2009


Soupis konkrétních výstavních výsledků (i těch, které nejsou uvedeny na této stránce) všech našich tibeťáčků i našich odchovů z jednotlivých výstav si můžete zobrazit
zde.Mezinárodní výstava psů Beograd 13. prosince 2009

Dvanáctý prosinec - datum, kdy se normální a rozumní lidé připravují na blížící se vánoční svátky... Místo pečení cukroví jsme se "řítili" po dálnicích a silnicích na naši letos poslední výstavu do srbského Bělehradu (nutno dodat, že ne sami, že i jíní vystavovatelé jsou podobně založení blázni, a proto nás jelo do Srbska víc; upřímně řečeno, sama bych si na takovouto prosincovou výpravu určitě netroufla!).
Přihlásit naše tibísky do Bělehradu jsem se rozhodla po tom, co se Kassiopea stala bulharskou šampiónkou. V Srbsku totiž zahraničnímu psovi na získání championátu stačí být šampiónem jiné země a k tomu získat jeden srbský CAC ve třídě šampiónů. Keysi i Bélos již získali CAC na národní výstavě v Debeljače, ale Keysi v té době nebyla ještě šampiónkou, a tudíž nebyla předvedená ve třídě šampiónů... Do Bělehradu jsem ale již jak Belíska, tak Keysinku přihlásila do šampiónů, a dvířka k srbskému championátu měli tak pootevřené oba.
Bělehradské výstaviště i výstava samotná nás překvapily - velké, prostorné a čisté haly (výstava, na kterou bylo přihlášeno přes 1200 psů, se konala v jedné z nich), výborná organizace parkováním (v těsné blízkosti haly) počínaje, prostorné kruhy po celé ploše pokryté koberci, spousta židlí okolo každého kruhu, včasný začátek posuzování, personál kruhu který přesně věděl, co má kdo dělat, posuzování bez zádrhelů a prodlev, krásně připravený závěrečný kruh, kilový balíček Happy Dogu a více jak 30ti centimetrový pohár pro všechny vítěze plemene, pro vítěze soutěží a FCI skupin pak opravdu velké poháry a velká balení krmiva, a především nikde žádný problém, pokud bylo třeba něco řešit, tak vše s úsměvem a snahou co nejvíce vyjít vystavovatelům vstříc.
Tibeťáčci byli přihlášeni tři - naši dva a z Maďarska přijela se svou majitelkou Zuzanou naše malá odchovankyně Perfect Lady. Devátá FCI skupina se posuzovala ve dvou výstavních kruzích, tibísci připadli domácí paní rozhodčí Tijaně Konrad, které se líbili. Všichni si tak z kruhu odnášeli výbornou s příslušným titulem a Belísek po krátkém rozhodování (paní ropzhodčí se rozhodovala mezi ním a Keysi, nakonec zvítězila vyspělost) i titul vítěze plemene BOB.
Protože naši tibísci byli posouzeni jako druhé plemeno v kruhu a do závěrečných soutěží zbývalo ještě spousta času, rozhodla se Šárka, že se tentokrát zúčastní i soutěže Junior Handling. Tu posuzovala paní rozhodčí z Černé Hory a z cca 30 nastoupivších vystavovatelů si do užšího výběru vybrala pět handlerů včetně Šárky, která nakonec s Belískem obsadila krásné druhé místo!
Po krásně stráveném dnu na výstavě v Bělehradě jsme odjeli do blízkého městěčka Debeljači, kde jsme od soboty "bydleli" u známých, abysme se v pondělí opět vypravili do Bělehradu - tentokrát na srbský kynologický svaz vyřídit si pro své hafany certifikáty šampiónů, což se povedlo a ještě zbylo dost času na prohlídku Bělehradu, který se během večera začal měnit v zasněžené město... Sněhu nakonec přes noc napadlo tolik, že jsme v úterý ráno, kdy jsme vyráželi na cestu zpět do ČR, nevěřili vlastním očím! V Srbsku se zimní silnice, jak jsme brzy zjistili, udržují pouze občasným plužením, takže 180 km dlouhá cesta na srbsko/maďarskou hranici nám trvala více jak 5 hodin! Naštěstí s přechodem hranic sníh zmizel jakoby mávnutím kouzelného proutku, a domů jsme dál již pokračovali pohodlně a bezpečně...
Jsem moc ráda, že jsme se s našimi tibísky podívali na výstavu zase do jiného státu, ale výstavní sezóna se nám tím letos tak protáhla, že si určitě nyní dáme trochu pauzu... Máme rádi teplo a zimy jsme si užili v Sofii, Budapešti, Nitře i Bělehradu. Proto vynecháme všechny další zimní výstavy (Olomouc, Trenčín, Brno, Katowice, Berlín...) a v příštím roce vyrazíme na výstavy až v dubnu. Ono se sice v pranostice říká, že v dubnu "budem ještě za kamny", ale my věříme, že o Budějovickou mezinárodku již bude svítit sluníčko naplno!


