkušení (nebo zkušení, ale na trávu svými majiteli nepřipravení) psi krapánek zlobili.....mladíci na trávě doslova skákali jak kůzlata (což však pan rozhodčí u nejmladších tříd naprosto toleroval). Většina dospělých tibeťáčků však zvládla prezentaci na v ČR ne zcela typickém výstavním terénu, a předvedla se pěkně i na trávě. No a pro nespokojené vystavovatele tu mám návrh - zajeďte si na výstavu třeba do Polska, kde je vystavování i malých plemen na trávě (ne vždy perfektně posekané, dost často o hodně víc vyschlé a "pichlavé") naprosto běžné... Komfortnost českých výstav pak oceníte o něco víc...
Tibetských španělů bylo na výstavu přihlášeno 21, což je pro národní výstavu opravdu "porce" (loni na stejnou výstavu bylo přihlášeno pouze 9 tibeťáčků) - tibeťáček si prostě svojí jedinečností získává stále větší počet příznivců. Nejmladším účastníkem výstavy byl 5-ti měsíční Nelman z Janovického zámku a nejstarším již 12,5 letý Argosan od Cidlinských pramenů - návštěvníci tedy měli možnost shlédnout tibeťáčky opravdu všech věkových kategorií - a nejen to, sešli se tu zástupci i různých typů zbavení srsti - od zlatě sobolích, přes klasické soboláčky až po červenou barvu, klasický "particolorák", ale také black and tan fenka, černobílý pes a tricolorní fenka.
Výstava byla pro nás vysloveně úspěšná - naši tibísci si neodnesli jiné pořadí než první, a ani naše "psí děti" neodcházeli se špatnými výsledky. Kompletní výsledky všech tibeťáčků najdete v tabulce níže...

A na závěr ještě malé vysvětlení pro toho, komu se dostal do rokou také výstavní katalog. Fenka - dorostenka nebyla neúčastnící se tibetský španěl, ale (pravděpodobně i účastnící se) tibetská doga, které byla pouze v katalogu chybně zařazena mezi tibetské španěly....

Kompletní výsledky:

PSI
třída štěňat Velmi nadějný 1
BÉLOS Perla mahagon


Velmi nadějný 2 NELMAN z Janovického zámku


Velmi nadějný 3
ADONIS Perla mahagon

třída dorostu Velmi nadějný 1
ALLISTER Bohemian by Birth

třída mladých Výborný 1, CAJC
YULUS Perla mahagon


Výborný 2 CLEO Queen Daisy


Výborný 3
Yotisha´s X-MAN


Výborný 4
BURBERRY Bohemia Crown

mezitřída Výborný 1, CAC
VESPER Perla mahagon


Výborný 2, r.CAC
VULCANUS Perla mahagon

třída vítězů Výborný 1, CAC, Národní vítěz, BOB
NORBU Pul-i-Khumri

třída veteránů Výborný 1, Nejlepší veterán
ARGOSAN od Cidlinských pramenů
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC ANTIA Indyk


Výborná 2 CATALINA Honzíkova cesta

mezitřída Výborná 1, CAC
AMÁLKA Sněhurčin poklad

třída otevřená Výborná 1, CAC, Národní vítěz
BETULA Modrá písnička


Výborná 2, r.CAC
BÁRA z Čeřovského vrchu


Výborná 3
ANETKA Honzíkova cesta


Velmi dobrá 4
ANIČKA Honzíkova cesta


nenastoupila TYCHÉ Perla mahagon

třída vítězů Výborná 1, CAC
LAMIA Perla mahagon

Fotografie:


Bélos Perla mahagon - VN 1 ve třídě Puppy

Adonis Perla mahagon - VN 3 ve třídě Puppy

Allister Bohemian by Birth - VN 1 ve třídě dorostu

Yulus Perla mahagon - V1/CAJC

Vesper Perla mahagon - V1/CAC

Vulcanus Perla mahagon - V2/r.CAC

Norbu Pul-I-Khumri - V1/CAC/NV/BOB

Argosan od Cidlinských pramenů - V1/Nejlepší veterán

Antia Indyk - V1/CAJC

Lamia Perla mahagon - V1/CAC
INTERCANIS - Mezinárodní výstava psů Brno 24. června 2007

Letní Mezinárodní výstava psů v Brně nesoucí název INTERCANIS je už řadu let spojena s Mezinárodní výstavou chovatelských a jezdeckých potřeb PROPET, Mezinárodní soutěží Intercanis-AGILITY, Mezinárodní výstavou koček INTERFELIS a mezinárodní jezdeckou akcí (ta je každým rokem jiného směru, letos to byl Mezinárodní voltižní závod CVI). Není tedy divu, že "letní Brno" je výstavou opravdu navštěvovanou! A nebylo tomu jinak ani letos - 3423 přihlášených psů a fen je toho důkazem!
Tibeťáčků bylo letos přihlášeno 23 a posoudila je paní Olga Dolejšová. Posuzování probíhalo objektivně a jak se na akci takového významu, jakou mezinárodní výstava je, sluší, i přísně. Známka výborná nebyla ničím automatickým a velmi dobrou si dokonce odnesli i dva zástupci předvedení ve třídě šampiónů. Jsme rádi, že všichni naši tibeťáčci (a tím myslím nejen přímo naše pejsky, ale i naše odchovy) získali známku "Výborný" a většina si z Brna odvážela i některý z titulů.
Ale již k samotnému průběhu posuzování... Ve třídě mladých se představil (a zvítězil) velmi zajímavě zbarvený (černobílý particolor s naprosto pravidelným rozmístěním barev) Cleo Queen Daisy a světle sobolí Burberry Bohemian Crown, pejsek s krásným výrazem hlavy, ale celkově poměrně vyšší (získal známku VD). Do mezitřídy nebyl přihlášen žádný pejsek a tak po mladých psících nastoupili rovnou zástupci třídy otevřené, kde s naprostou samozřejmostí opět zvítězil Achtaj Bohemia Maestro. V této třídě byl předveden také "Kukošek" (Néreus Perla majhagon), ale vůbec se mu nechtělo předvádět, což samozřejmě na mezinárodní výstavě vadí....takže do boje o titul nezasáhl. V následující třídě se předvedli hned 4 šampióni, mezi nimi i náš Norbík (Norbu Pul-i-Khumri) a otec našeho mladého pejska Allistera BBB Toníček (Cartoon Color of Lollipop). Tito dva psi si také po chvíli "rozdělili" tituly - Toníček CAC a Norbík r.CAC. Přehlídku pejsků uzavřel náš již 12-ti letý veterán Argo (a pani rozhodčí nemohla uvěřit, že je mu již tolik.....pravda, jen do chvíle, než se mu podívala na zuby, kterých už opravdu moc nenašla ). Argo byl oceněn jako Nejlepší veterán. Celkovým vítězem mezi psy se stal Achtaj (odnesl si CACIB) před Toníčem (r.CACIB).
Třídu mladých fen měly zastupovat 4 malé psí slečny - všechny z naší chovatelské stanice! Yantanee bohužel nepřijela, takže se v kruhu předvedly Wirgo, Xoanon a prvně i Yanthe. Wirgo, ač momentálně po vylínání, opět jednoznačně zvítězila (její 5. výstava pro ní byla pátým CAJCem) před Yanthe a Xoanon. V mezitřídě se předvedly fenky dvě - tedy spíše byla snaha dvě fenky předvést. Titul CAC si odnesla již zkušená a dobře se předvádějící Amálka před Ernou, která by již také měla být zkušená (má již celkem dost výstav na svém kontě), ale jejíž předvedení tomu neodpovídalo... Následovala třída otevřená, kde jsme mezi 3 přihlášenými fenkami opět měli zástupkyni - Jessinku (tedy Quítin Perla mahagon), která třídu vyhrála (a získala CAC). Jessi má již přiznán titul Českého šampióna, a tak Królovi (majitelé druhé fenky - Waling) byli jistě s druhým místem spokojeni - Jessinčin přiznaný šampionát totiž pro Waling znamená postupující čekatelství (tj. titul r.CAC, který Waling získala, jí platí jako CAC). V následující třídě se sešly dvě šampiónky - Adélka Honzíkova cesta a naše Lamia (oproti jarním výstavám již se srstí zcela ve výstavní kondici). Nemohu nepřiznat, že verdikt paní rozhodčí v této třídě mě přeci jen zarazil a zklamal - Adélka CAC a Lamia r.CAC. Sice jsme naprosto stejně dopadli v dubnu v Českých Budějovicích - ale tam zcela právem, Lami byla tenkrát velmi vylínaná a Adélka naprosto v perfektní kondici. Na všech ostatních výstavách zatím vždy rozhodčí (z ČR i zahraničí) upřednostnil před Adélkou Lamiu. Paní Manďákové vítězství samozřejmě přejeme, ale současně slibujeme, že na příští výstavě to Adélce ještě ukážeme!