Kompletní výsledky:

PSI třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB, BOB BÉLOS Perla mahagon
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC
PERFECT LADY Perla mahagon
třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB KASSIOPEA Perla mahagon

Fotografie:


Perfect Lady Perla mahagon - CAJC

Kassiopea Perla mahagon - CAC a CACIB

Bélos Perla mahagon - CAC, CACIB a BOB

Bélos v závěrečném kruhu...

...a s Šárkou druzí v Junior Handlingu

návštěva Bělehradu - Kalemegdan

kostelík v Debeljače...

...a začalo sněžit...

...sněží víc, než bychom si...

...pro cestu zpět přáli!Mezinárodní dou-výstava psů Nitra 5.+ 6. prosince 2009

Slovenskou výstavní sezónu již několik let pravidelně uzavírá Mezinárodní výstava v Nitře. Letos se pořadatelé rozhodli tuto výstavu zatraktivnit tím, že místo jedné mezinárodní výstavy uspořádají výstavy rovnou dvě, a ještě je doplní zajímavou soutěží pro psí šampióny "Pedigree Cup" spojenou se slavnostním večerem. A záměr se jim opravdu povedl - na každou z mezinárodek bylo přihlášeno přes 2000 psů a na Pedigree Cup oproti očekávání pořadatelů (ti předpokládali cca 50 jedinců) 384 šampiónů! Celá dvouvýstava byla krásně zorganizována, pořadatelé připravili spoustu dárků - účastníci dostávali i stolní kalendáře a čokoládový adventní kalendář a pro samotný Pedigree Cup byl připraven katalog s foty všech přihlášených šampiónů. Ve výstavní hale kde jsme měli sobotní kruh pro tibeťáčky, bylo trochu chladno, ale večer jsme se ohřáli v přepychově připravené hale finálových kol Pedigree Cupu, kde byla také připravena bohatá večeře.
Na výstavu jsme měli přihlášeny čtyři tibísky (Bélose, Kassiopeu, Nefertiti a Orina, první tři byli přihlášeni i na Pedigree Cup), ale nebyli to jediní tibeťáčci, kteří tu Perlu mahagon zastupovali. Přijel také Amor (přihlášen na oba dny výstavy i na Pedigree Cup) a mladičká (čerstvě 9ti měsíční) Perfect Lady. Kdomě "perliček" přijel v sobotu i norský Yotisha´s Silvester Stallon (alias Rambo), který již přes rok přechodně bydlí na severní Moravě v ch. st. Bohemia Maestro, dva tibeťáčci z Polska (i když jeden z nich je českého původu) a jedna fenka ze Slovenska (také ale českého původu).
Tibeťáčky v sobotu posuzovala paní Zdenka Jílková z ČR a v neděli paní Linda Voláriková ze Slovenska, a naši hafani je oběma dámám líbili - získali krásné posudky a cenné tituly, za češ moc děkujeme! Náš Orinek si zcela opravil reputaci z minulého týdne a po oba dny získal CAJC, v sobotu ještě navíc i titul vítěze plemene BOB! Belísek v šampiónech oba dny zvítězil a získal kromě dvou CAC i oba CACIBy. Nefinka získáním dvou CACů splnila podmínky pro udělení Slovenského Grand championa (a k CACům si přidala v sobotu i CACIB a v neděli r.CACIB) a Keysinka získala nejen oba CAC, ale také CACIB a r.CACIB (přičemž r.CACIB za Nefinkou, která již Interchampiona dávno potvrzeného má, a tudíž Keysi platí oba tituly jako CACIB) a v neděli dokonce i BOB! Amor získal za Belískem r.CAC a také oba dny r.CACIB (v sobotu o r.CACIB porazil dokonce norského Ramba) a Perfect Lady (která byla přihlášena pouze na neděli) si v tak nízkém věku odvezla svůj první CAJC - majitelkám oběma "perliček" moc gratulujeme!
Na výstavě se nám moc líbilo (do Nitry jsme přijeli již v pátek a tak jsme si mohli prohlédnout i předvánoční výzdobu a celý víkend si patřičně užít), opět jsme se setkali a popovídali s našimi slovenskými známými, kteří se poslední dobou z řad pejskařů rozrůstají i do řad chovatelů Teddy králíčků, a musím jen potvrdit to, co už jsem psala nejednou - na výstavy k našim slovenským sousedům se vždy budeme rádi vracet!
Letošní výstavní sezónu bychom chtěli zakončit příští týden Mezinárodní výstavou v srbském Bělehradě, ale hodně záleží na tom, jak moc nám bude nebo nebude přát počasí. Možná, že tento náš uplynulý víkend byl letos již výstavně poslední. O to víc se ale těšíme na sezónu příští!


Kompletní výsledky sobotní výstavy:

PSI třída mladých Výborný 1, CAJC, BOB ORIN Perla mahagon
třída otevřená Výborný 1, CAC Yotisha´s SILVESTER STALLON
třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB BÉLOS Perla mahagon
Výborný 2, r.CAC, r.CACIB AMOR Perla mahagon
třída čestná Výborný 1 ANDY Sněhurčin poklad
FENY mezitřída Výborná 1, CAC, r.CACIB
KASSIOPEA Perla mahagon
Výborná 2, r.CAC ALLA PRIMA Gracia-In.
třída otevřená Výborná 1, CAC AURA Gang Cziki
třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB NEFERTITI Perla mahagon

Kompletní výsledky nedělní výstavy:

PSI třída mladých Výborný 1, CAJC ORIN Perla mahagon
třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB BÉLOS Perla mahagon

Výborný 2, r.CAC, r.CACIB AMOR Perla mahagon
třída čestná Výborný 1 ANDY Sněhurčin poklad
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC
PERFECT LADY Perla mahagon
mezitřída Výborná 1, CAC, CACIB, BOB KASSIOPEA Perla mahagon
Velmi dobrá 2 ALLA PRIMA Gracia-In.
třída otevřená Výborná 1, CAC AURA Gang Cziki
třída šampiónů Výborná 1, CAC, r.CACIB NEFERTITI Perla mahagon

Fotografie:


prosincová Nitra

Kassiopea získala 2xCAC, CACIB, r.CACIB a BOB

Nefertiti - 2xCAC, CACIB, r.CACIB a splněn Grand Champion!