Adélka si k získanému CAC po chvilce přidala ještě i CACIB a Laminka k r.CAC i r.CACIB. Do soutěže o BOB - vítěz plemene tedy nastoupili: Cleo Queen Daisy, Achtaj Bohemia Maestro, Argosan od Cidlinských pramenů, Wirgo Perla mahagon a Adélka Honzíkova cesta. Pani rozhodčí si blíže ještě znovu prohlédla Achtaje a Arga, mezi kterými se rozmýšlela, a pak BOB zadala Achtajovi - ale jen o fous
.
V závěrečných soutěžích se předvedl za veterány Argosan a v IX.FCI skupině Achtaj, ale jak už je na českých výstavách zvykem - nezaujali. Tak snad příště
.

Kompletní výsledky:

PSI
třída mladých
Výborný 1, CAJC
CLEO Queen Daisy


Velmi dobrý 2 BURBERRY Bohemia Crown

třída otevřená Výborný 1, CAC, CACIB, BOB
ACHTAJ Bohemia Maestro


Výborný 2, r.CAC
BASTIEN Queen Daisy


Výborný 3 AARON Kaštanový květ


Výborný 4 NÉREUS Perla mahagon


Velmi dobrý
BOHOUŠ z Čeřovského vrchu

třída šampiónů Výborný 1, CAC, r.CACIB
CARTOON COLOR of Lollipop


Výborný 2, r.CAC
NORBU Pul-i-Khumri


Velmi dobrý 3 CORYN-KUNGGYU Brodecká alej


Velmi dobrý 4 Yotisha´s JHIWAS BOY

třída veteránů Výborný 1, Nejlepší veterán
ARGOSAN od Cidlinských pramenů
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC WIRGO Perla mahagon


Výborná 2 YANTHE Perla mahagon


Výborná 3 XOANON Perla mahagon


nenastoupila YANTANEE Perla mahagon

mezitřída
Výborná 1, CAC
AMÁLKA Sněhurčin poklad


Velmi dobrá 2
ERNA Bohemia Maestro

třída otevřená Výborná 1, CAC
QUÍTIN Perla mahagon


Výborná 2, r.CAC
WALING Modrá písnička


Velmi dobrá 3 FASANTA Bedigebu

třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB
ADÉLKA Honzíkova cesta


Výborná 2, r.CAC, r.CACIB
LAMIA Perla mahagon

Fotografie:


PSI - třída mladých: Cleo Queen Daisy - V1/CAJC

Burberry Bohemia Crown - VD 2

třída otevřená: Achtaj Bohemia Maestro - V1/CAC (prozatím)

Bastien Queen Daisy - V2/r.CAC

Aaron Kaštanový květ - V3

Néreus Perla mahagon - V4;
Bohouš z Čeřovského zámku - VD

třída šampiónů: Toníček (otec našeho Alliho) a náš Norbík

Cartoon Color of Lollipop - V1/CAC/r.CACIB

Norbu Pul-i-Khumri - V2/r.CAC

Coryn-Kunggyu - VD 3;
Yotisha´s Jhiwas Boy - VD 4

veterán: Argosan od Cidlinských pramenů - V1/Nejlepší veterán

vítěz mezi psy: Achtaj - CACIB

FENY - třída mladých: Wirgo Perla mahagon - V1/CAJC

Yanthe Perla mahagon - V2

Xoanon Perla mahagon - V3

mezitřída: Amálka Sněhurčin poklad - V1/CAC

Erna Bohemia Maestro - VD 2

třída otevřená: Quítin Perla mahagon - V1/CAC

Waling Modrá písnička - V2/r.CAC

Fasanta Bedigebu - VD 3

třída šampiónů: Adélka Honzíkova cesta - V1/CAC/CACIB

Lamia Perla mahagon - V2/r.CAC/r.CACIB

Vítěz plemene
~ BOB ~
ICH. Achtaj Bohemia Maestro

malý divák: Adonis Perla mahagon (5 měsíců)...

...a ještě menší divačka: Grolis Bohemia Maestro (3 měsíce)Národní výstava psů Dresden 17. června 2007