Orin - 2xCAJC a BOB

Bélos - 2xCAC a 2xCACIBChampioship Budapest 28.+ 29. listopadu 2009

Na Světové výstavě v Bratislavě se mi do ruky dostala přihláška na dvojvýstavu pořádanou koncem listopadu v Budapešti. A byla to akce opravdu lákavé - nejen dvě mezinárodní výstavy, ale pro psy narozené v minulém roce i možnost získání titulu Derby vítěz, a při dvojím získání CAC i splnění podmínek maďarského šampionátu (juniora, dospělého i veterána)! Přesto (nebo možná právě proto), že jsem nikdy před tím na maďarské výstavě nebyla, jsem moc dlouho nepřemýšlela - a na výstavu přihlásila hned čtyři tibísky, kromě Bélose a Kassiopey ještě Nefertiti a malého Orina.
Budapešť není zas až tak daleko, a tak mě vůbec nepřekvapilo, že stejný nápad měli i dva další čeští vystavovatelé tibeťáčků - s Grollem a Wirgo přijel Pavel Palupa a s Adélkou Iveta Manďáková. A všichni jsme byli úspěšní, i když si titul vítěze plemene - BOB získal po oba dny náš Bélos, tak téměř každý z tibísků (kromě našeho Orinka) si nějaký titul odvezl.
V sobotu tibetské španěly posuzovala maďarská rozhodčí paní Katalin Radvánszky a v neděli velmi milá rozhodčí z Chorvatska paní Dubravka Reicher. Náš Orin získal oba dny pouze Velmi dobrou (v sobotu mu byl vytknut postoj pánevních končetin, v neděli volnější předkus). Zato Bélos oba dny získal tituly CAC, CACIB i BOB (a splnil tak podmínky titulu Maďarský šampión). Třetí účastnivší se pes - Groll Bohemia Maestro získal po oba dny titul CAC a r.CACIB (a také tím splnil podmínky pro Maďarského šampióna).
Všechny čtyři fenky byly po oba dny oceněny známkou "Výborná", ale pořadí a tituly se jednotlivé dny lišily. Naše Keysi získala v sobotu "jen" CAC, zato v neděli kromě CAC i titul Derby vítěz a především CACIB (o který porazila tak úspěšnou Wirgo) - a Keysi tímto také splnila podmínky pro maďarský championát (a ve svých necelých 17ti měsících se tak stala již dvojnásobnou národní championkou dospělých). Wirgo se více dařilo v sobotu, kdy získala CAC i CACIB, zatímco v neděli "jen" CAC, ale ta se tímto stala Maďarskou šampiónkou. Holky ve třídě šampiónů (naše Nefertiti a Ivetiná Adélka) si v jednotlivých výstavních dnech nejen vyměnily pořadí, ale vystřídaly se i reservním CACIBu. Nefi získala CAC a r.CACIB v sobotu (v neděli pouze r.CAC) a Adélka CAC a r.CACIB v neděli (a v sobotu jen r.CAC). Obě holky si tak odvezly hezké tituly, na splnění maďarského šampionátu jim to ale nestačilo.
Výstava byla krásně zorganizovaná, výstavní hala nádherně prostorná, kruhy (včetně závěrečného) perfektně připraveny (koberce) a čisťounké (koberec v závěrečném kruhu bylvysáván ještě před závěrečnými suotěžemi a celkově bylo vidět, jak mezi oběma výsžavními dny byla celá hala perfektně uklizena), organizace perfektní a pomoc (několikajazyčná) při vyřizování žádostí o championáty úžasná. Maďaři opravdu ukázali, že umí připravit krásnou výstavu, a přestože to do Maďarska máme poměrně daleko, jsem přesvědčena, že jsme tam ny výstavě nebyli naposled!


Kompletní výsledky sobotní výstavy:

PSI třída mladých Velmi dobrý 1 ORIN Perla mahagon
třída otevřená Výborný 1, CAC, r.CACIB GROLL Bohemia Maestro
třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB, BOB BÉLOS Perla mahagon
FENY mezitřída Výborná 1, CAC
KASSIOPEA Perla mahagon
třída otevřená Výborná 1, CAC, CACIB WIRGO Perla mahagon
třída šampiónů Výborná 1, CAC, r.CACIB NEFERTITI Perla mahagon
Výborná 2, r.CAC ADÉLKA Honzíkova cesta

Kompletní výsledky nedělní výstavy:

PSI třída mladých Velmi dobrý 1 ORIN Perla mahagon
třída otevřená Výborný 1, CAC, r.CACIB GROLL Bohemia Maestro
třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB, BOB BÉLOS Perla mahagon
FENY mezitřída Výborná 1, CAC, CACIB, Derby vítěz
KASSIOPEA Perla mahagon
třída otevřená Výborná 1, CAC WIRGO Perla mahagon
třída šampiónů Výborná 1, CAC, r.CACIB ADÉLKA Honzíkova cesta
Výborná 2, r.CAC NEFERTITI Perla mahagon

Fotografie:


po příjezdu do Budapešti

výzdoba závěrečného kruhu

Bélos v závěrečných soutěžích

Bélos - 2xCAC, 2xCACIB, 2xBOB a Maďarský champion!