Před rokem jsme se poprvé zúčastnili také Národní výstavy v německých Drážďanech, na které se nám líbilo, a tudíž letos celkem bez rozhodování jsme se na stejnou výstavu přihlásili opět. Náš Argosan je jediným tibetským španělem v ČR, který je držitelem obou německých šampinátů (VDH i KTR) a proč se nepokusit k těmto vzácným titulům přidat i Německého Veterán championa? Proto jsme na výstavu přihlásili právě Arga, a s ním ještě Felinku (nepojedeme přeci s jedním tibeťánkem ).
Na výstavu byl přihlášen opravdu "rekordní" počet tibetských španělů - pouze naši dva... (loni byla účast přeci jen větší - 6 tibeťáčků) a posoudil je pan rozhodčí z Rakouska - Helmut Suppan. U kruhu se nás sešla poměrně početná "česká banda" - i když s různými plemeny (pekinéz, king, číňánci...) a tak čas ubíhal rychle. Úsměv z tváří nám poněkud vymizel ve chvíli, kdy jsme zjistili, že 99% číňánků posouzených v "našem kruhu" odchází s "velmi dobrou" a i nějaká "dobrá" padla... Ale čeští psi se panu rozhodčímu očividně líbili! Nejen že v číňáncích si  nejvyšší tituly odnesla česká vystavovatelka, ale i český pekinéz získal BOB a stejně tak český king. I naši dva tibeťáčci získali všechny z titulů, které jim v kruhy mohly být zadány, a Argo tak vystoupil na první stupínek k získání německého veterán championa (snad mu kondice bude přát a bude si toto moci ještě 2 x zopakovat, aby mu byl titul přiznán...).
V závěrečných soutěžích se naši tibísci prezentovali několikrát a opět byl vidět rozdíl (mezi českými a zahraničními rozhodčími) v pohledu na toto plemeno. Ani jednou se nestalo, že by zde tibeťáček (v závěrečných soutěžích posuzovám rakouským a německými rozhodčími) odešel z kruhu nepovšimnut. Nejprve Felinku moc pěkně Šárka předvedla v Junior Handlingu - zvítězila ve starší kategorii soutěžících, aby se následně ještě stala vítězkou dne (rozdíl proti české soutěži - v zahraničí se určuje ještě absolutní vítěz mezi vítězi obou věkových kategorií). Ihned po Junior Handlinku nastoupila Šárka s Argem do soutěže o nejlepšího veterána výstavy (veteránů nastoupilo asi 15) a Argo byl vybrán do užšího výběru 5-ti psů (do pořadí prvních 3 nezasáhl, soutěž vyhrál černý pudl z Čech). Po tom, co byl tibeťáček psem vítězného Junior Handlera a po tom, co se probojoval do užšího výběru v BIS Veterán, jsme vůbec nepředpokládali, že by se Felinka (která navíc coby fenka není tak impozantní jako pes) mohla umístit v IX. FCI skupině. O to větší bylo naše překvapení, když byla nejprve vybrána do užšího výběru 6-ti jedinců, a když pak pan rozhodčí Water Holtorf postupně podal na rozloučenou roku 3 z nich - a naše Felinka zůstala mezi třemi umístivšími! Jejího 3. místa v IX. FCI skupině si opravdu velice ceníme!
A ještě na vysvětlenou známka u Argosana - v Německu je ve třídě veteránů a ve třídě čestné zadáváno pořadí, ale ne klasické známky. V posudku je doslova uvedeno "Platz 1".

Kompletní výsledky:

PSI
třída veteránů
Umístění 1, Veteran VDH-ChA, Bester Veteran
ARGOSAN od Cidlinských pramenů
FENY třída otevřená Výborná 1, VDH-ChA, CAC, BOB, 3.místo BIG
FELICITAS Perla mahagon

Fotografie:


Argosan od Cidlinských pramenů...

... 1.místo/Veteran VDH-ChA/Bester Veteran

Felicitas Perla mahagon...

...V1/VDH-ChA/
CAC...

...a také BOB

se Šárkou v soutěži Junior Handling...

...vítězky II. kategorie...

...a "Tagessieger"

Argosan v soutěži o BIS-Veteran...

...užší výběr

Felinka v soutěži o BIG...

...užší výběr...

...a 3.místo!

3. nejlepší jedinec
IX. FCI skupiny

Felicitas - V1/VDH-ChA/
CAC/BOB/3.BIG
Celostátní (národní) výstava psů Senec a Mezinárodní výstava psů Nitra 1. - 3. června 2007

První červnový víkend byl pro nás krapánek náročnější, ale také velmi úspěšný. Stejně jako loni jsme si naplánovali zúčastnit se dvou slovenských CACových výstav v jednom víkendu - Celostátní výstavy psů v Senci a Mezinárodní výstavy psů v Nitře, a to nejen s tibeťáčky, ale i s naší mladou belgickou ovčandou Isis. To samo o sobě znamenalo tři aktivní výstavní dny, přičemž v pátek předvedení psů ve dvou různých kruzích (samozřejmě, že tyto dva kruhy se nacházely přesně na opačných koncích prostorného výstaviště). Navíc cestování s mladým, velice temperamentním belgickým ovčákem je vždy trošinku "aktivnější" než pohodička s tibeťáčky . Naše Isiska však byla perfektní - chovala se skvěle a s Felinkou i Antinkou si celé tři dny výborně rozuměla.
První výstavou byla v pátek celostátní odpolední výstava v Senci. Oproti loňsku bylo krásné počasí, takže výstava "pod širým nebem" neměla letos chybu. Opět krásné prostorné kruhy s nakrátko posekanou trávou (psům malých plemen bohužel trošinku vadily drny, ale i ty zvládali statečně), dostatek prostoru všude okolo, rychlá přejímka, a také dostatek stánků (od loňska určitě změna k lepšímu) a prostorné parkování v blízkosti kruhů. Tibeťáčky, kterých bylo přihlášeno pět - všichni z ČR, posuzoval pan Miroslav Guniš, a všechny ohodnotil známkou "Výborná" (oni se také všichni krásně prezentovali a působili v kruhu pěkně). Titul podobný našemu Národnímu vítězi nebo v zahraničí používanému Nejlepší pes/fena, Beste Rüde/Hundin... na slovenských celostátních výstavách neexistuje (titul Vítěz Slovenska se zadává pouze na jedné celostátní výstavě ročně - v březnu v Nitře), takže o vítěze plemene (BOB) nastopili úplně všichni zúčastnění tibísci a pan rozhodčí jednoznačně určil jako vítěze norského (do ČR zapůjčeného) pejska Boye zvaného "Bobo", což bylo opravdu příznačně okomentováno - Bobo má Boba
! Tibeťáček se tentokrát několikrát prezentoval i v závěrečných soutěžích, a to přesto, že vzhledem k časovému programu odpolední výstavy začínaly závěrečky až v 17 hodin. Hned v jejich úvodu skvěle předvedla Krystýna Królová Achtaje v soutěži Junior Handling - a zvítězila ve starší kategorii!!! V dalších soutěžích se ještě předvedla naše Antia (soutěž mladých) a norský Boy (Yotisha´s Jhiwas Boy bydlící nyní u Królů v Bohumíně). Na úplný závěr výstavy jsme ale čekat nemohli - měli jsme rezervovaný pokoj jen do 19-té hodiny a tak po soutěži mladých jsme se rychle začali přesouvat do blízké Nitry.
Mezinárodní výstavu v Nitře jsme si mohli již "vychutnat" v klidu (alespoň jsme si to v té chvíli mysleli), protože naše dvě plemena se posuzovala v rozdílné dny - belgičtí ovčáci v sobotu a tibetští španělé v neděli. Sobota také v klidu proběhla - a naše Isiska během svých dvou výstavních dnů ve svých 15,5 měsících a v konkurenci importovaného šampióna získala hned 2 BOBy za sebou! (a také 2 CACe a CACIBa). V neděli se u kruhu tibeťáčků sešla naprosto stejná konkurence jako při páteční výstavě - naše dvě holky, Manďákovic Adélka a Królovic kluci - Boy a Achtaj. Posuzování tentokrát připadlo paní rozhodčí z Rakouska - Silvii Radnetter, která je známá zdravou náročností a tím, že upřednostňuje přírodní typy psů. A toto se potvrdilo hned na začátku posuzování, kdy vítězili kompaktní kavalíři s krásným pohybem a přírodnější srstí, a kdy dva extrémně chuňatí pekinézové ve třídě šampiónů (jistě u rozhodčích upřednostňujích tzv. výstavní a extrémní typ jednoznační vítězové) odcházeli pouze s velmi dobrou..... Myslím, že v tu chvíli už bylo každému jasné, že nikdo nedostane titul jen proto, že chybí konkurence... A bylo tomu tak i u tibetských španělů - Boy po pátečním vítězství odcházel rovněž s VD (vadil výstavní typ hlavy s výraznou bradou, která chtě nechtě nese i výraznější předkus). Ostatní tibísci se už ale mohli ze svého ocenění radovat - paní rozhodčí se líbili a tituly jim zadala - Achtaj získal CAC a bez Boyovi konkurence rovnou i CACIB, Antia CAJC a moc se paní rozhodčí líbila (právě svojí přírodností, které by na můj vkus mohla mít o něco méně
), Felinka i Adélka získaly ve svých třídách CAC a následně nad Adélkou Fela zvítězila a získala i CACIB (Adélka r.CACIB). A na závěr jako vítěze plemene (BOB) paní Radnetter určila jednoznačně Achtaje (čímž pro Achtaje a jeho vystavovatelku Krystýnku nic nekončilo - v soutěži Junior Handling si pak ještě zopakovali výborné předvedení a obsadili tentokrát 3. místo v závěrečných soutěžích!).
Na celé posuzování tibeťáčků v Nitře "dohlížel" milý host - čtyřměsíční Amor Perla mahagon, který se na nás i se svými slovenskými majiteli přišel podívat. Dokonce si (samozřejmě až po konci posuzování) zkusil i výstavní chůzi v kruhu a slíbil, že v srpnu v Bratislavě bude již také soutěžit!
Během nedělního výstavního dne jsme se ale dočkali ještě jednoho překvapení (které přeci jen náš klid trošinku "narušilo") - naší Sagince, kterou doma hlídala Šárka, se narodila (za Šárčiny bezchybné asistence) štěňátka!!! Nic naplat, že jsme Sagi před odjezdem vysvětlovali, že termín porodu má až po neděli - příroda zavelela a Šárka si tak úspěšně prošla svým chovatelským křestem
.

Kompletní výsledky Celostátní výstavy v Senci - 1.6.2007:

PSI
třída otevřená
Výborný 1, CAC, BOB
Yotisha´s JHIWAS BOY

třída šampiónů
Výborný 1, CAC
ACHTAJ Bohemia Maestro
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC ANTIA Indyk

třída otevřená Výborná 1, CAC FELICITAS Perla mahagon

třída šampiónů Výborná 1, CAC
ADÉLKA Honzíkova cesta

Kompletní výsledky Mezinárodní výstavy v Nitře - 3.6.2007:

PSI
třída otevřená
Velmi dobrý 1
Yotisha´s JHIWAS BOY

třída šampiónů
Výborný 1, CAC, CACIB, BOB
ACHTAJ Bohemia Maestro
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC ANTIA Indyk

třída otevřená Výborná 1, CAC, CACIB
FELICITAS Perla mahagon

třída šampiónů Výborná 1, CAC, r.CACIB
ADÉLKA Honzíkova cesta

Fotografie:


Yotisha´s Jhiwas Boy:

Senec - V1/CAC/BOB;
Nitra - VD 1

Achtaj Bohemia Maestro:

Senec - V1/CAC;
Nitra - V1/CAC/CACIB/BOB

Antia Indyk:

Senec - V1/CAJC;
Nitra - V1/CAJC

Felicitas Perla mahagon:

Senec - V1/CAC;
Nitra - V1/CAC/CACIB

Adélka Honzíkova cesta:

Senec - V1/CAC;
Nitra - V1/CAC/r.CACIB

Senec - finalisté II. kategorie Junior Handling...

...a vítězství pro Krystýnu Królovou s Achtajem!

naše holky na seneckém "výstavišti"...

...rekreačním komplexu "Slnečné jazerá"...

...a večer v Nitře - noční pohled se však líbil více nám...

...holky upřednostnily...

...pohodlí hotelu...

...a odpočinek

naší belgičance Isis se na Slovensku také zadařilo:

Senec - V1/CAC/BOB;
Nitra - V1/CAC/CACIB/BOB
NORD BOHEMIA CANIS - Mezinárodní výstava psů Litoměřice 20. května 2007

Mezinárodní výstava v Litoměřicích pro mě již několik let znamená mnohatýdenní kolotoč... Jsem členkou výstavního výboru litoměřické výstavy a podílím se na přípravě i průběhu této výstavy. Proto času na přípravu a hlavně vystavení mých tibísků a sledování dění kolem kruhu je opravdu málo, a nebýt ostatních obětavých členů naší rodiny, tak by moji tibísci ani nemohli být vystaveni. Ale musím říct, že práce kolem výstavy pro mě je vlastně zábavou - i když náročnou.
Tibetské španěly v Litoměřicích posuzovala paní Zdenka Jílková, jejíž posuzování je vždy velice přívětivé a vyzařuje z něho láska k pejskům! Myslím, že i z posuzování všech 20-ti tibeťáčků v Litoměřicích měli všichni vystavovatelé dobrý pocit.
Jaké hodnocení získali jednotliví psi a fenky je uvedeno v tabulce výsledků níže, já jen dodávám, že získáním CACIB se naší Lamince podařilo splnit podmínky pro přiznání titulu INTERCHAMPION F.C.I. a získáním titulu Nejlepší veterán splnila Aimee podmínky VETERÁN CHAMPIONA ČR!

Kompletní výsledky:

PSI
třída dorostu Nadějný
CARTOUCHE Honzíkova cesta

třída mladých Výborný 1, CAJC
BURBERRY Bohemia Crown

mezitřída Výborný 1, CAC, r.CACIB
ANDY Sněhurčin poklad


Výborný 2, r.CAC ASTERIX Bohemia Crown


Výborný 3
VULCANUS Perla mahagon

třída otevřená Výborný 1, CAC
Yotisha´s JHIWAS BOY

třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB, BOB
ACHTAJ Bohemia Maestro


Výborný 2, r.CAC
NORBU Pul-i-Khumri


Výborný 3
NÉREUS Perla mahagon
FENY třída dorostu Velmi nadějná 1
AMY Bohemian by Birth

třída mladých Výborná 1, CAJC
XOANON Perla mahagon


Výborná 2 CONIE z Čeřovského vrchu

mezitřída Výborná 1, CAC
AMÁLKA Sněhurčin poklad

třída otevřená Výborná 1, CAC, r.CACIB
QUÍTIN Perla mahagon


Výborná 2, r.CAC
WALING Modrá písnička


Výborná 3
FELICITAS Perla mahagon


Výborná 4
PANNA COTTA MILA Chatanga

třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB LAMIA Perla mahagon


Výborná 2, r.CAC, r.CACIB ADÉLKA Honzíkova cesta

třída veteránů Výborná 1, Nejlepší veterán
AIMEE Par Excellence

Fotografie z kruhu TS tentokrát nemám - opravdu jsem nestíhala..., ale aby fotky nechyběly úplně, jsou tupro Vás netradičně fotky těch nejúspěšnějších - vítězovů jednotlivých FCI skupin (BIG) a vítězove výstavy:


ceny, o které v průběhu obou výstavních dnů bojovalo více než 3000 psů a fen; těmi nejúspěšnějšími se stali:

I.FCI skupina:
1.Holandský ovčák Cézanne Lorrain Wapini von Folge
2.Bearded kolie Firstprizebears Dallas
3.Československý vlčák Arimminum Andromeda


II.FCI skupina:
1.Malý knírač Cowboy Rezlark
2.Novofundlandský pes Very Important King of Hellulands
3.Bulmastif Nick del Paese


III.FCI skupina:
1.Kerry Blue teriér Ciarrai Blue Ivanhoe
2.Stafordšírský bulteriér Casper Eilatan
3.West Highland White teriér Artemiss Blataj


IV.FCI skupina:
1.Jezevčík st.drsnosrstý Argo ze Starých lesů
2.
Jezevčík st.dlouhosrstý Cajus v.d.Weidewiese
3.
Jezevčík st.hladkosrstý Dalibor z Mařenické fořtovny

V.FCI skupina:
1.Americká Akita Shamer´s Dakota Kid
2.Aljašský malamut Brad Pitt del Lago Degli Orsi
3.Basenji Balu Krumloš


VI.FCI skupina:
1.Bloodhound Colin z Podjeřmanské skály
2.Basset Ares Bassbeauty
3.Rhodéský ridgeback Sorbonne


VII.FCI skupina:
1.Irský setr Victoria Becham z Arislandu
2.Český fousek Argo od Petrovského zámku
3.Anglický setr Fairray Sir Winston


VIII.FCI skupina:
1.Anglický kokršpaněl Petunia Marcato Line
2.Americký kokršpaněl Latent Energy Moser Dog
3.Clumber španěl Abel Daarbjerg


IX.FCI skupina:
1.Pekingský palácový psík Lionell Čínský démant
2.Lhasa Apso Big Boss Pibaro
3.Havanský psík Vanilka Vanilková z Farmy zvířat


X.FCI skupina:
1.Deerhound Fritzen´s Silver Dawn
2.Azavak C´Hatt Kel-Es-Suf
3.Barzoj - bohužel "utekl" stupním vítězů...


Neuznaná plemena:
1.Americký buldok Giedon Tenesco Neraka
2.Český strakatý pes Flok Anibob
3.Búrský buldok Aragom Pumba


Vítěz 1. dne (BOD):
černý anglický kokršpaněl
Petunia Marcato Line (majitelky paní Ivany Růžičkové)

Vítěz 2. dne (BOD):
Americká Akita
Shamer´s Dakota Kid (majitelky paní Etienne Clevers z Rakouska)


Vítěz výstavy (BIS):


Americká Akita

Shamer´s Dakota Kid
Krkonošská národní výstava psů Jelenia Góra 13. května 2007

Svojí "nucenou" neúčast na nedávné dvojvýstavě v polském Opoli jsme si tento víkend vynahradili výstavou pořádanou v nádherném prostředí výstaviště Národní výstavy v Jelení Hoře. Výstava v Jelení Hoře se loni po několikaleté pauze vrátila do areálu stadionu, do krásně udržovaného prostředí nejen samotného lehkoatletického stadionu, ale i travnatých a mírně zalesněných prostor ke stadionu patřících. Pro vystavovatele to znamená spoustu místa, velké výstavní kruhy s nakrátko posekanou trávou, možnost stínu, polostínu i sluníčka, nádherně prostorný závěrečný kruh a samozřejmě i dostatečný prostor pro prodejní stánky - prostě nikde žádné tlačenice.
Na výstavu byli přihlášeni tři tibetští španělé - všichni naši . Jak ale vystavovatelé, účastnící se polských výstav dobře vědí, není malá účast v plemeni zárukou získání kýžených titulů (a bohužel u plemen v Polsku spíše neznámých, nezaručuje ani účast špičkového jedince získání titulu...). Úkol, posoudit v Jelení Hoře tibeťáčky, připadl letos paní Krystyně Opara, rozhodčí, která má jméno nejen v Polsku, ale i v zahraničí (se svým manželem panem Januszem Oparou patří mezi opravdu uznávané rozhodčí, o čemž svědčí například i to, že pan Opara posuzoval tibetské španěly i na Světové výstavě ve Vídni!). Paní Krystyna je navíc sama majitelkou nádherné, ze Skandinávie dovezená fenky tibbi, což samo o sobě bylo další indicií k profesionálnímu posouzení tibeťáčků.
Po několika plemenech IX. FCI skupiny (ta byla rozdělena do dvou kruhů), která se se svým názvem abecedně a tudíž i pořadím posouzení zařadila před "spaniela tybetanskeho", nastoupil jako první z tibeťáčků Norbu. Paní rozhodčí se moc líbil (kromě pěkného posudku nám řekla, že je to "bardzo ladny pies") a získal od ní ocenění Výborný 1 s titulem CWC (obdoba našeho CAC) a vzhledem k chybějící konkurenci i titul Nejlepší pes plemene. Po Norbíkovi nastoupila Nefinka (Nefertiti Perla mahagon). Musím říct, že jsem dlouho přemýšlela, zda Nefinku na výstavu vůbec vezmu... Holčina nám začala před dvěma týdny línat a v současné době působí spíše jako tibetský naháč . I paní rozhodčí se nad Nefinčinou srstí tvářila rozpačitě, potom ale řekla, že je velmi pěkně "zbudovana"
a bylo vyhráno! - CWC (i když s poznámkou, že srst by opravdu měla být v lepší kondici, v čemž s paní rozhodčí samozřejmě plně souhlasíme). Po Nefince nastoupila Laminka, které její "vylínané" období pomalu končí a nová srst již vesele roste. Získala CWC a následně nad Nefinkou bez rozmýšlení i titul Nejlepší feny. K Lamince do kruhu nakonec ještě "přiběhl" Norbík (samozřejmě že ne sám, ale pod vedením Šárky - ještě že v ní mám již takovou pomocnici, jinak bych opravdu nestíhala....), aby si vzápětí odnesl Vítěze plemene - BOB.
Pro většinu vystavovatelů tímto bodem výstava končí, pro nás ale naopak - závěrečné soutěže jsou přeci nejen součástí každé výstavy, ale především jejím vyvrcholením! Závěrečné soutěže - stejně jako u nás - začínají soutěží Junior Handling, do které byla přihlášena i Šárka. Poprvé se přihlásila na tuto soutěž v zahraničí a poprvé soutěžila ve starší kategorii, což znamená konkurenci mladých vystavovatelů ve věku 13 - 18 let. A aby toho "poprvé" nebylo málo, na poslední chvíli se ještě rozhodla pro výměnu pejsků - místo s Norbíkem nastoupila s Laminkou, pro kterou byl Junior Handling premiérou (v této soutěži se psi vystavují jinak než při klasickém posuzování, musí se přehazovat pozice pes-vystavovatel při pohybu a obcházet pes při postoji, proto se na soutěž musí pejsek dobře připravit). V Polsku je soutěž Junior Handling na vysoké úrovni, což se ukázalo i při samotné soutěži, slečny (shodou okolností soutěžily samé dívky) předváděly své svěřence skvěle. Laminka výborně poslouchala náznaky povelů a ani Šárka neudělala žádnou chybičku, a tak obsadily krásné 2. místo.
Do závěrečných soutěží postupoval ale také Norbík - a to s titulem BOB do soutěže o BIG - nejlepšího psa IX.FCI skupiny. Veden rovněž Šárkou zaujal paní rozhodčí Alexandru Swisulsku, která mu přiřkla 3. místo (za impozantním šicáčkem a osvaleným fracouzským buldočkem). Norbík tak relativně porazil většinu společenských plemen, která byla obsazena daleko vyššími počty psů (např. 14 čivav, 19 číňánků, 10 mopsů...) a předevší se poprvé umístil na stupních vítězů závěrečných soutěží na vyšší výstavě všech plemen psů.