Kassiopea - 2xCAC, CACIB, Derby vítěz a Maďarský champion!Championship Sofia 14.+ 15. listopadu 2009

Před rokem mi celkem nadšeně líčily dvě moje slovenské kamáradky zážitky z cesty do Bulharska a absolvované dvojvýstavy v Sofii, kde se přímo na výstavě dá kromě klasických titulů CAC/CACIB splnit championát a rovnou si i certifikát šampióna odvézt. Do Bulharska jsme kdysi jezdili na dovolené (tenkrát nám cesta trvala vždy 2-3 dny a něco jako dálnice byla jen místy v Čechách) a tak kromě možnosti vystavit své tibísky v další zemi, možnosti získat s 16ti měsíční Keysinkou championát a možnosti poznat zase něco nového, zvítězila i nostalgie podívat se do míst, které jsem znala jako malá holka.
Na cestu jsme vyrazili již ve čtvrtek v noci, v pohodě absolvovali českou, slovenskou i maďarskou dálnici a v pátek jsme za krásného slunného počasí pokračovali malebnou krajinou Rumunska až k břehům Dunaje. Po poledni jsme se trajektem nechali přepravit přes Dunaj do Bulharska a vyrazili přes vysoké hory neskutečně kudrnatou silnicí směr Sofie. Po více jak 20ti hodinové cestě bylo ubytování v Sofii naprostým vysvobozením.
Dvě mezinárodní výstavy se konaly v sobotu a v neděli v kryté hale stadionu Lokomotivy, a na každý den bylo přihlášeno jen cca 230 psů a fen (přesný počet nebylo možné zjistit, protože někteří pejsci měli čísla vyšší, než bylo uvedeno v katalogu - pravděpodobně byli přihlášeni až na výstavě).Na výstavě se opět ukázalo, jací "výstavní blázni" Češi jsou - sešlo se nás tam docela dost! Tibeťáčci ale jiní nepřijeli ani z ČR ani z jiných států, a ti naši se pánům rozhodčím (v sobotu celou IX. FCI skupinu posuzoval bulharský rozhodčí pan Georgi Eftimov, v neděli slovinský rozhodčí pan Štefan Šinko) líbili. Po oba dny jak Bélos, tak Keysi získali výbornou se všemi na výstavě zadávanými tituly (o BOB se "podělili") a tím pádem také splnili podmínky pro přiznání titulu Bulharský champion - a certifikáty šampiónů si také z výstavy hned odvezli! Keysince, která se v plemeni tibetský španěl stala nejmladší šampionkou za celou dobu výstavního snažení českých tibeťáčků, se tak povedlo to, v co jsem malinko doufala - od příštího roku již opravdu bude moct nastoupit do třídy šampiónů...


Kompletní výsledky sobotní výstavy:

PSI třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB, Vítěz Sofie, BOB, r.BIG BÉLOS Perla mahagon
FENY mezitřída Výborná 1, CAC, CACIB, Vítěz Sofie
KASSIOPEA Perla mahagon

Kompletní výsledky nedělní výstavy:

PSI třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB, Balkánský vítěz BÉLOS Perla mahagon
FENY mezitřída Výborná 1, CAC, CACIB, Balkánský vítěz, BOB
KASSIOPEA Perla mahagon

Fotografie:


cestou se nám naskytlo spousta pohledů...

...na úžasnou přírodu

trajektem přes Dunaj...

...a vzhůru do bulharských hor

po 20ti hodinové cestě konečně ubytováni

sofijské "výstaviště" - stadion "Lokomotivy"

Bélos v kruhu

a v závěrečných soutěžích

Bélos - 2xCAC, 2xCACIB, BOB, Balkánský vítěz, Vítěz Sofie a Bulharský champion!