Kompletní výsledky:

PSI
třída šampiónů Výborný 1, CWC, Nejlepší pes, BOB, 3. místo BIG
NORBU Pul-i-Khumri
FENY třída otevřená Výborná 1, CWC NEFERTITI Perla mahagon

třída šampiónů Výborná 1, CWC, Nejlepší fena
LAMIA Perla mahagon

Fotografie:


Norbu Pul-i-Khumri - V1/CWC/Nejlepší pes

Nefertiti Perla mahagon - V1/CWC

Lamia Perla mahagon - V1/CWC/Nejlepší fena

Norbu a Lamia - kdo bude vítězem plemene?...

Norbu - BOB

Lamia se Šárkou poprvé v Junior Handlingu - 2.místo!

Norbíkův nástup do soutěže o vítěze FCI skupiny

paní rozhodčí porovnává zástupce IX. skupiny...

...a zadává pořadí: první shih-tzu, druhý fr.buldoček...

...a 3. místo - tibetský španěl - náš Norbík!
Mezinárodní výstava psů České Budějovice 22. dubna 2007

O mezinárodní výstavě v Českých Budějovicích bych mohla napsat - výstava, kde naši tibísci byli 3 x "na bedně". Ale popořadě...
Po delší zimní pauze jsme konečně vyrazili na Mezinárodní výstavu, a nejelo nás málo - vezli jsme už 12-ti letého Arga, "holanďánka" Norbíka, a matku se dvěma dcerami - Felicitas, Lamiu a Uranii. Kromě nich na výstavu dojeli i další tibísci z našeho chovu, takže po zmíněné pauze konečně větší setkání! Jen přihlášený Vulcanus tentokrát musel zůstat doma - jarní virózy se holt nevyhýbají ani rodinám pejskařů...
Zájem o tibeťáčky stoupá, a zájem majitelů tibeťáčků o výstavy stoupá snad ještě víc, takže bylo přihlášeno úctyhodných 21 TŠ!, které posoudil pan Petr Řehánek. Kompletní výsledky jsou uvedeny níže, a tak jen ve stručnosti: Vesper měl díky Vulcanově absenci usnadněno získání svého již druhého CAC (ale nutno dodat, že vzhledem k tomu, že padyly i známky VD, nebylo získání CACe samozřejmostí v žádné třídě); ve třídě otevřené suveréně zvítězil Néreus, zatímco Golgos se opět špatně předvedl (opět na nevýstavním vodítku, opět v nevýstavním postoji a opět v příliš pomalém rytmu chůze) a opět získal svojí již třetí velmi dobrou (Golgos je s láskou opečovávaným rodinným pejskem a nemá žádnou výstavní přípravu, jen se čas od času "jde projít" na českobudějovickou výstavu); ve třídě šampionů s přehledem zvítězil náš Norbu (a stejně jako na dosud všech výstavách opět poprazil v současné době velice úspěšného Achtaje) a hned následovně získal i CACIB; Argosan byl ve veteránech sám, takže titul Nejlepšího veterána plemene získal bez boje (tím to ale pro Arga nekončilo...) a pak již následovaly fenky - mezi mladými již nepřekvapila Wirgo - její třetí výstava = třetí CAJC a splnění titulu Českého Junior Championa; v mezitřídě zvítězila Urania (na své poslední výstavě před úlohou matky, na kterou se již připravuje); ve třídě otevřené získala vítězství a titul CAC Quítin (která tak splnila podmínky pro získání titulu Champion ČR) před Felinkou; šampióky nastoupily tentokrát dvě - naše čerstvě vylínaná Laminka a krásně osrstěná Adélka - takže Laminčino druhé místo mě vůbec nepřekvapilo (spíš mě mile překvapilo, že, ač viditelně v horší výstavní kondici srsti, si Lamia odvezla r.CACIB, který získala nad Quítin).
Na závěrečné soutěže jsme se tentokrát těšili více než obvykle, protože jsme měli více "želízek v ohni". Šárka, která dva dny po výstavě slavila své 13. narozeniny, startovala v Junior Handlingu naposledy v mladší kategorii a současně poprvé s Norbíkem (na bodovací výstavě) a společně si "vybojovali" třetí místo. Sotva si stačila vyměnit pejsky a už v záverečném kruhu prezentovala veterána Argosana. Veteránů tentokrát nastoupilo opravdu požehnaně (přes 20) a Argo obsadil krásné 3. místo! A aby toho všeho nebylo málo, měli jsme ještě přihlášenu chovatelskou skupinu, do které jsme vybrali čtyři zlatě sobolí tibeťáčky se světlou maskou - Néreuse, Quítin, Lamiu a Felicitas, a zase jsme "byli na bedně" - opět třetí. Je to vůbec poprvé, kdy se na mezinárodní výstavě v ČR umístila na stupíncích vítězů chovatelská skupina tibeťáčků, a jsme moc rádi, že to byla právě ta naše!!! - a samozřejmě děkujeme Věrce Molcarové, která nám do skupiny půjčila Néreuse a Quítin!
Na závěr bych měla napsat, že příští výstava, které se zúčastníme, bude hned následující týden, a budou to výstavy rovnou dvě - klubová a mezinárodní v Polsku. Jenže..... člověk si něco plánuje a osud mění. A protože povídání o českobudějovické výstavě píši s týdenním zpožděním, v tuto chvíli již vím, že žádné polské výstavy pro mne nebudou... V pátek před odjezdem jsme museli s pejskem na akutní operaci, a zdraví je samozřejmě přednější než výstava. Takže sedíme doma a držíme palečky všem českým tibískům, kteří jeli na výstavy do polského Opole, nebo zůstali v ČR a jeli na mezinárodní výstavu v Praze - tak ať se prosadí nejan české barvy, ale především ti nejlepší!

Kompletní výsledky:

PSI
třída mladých Velmi dobrý 1
BURBERRY Bohemia Crown

mezitřída Výborný 1, CAC
VESPER Perla mahagon


nenastoupil VULCANUS Perla mahagon

třída otevřená Výborný 1, CAC NÉREUS Perla mahagon


Velmi dobrý 2
GOLGOS Perla mahagon

třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB, BOB
NORBU Pul-i-Khumri


Výborný 2, r.CAC, r.CACIB ACHTAJ Bohemia Maestro


Výborný 3 HÉRAKLÉS Perla mahagon

třída veteránů Výborný 1, Nejlepší veterán, 3.místo - BIS Veterán
ARGOSAN od Cidlinských pramenů
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC WIRGO Perla mahagon


Výborná 2 AGRIPA Indyk


Výborná 3 XOANON Perla mahagon


Výborná 4 DOLMA Modrá písnička

mezitřída Výborná 1, CAC
URANIA Perla mahagon


Výborná 2, r.CAC
AMÁLKA Sněhurčin poklad

třída otevřená Výborná 1, CAC
QUÍTIN Perla mahagon


Výborná 2, r.CAC
FELICITAS Perla mahagon


Velmi dobrá 3 BETTY z Čeřovského vrchu


nenastoupila
WALING Modrá písnička

třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB
ADÉLKA Honzíkova cesta


Výborná 2, r.CAC, r.CACIB
LAMIA Perla mahagon

Fotografie:


Wirgo Perla mahagon - V1/CAJC

Urania Perla mahagon - V1/CAC

Quítin Perla mahagon - V1/CAC

Felicitas Perla mahagon - V2/r.CAC

Lamia Perla mahagon - V2/r.CAC/r.CACIB

Vesper Perla mahagon - V1/CAC

Néreus Perla mahagon - V1/CAC

Argosan od Cidlinských pramenů - V1/Nejlepší veterán

Norbu Pul-i-Khumri - V1/CAC/CACIB...

a 3. místo se Šárkou v Junior Handlingu

naši tibísci 3 x "na bedně": Šárka s Norbíkem - 3. v Junior Handlingu

3. nejlepší veterán výstavy - Argosan od Cidlinských pramenů

chovatelské skupiny: 3.místo tibísci z Perly mahagon...

...Quítin, Néreus, Lamia a Felicitas

Wirgo na své 3. výstavě splnila podmínky pro přiznání titulu ČESKÝ JUNIOR CHAMPION!
Pojizerská výstava psů Mladá Boleslav 7. dubna 2007

První výstavou, které jsme se letos zúčastnili, je krajská výstava konaná v Mladé Boleslavi a nesoucí název "Pojizerská". Po několika letech jsme tak opět soutěžili na krajské výstavě (výstav se pořádá opravdu mnoho a tak ty oblastní a krajské vynecháváme a jezdíme především na vyšší - speciální, klubové, národní, mezinárodní...) Z krajských a oblastních výstav se nezapočítávají žádné body ani do klubových soutěží (Top tibeťák a Klubový champion) ani do celostátní o nejúspěšnější výstavní jedince, a ani zde nejsou zadávána čekatelství na championáty - CAJC a CAC. Přesto tyto výstavy mají své kouzlo! Pohoda provází celou výstavu, žádné "honění" zda se vše stihne, příjemné popovídání si i s lidmi, se kterými se člověk na větší výstavě nestihne kolikrát ani pozdravit, natož pořádně "pokecat" (většinou z nedostatku času i objemnosti výstavy...). Takže nejen, že jsme si ve výborné náladě a klidu předvedli své tři přihlášené tibeťáčky, ale setkali jsme se a popovídali si nejen s přítelkyní od tibísků, ale také se známými, kteří vystavovali naprosto odlišná plemena (belgičáky, australáky, mopse, šicky nebo třeba teriéry...).
Tibeťáčků na výstavě mnoho nebylo - kromě naší Antinky (která měla svojí výstavní premiéru), Aimee a Norbíka (kterého si před vyššími výstavami chtěla Šárka "vyzkoušet" v Junior Handlingu) už jen dva - pejsek Asterix a fenka Agnes Aničky Kissové. Přihlášena byla sice ještě jedna fenka, ale ta nepřijela. Tibeťáčky posoudil pan rozhodčí Petr Řehánek (který je posuzuje často i na vyšších výstavách, hlavně v zahraničí). A jak to vše dopadlo? No skvěle! Nejprve oba předvedení psí získali vítězství ve své třídě aby pak Norbík mohl Asterixe porazit o titul Krajského vítěze. Antia se, na to jak špatně snášela cestu, předvedla také pěkně a získala též vítězství (ona zatím ve třídě mladých). Agnes byla t.č. trošínku v "blahobytné kondici" což mírně ubralo na její jinak pěkné eleganci, takže tentokrát pouza Velmi dobrá, no a Aimee získala výbornou ve veteránech. O titul Vítěz Mladé Boleslavi (obdoba BOB, který se v této podobě může zadávat pouze na vyšších výstavách) tedy nastoupil Norbík, Antia a Aimee - a jednoznačně zvítězil Norbík - jednak je to "pan pes", a jednak je v tom ideálním věku (čtyřletý pes v porovnání s 9-ti měsíční a 11-ti letou fenkou... nebylo "co řešit").
V odpoledních soutěžích měl být tedy tibetský španěl púrezentován celkem třikrát, ale Aimee ve veteránech nakonec nenastoupila (celý den čekání 11-ti letou fenku unavil, takže odpoledne už prostě neměla náladu, a nemělo cenu kazit jí výstavní den - ve svém věku už prostě má na určité rozmary právo...). Norbu nejprve nastoupil se Šárkou do finále Junior Handlingu, kde obsadili 2. místo (přestože šlo o krajskou výstavu, soutěž Junior Handling probíhala přesně podle regulí platících pro vyšší výstavy, a konkurence byla nemalá - přihlášeno jen v mladší kategorii bylo 13 vystavovatelů!). Na závěr šel Norbík ještě znovu bojovat - tentokrát o umístění v BIG. Bohužel posuzovala paní rozhodčí, kterou v závěrečných soutěžích tibetský španěl snad ještě nikdy nezaujal... (přesto, že v kruhu tibeťáčky posuzuje často a dobře) proto nás vůbec nepřekvapilo, že Norbíka nevybrala ani do užšího výběru .

Kompletní výsledky:

PSI
mezitřída
Výborný 1, Vítěz mezitřídy
ASTERIX Bohemia Crown

třída vítězů
Výborný 1, Krajský vítěz, Vítěz Mladé Boleslavi - BOB
NORBU Pul-i-Khumri
FENY třída mladých Výborná 1, Vítěz mladých ANTIA Indyk

mezitřída Velmi dobrá 1
AGNES Sněhurčin poklad

třída otevřená nenastoupila
BÁRA z Čeřovského vrchu

třída veteránů Výborná 1
AIMEE Par Excellence

Fotografie:


Antia Indyk

Aimee Par Excellence

Norbu Pul-i-Khumri

Agnes Sněhurčin poklad

Asterix Bohemia Crown

PSI - mezitřída: Asterix - V1/VMT

třída vítězů: Norbu - V1/VTV/KV

FENY - třída mladých: Antia - V1/VTM

mezitřída: Arnes - VD1

třída veteránů: Aimee - V1

Vítěz Mladé Boleslavi - Norbu Pul-i-Khumri

a čekání...

...na závěrečné soutěže

Norbu a Šárka...