Kassiopea - 2xCAC, 2xCACIB, BOB, Balkánský vítěz, Vítěz Sofie a Bulharský champion!Mezinárodní výstava psů Praha 8. listopadu 2009

Českou výstavní sezónu i letos uzavírala Mezinárodní výstava psů v pražských Letňanech. Tibeťáčků byl přihlášen průměrný letošní počet - 22, a téměř všichni přijeli. Posoudil je pan rozhodčí z Bulharska Antoan Hlebarov.
Na výstavu jsme měli přihlášeny tři naše tibísky - Orinka, Belíska a Keysinku, ale kromě nich přijelo i několik našich odchovanců - Kadorek, Kenýšek (Vulcanus), Wirgo a také malá (čtyřměsíční) Romance. A všem se poměrně dařilo! Náš Orinek nejprve ve třídě mladých získal CAJC, později zvítězil i nad mladou fenkou a odnesl si i Junior BOB (Praha je jedinou českou výstavou, která v závěrečných soutěžích nepořádá pro juniory samostatnou soutěž, takže protentokrát získání Junior BOBa Orinka neopravňovalo k účasti v závěrečkách). Z mezitřídy si Kadorek odnesl svůj první CAC a podařilo se mu tím to, o co se poslední dvě výstavy marně snažila Keysinka -  krásně si našlápnout k titulu Český šampión (vystavovatelé ví, jak je důležité získat alespoň jeden titul CAC ještě před koncem sezóny). Třída šampiónů byla již tradičně nejobsazenější, náš Bélos získal nádherný posudek plný superlativů, který tentokrát ale na titul nastačil - ze čtyř předvedených psů mu protentokrát bylo určeno místo poslední - čtvrté. O jednu příčku lépe se ve stejné třídě umístit Kenýšek.
Prezentaci tibísčích slečen a dam, zahájila malá Romance, na které je moc krásně vidět, jak to vypadá, když se majitel štěňátku věnuje i po stránce výstavní přípravy. Romy se kruhem proběhla jako profesionálka, krásně postála i na stolku a my jejím majitelům gratulujeme k Velmi nadějné (v dospěláčtějších třídách  to určitě budou gratulace i k titulům ). Naše Keysinka tentokrát v mezitřídě svojí konkurentku hravě porazila a získala stejně jako Kadorek tolik potřebný první český CAC. Ani Wirgo mezi dospělačkami nezklamala a ve třídě šampiónů získala další CAC. O titul CACIB tedy nastoupily tři fenky - naše Keysi, Hannach Bohemia Maestro a Wirgo. Titul CACIB získala bez dlouhého rozmýšlení pana rozhodčího Wirgo a do porovnání o r.CACIB byla tedy přizvána i druhá fenka ze třídy šampiónů - Adélka Honzíkova cesta. Pan rozhodčí se opět dlouho nerozmýšlel a titul r.CACIB zadal k naší velké radosti Keysince! A vzhledem k tomu, že Wirgo má již splněny podmínky pro přiznání titulu Interchampion a má o něj již i zažádáno, platí Keysině tento r.CACIB jako CACIB a Keysi si tedy ve svých 16ti měsících "rozjela" i Intra!
Vítězem plemene se stal Groll Bohemia Maestro, který úspěšně prezentoval tibísky i v závěrečných soutěžích a získal 4. místo v soutěži o nejkrásnějšího psa IX. FCI skupiny - BIG! Moc gratulujeme!!!
Česká výstavní sezón končí, i když nás ještě nějaké výstavy čekají (rozhodli jsme se absolvovat ještě několik lákavých zahraničních výstav, a to hlavně kvůli tomu, aby se Keysi, která nyní již věkově může do mezitřídy, pokusila získat nějaká čekatelství championátů a pokud se opravdu zadaří tak i přímo championát, aby příští rok mohla nastoupit již mezi šampiónkami a "nepřekážela" tak ostatním fenkám v mezitřídě (zvláště po tom, co letos byla ve třídě mladých fen taková tlačenice, a my se přeci jen cítíme trochu provinile, že ze všech českých výstav si titul CAJC odvážela právě Keysi). S některými výstavními nadšenci se setkáme tedy ještě letos v Nitře nebo Budapešti, s těmi ostatními se těsíme na setkání při českých výstavách v příštím roce!