...druzí v Junior Handlingu
ŠAMPIÓN  ŠAMPIÓNŮ  ČR  2006 - 27. ledna 2007

Loňská výstavní sezóna vyvrcholila, jak už je v ČR několik let zvykem, začátkem letošního roku v Praze-Letňanech se konal ŠAMPIÓN ŠAMPIÓNŮ 2006! Letos se poprvé jednalo o skutečnou soutěž, a ne jen o vyhlášení či pomyslný boj nejúspěšnějších jedinců uplynulé sezóvy.  Soutěže se zúčastnilo 84 Českých šampiónů (právě tento titul byl totiž tou pomyslnou vstupenkou do soutěže, samozřejmě za předpokladu, že pes bude i řádně přihlášený), které pousoudili rozhodčí z ČR i zahraničí.
Samotná soutěž probíhala nejprve v dopoledních předkolech, kde ze všech jedinců jednoho plemene byl vybrán vždy ten nejlepší, který postupoval do odpoledního semifinále. V semifinále byli pak vybráni tři nejlepší jedinci každé FCI skupiny (všechny si je zde může prohlédnout na fotografiích)
, z nichž vítězný pes postupoval do večerního finále. Ve finále se tedy utkalo 10 vítězů jednotlivých FCI skupin a z tohoto opravdu vrcholného a profesionálního klání vyšel vítězně překrásný, již téměř 6-ti letý, špičkově upravený a prezentovaný pes plemene Shih-tzu Kangaroo Bohemia Acro paní Jarmily Podzemské. Úspěšnému šicáčkovi i jeho chovatelce a majitelce v jedné osobě moc gratulujeme! A mimochodem - to, že zvítězil zástupce IX. FCI skupiny (do které náleží i tibetský španěl) jen dokazuje, jak silná konkurence je vždy při všech závěrečných soutěžích právě v této skupině společenských plemen (dovolte malinký náhled do minulosti - v IX. FCI letos v obsadil 2. místo maltézáček - Šampión šampiónů ČR 2003 a třetí místo číňánek - Šampión šampiónů SK 2005).
Celou akci doprovázela řada soutěží a odpolední finále již tradičně (a čím dál skvěleji) moderoval pan Žmolík.
Součástí programu bylo i vyhlášení (již bez soutěžení) nejúspěšnějších jedinců uplynulé výstavní sezóny a také vyhlášení nejúspěšnějších mladých vystavovatelů (Junior Handling) rovněž uplynulé sezóny. A právě v Junior Handlingu pěkné 3. místo obsadila naše mladá pejskařka Šárka, která celý rok soutěžila s 11-ti letým Argosanem. Tibeťák je prostě malým zdravým atletem až do vysokého věku a Argo tedy nemohl chybět ani na letošním Šampiónovi šampiónů .

Fotovýsledky:


Junior Handling...

...a nejúspěšnější mladí vystavovatelé...

...celé sezóny 2006

vítězové I.věkové kategorie:
1. Tereza Šubertová
2. Míša Čertíková
3. Šárka Hájková

vítězové II.věkové kategorie:
1. Lucie Kotěrová
2. Lukáš Čertík

vítězové I.FCI sk.:
1.Bearded kolie Ch.All About Me Kiaora
2.Australský ovčák Ch.Lost Creek Diandra Tracy
3.Německý ovčák Ch.Qeen Bohemia Acro

vítězové II.FCI sk.:
1.Šarplaninec Ch.Etnis z Moštenského dvora
2.Kavkazský pastevecký pes Ch.Atila ze Třtického dvora
3.Bulmastif Ch.Highneess Royal Kvíz


vítězové III.FCI sk.:
1.Australský silky teriér Ch.Bombix Moren Amron´s Topcopy
2.West Highland White teriér Ch.Basic Blataj
3.
Irský soft coated wheaten teriér Ch.Barbara Bush Kní-York

vítězové IV.FCI sk.:
1.Jezevčík trpasličí dlouhosrstý Ch.Winner della Canterana
2.Jezevčík standardní hladkosrstý Ch.Golem z Hory Lejškova

vítězové V.FCI sk.:
1.Německý špic trpasličí Ch.Vega Superstar Stříbrný stín
2.Samojed Ch.Hesky z Měsíčního světla
3.
Německý špic malý Ch.Jurášek Dobrý přítel

vítězové VI.FCI sk.:
1.Rhodéský ridgeback Ch.Ascot Alta Mirano
2.Dalmatin Ch.Chainie´s Secrez by Raul
3.
Bígl Ch.Questor Boy of the Jolly Kids

vítězové VII.FCI sk.:
1.Irský setr Ch.Valmont Jennyś Irsal
2.Německý ohař Ch.Profi Pig Pen Rapa-Nui
3.
Výmarský ohař Ch.Sireva Drake

vítězové VIII.FCI sk.:
1.Flat-Coated retrívr Ch.Raid z Vlčích luk
2.Clumber španěl Ch.Alerro Ray Siola Fantazie
3.
Zlatý retrívr Ch.Fabio Golden Erinor

vítězové IX.FCI sk.:
1.Shih-tzu Ch.Kangaroo Bohemia Acro
2.Maltézský psík Ch.Paper Man Mary Evan
3.
Čínský chocholatý pes Ch. Cody z Haliparku

vítězové X.FCI sk.:
1.Vipet Ch.Madeleine z Úplňku
2.Saluka Ch.Hadid-Filfil Pari-Was
3.
Afgánský chrt Ch.Vánek ze Zličínských luk

ŠAMPIÓN ŠAMPIÓNŮ 2006

shih-tzu
ICh. Kangaroo Bohemia Acro

Nepostojí Váš šampión ani chvilku?

Nevadí! - odložte jej do připraveného poháru...Národní výstava psů Olomouc 14. ledna 2007

Letošní výstavní sezónu zahájila Národní výstava v Olomouci již v polovině ledna. Na výstavu jsme neměli žádného pejska přihlášeného, ale naši chovatelskou stanici zastupovali dva pejsci a dvě fenky, jejichž majitelkám děkujeme! Tibeťáčky, shodou okolností stejně jako loni na této výstavě, posoudila paní Zdenka Jílková.
Autorkou fotografií z letošní olomoucké národní výstavy je Věra Molcarová (ch.st.Indyk).

Kompletní výsledky:

PSI
třída mladých
Výborný 1, CAJC
VESPER Perla mahagon

třída otevřená
Výborný 1, CAC
BASTIEN Queen Daisy


Výborný 2, r.CAC
AARON Kaštanový květ


Výborný 3
GERRY-KUNGGYO Brodecká alej

třída vítězů
Výborný 1, CAC, NV, BOB
CORYN-KUNGGYO Brodecká alej


Výborný 2, r.CAC
HÉRASKLÉS Perla mahagon


Výborný 3
Yotisha´s JHIWAS BOY
FENY třída dorostu Velmi nadějná 1
XOANON Perla mahagon

třída mladých Výborná 1, CAJC
ERNA Bohemia Maestro


nenastoupila
ATHINA Duhový kamínek

třída otevřená Výborná 1, CAC, NV
QUÍTIN Perla mahagon

Fotografie:


PSI - třída mladých: V1/CAJC - Vesper Perla mahagon
(a splněny podmínky pro titul Český Junior champion)

třída otevřená: Gerry, Bastien a Aaron

V1/CAC - Bastien Queen Daisy

V2/r.CAC - Aaron Kaštanový květ

a V3 - Gerry-Kunggyo Brodecká alej

třída vítězů: V1/CAC/NV/BOB - Coryn-Kunggyo Brodecká alej

V2/r.CAC - Héraklés Perla mahagon

V3 - Yotisha´s Jhiwas Boy

FENY - třída mladých: V1/CAJC - Erna Bohemia Maestro

třída otevřená: V1/CAC/NV - Quítin Perla mahagon


© 2007 Perla mahagon kennel