Kompletní výsledky:

PSI třída mladých Výborný 1, CAJC, Junior BOB ORIN Perla mahagon
Výborný 2 CAIRO Bohemian by Birth
mezitřída Výborný 1, CAC KADOR Perla mahagon
třída otevřená Výborný 1, CAC, r.CACIB Jannock´s US MAVERICK
třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB, BOB, 4.BIG GROLL Bohemia Maestro
Výborný 2, r.CAC BONIFÁC ze Soví zahrady
Výborný 3 VULCANUS Perla mahagon
Výborný 4 BÉLOS Perla mahagon
nenastoupil CARTOON COLOR of Lollipop
FENY třída štěňat Velmi nadějná
ROMANCE Perla mahagon
třída mladých Výborná 1, CAJC ALISA Blondella
Výborná 2 ELEANOR Zlatý Klondike
Výborná 3 ALBY Blondella
Výborná 4 AERTERMIS Hyrkános
Výborná EVE Zlatý Klondike
mezitřída Výborná 1, CAC, r.CACIB KASSIOPEA Perla mahagon
Výborná 2, r.CAC ALICE Zlatá Ina
třída otevřená Výborná 1, CAC HANNACH Bohemia Maestro
nenastoupila AMÁLKA Sněhurčin poklad
třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB WIRGO Perla mahagon

Výborná 2, r.CAC ADÉLKA Modrá písnička
třída veteránů Výborná 1, Nejlepší veterán plemene SAGARMATHA Modrá písnička

Fotografie  (za které děkuji Ivě Novákové!) :


Bélos tentokrát V4

Orin - CAJC a Junior BOB

Orin o Junior BOBa

Kassiopea - CAC a r.CACIB

fenky o CACIBaNárodní výstava psů Brno 18. října 2009

Na národní výstavu do Brna jsem původně neměla v úmyslu jezdit. Těsně před uzávěrkou přihlášek jsme se ale rozhodli zkusit přihlásit Kassiopeu (které by se náramně hodilo získání jednoho CAC v letošním roce), a abychom nejeli pouze s jedním tibískem, přihlásili jsme i mladého, dosud se na výstavách rozkoukávajícího Orinka (oba naše nejmladší tibísky nakonec doprovázel ještě Norbík, kterého si Šárka vezla pro soutěž Junior Handling). Několik dnů před výstavou jsme začali přemýšlet o tom, zda se vůbec zúčastníme - jednak nás trošinku zaskočila neplánovaná oprava auta, a v neposlední řadě i sněhová kalamita, které byla média plná (takže přestože v naší Polabské nížině jsme zatím sněhovou vločku neviděli, nechali jsme ještě fofrem přezou auto do zimního).
Do Brna jsme se vypravili již v sobotu a cestou jsme sněhu viděli opravdu dost (silnice byly naštěstí pěkně čisté). Na výstavišti jsme si prohlídli především obě "naše" ovčácká plemena (belgány a australáčky), odpoledne na hotelu vykoupali pejsky a již se těšili na den příští.
Tibeťáčků bylo tentokrát přihlášeno pouze 12 (je to vůbec nejmenší počet přihlášených tibetských španělů na vyšší výstavě v ČR v tomto roce, letošní průměr tibeťáčků na národních výstavách je 23 jedinců, na mezinárodkách dokonce 28), a většina tříd byla obsazena pouze jedním nebo dvěma zástupci (s výjimkou fen v mezitřídě, která přijely tři). A protože tentokrát při posuzování nepadaly žádné velmi dobré ani dobré, odvezl si nějaký z titulů prakticky každý tibísčí účastník.
Ale již k samotnému posuzování. Tibetské španěly tentokrát přijela ohodnotit Ing. Alena Košťálová, jejíž posuzování bylo jako vždy velice přívětivé jak k vystavovatelům, tak ke všem pejskům. Před tibísky se posuzovali grifonci, cotonci a toy teriéři, a protože jich také nebylo mnoho, šli tibísci na řadu celkem brzy a na jejich samotné posouzení bylo dost času. Jako první nastupoval náš Orinek - jako jediný mladý pejsek. V kruhu se pěkně prezentoval a paní rozhodčí se moc líbil (jak moc, to jsme zatím netušili), a tak odešel z kruhu s titulem CAJC (a vlastně automaticky i s titulem Junior BOB, protože mladá fenka žádná přihlášena nebyla). Mezitřída zastoupena nebyla a tak se hned po Orinkovi prezentoval pejsek ve třídě otevřené - Evan Modrá písnička, rovněž ve třídě bez konkurence. I on získal známku výbornou, a k ní i titul CAC (s dovětkem, že je to také velmi pěkný pes, ale že by pravděpodobně v konkurenci byla handikepem jeho prezentace). Do třídy vítězů nastoupili dva psíci ze třech přihlášených, a i oni se paní rozhodčí velice líbili a rozhodování o pořadí nebylo jednoznačné - oba se několikrát museli projít do kruhu, opětovně prezentovat v postoji, znovu v pohybu - spolu tam a zpět, a opět v postoji. První pořadí a titul CAC (a o chvilku později i Národního vítěze) nakonec získal Groll Bohemia Maestro před naším odchovanečkem Vesprem Perla mahagon.
Mladé fenky tentokrát zastoupeny nebyly vůbec (po tom, co na posledních výstavách byl počet mladých tibeťanek vždy kolem desíti, to opravdu bylo překvapení!), takže prezentace feneček zahájily tři holky v mezitřídě, mezi nimi i naše Kassipea (na první pohled ale bylo na kondici srsti znát, že naše Keysi je nejmladší - zatímco její starší konkurentky mají již srst pěkně narostlou, Keysince teprve začíná růst). Všechny tři holky se paní rozhodčí líbily a všechny získaly známku výbornou a rozhodovalo se o pořadí. Nejprve byla vybrána Alla Prima jako V3 a Alička s Keysi měly ještě pěkně běhat - dokola i tam a zpět, a paní rozhodčí se nemohla dlouho rozhodnout. Nakonec zvítězila Alice, která si k titulu CAC přidala po chvíli (po tom, co porazila i fenku ze třídy otevřené a šampiónu) i Národního vítěze, a Keysinka získala r.CAC. Ve třídě otevřené získala Gloris Bohemia Maestro titul CAC opět bez konkurence a do vítězek nastoupily fenky dvě - Adélka Honzíkova cesta a Felisha Bohemia Maestro. I těmto šampiónkám byly zadány známky výborná a o pořadí se rozhodovalo velmi dlouho. Adélka byla o poznání v lepší výstavní kondici, krásně se dnes prezentovala a vůbec jí to celou dobu v kruhu velice slušelo, ale paní rozhodčí se přiklonila k černé eleganci a titul CAC zadala Felishe. Po šampiónkách se ještě velmi krásně prošla kruhem veteránka Sagarmatha Modrá písnička, která bez rozpaků získala titul Nejlepší veteránky plemene.
Na závěr posuzování v našem kruhu se přišli prezentovat konkurenci o titul BOB - náš mladý Orinek, šampión Groll, teprve 1,5 letá Alička a 9ti letá veteránka Sagarmatha. Sagince paní rozhodčí brzy poděkovala a dál soutěžil Orin, Groll a Alice. Rozhodnutí paní rozhodčí mě tak zaskočilo, že jsem téměř nebyla schopná slova - Orinek se dle jejích slov ve svých 10ti měsících může plně měřit s vyspělými psy jak stavbou těla, tak srstí, a proto získává BOB! Moc děkujeme za tak krásná slova!
Po takovémto úspěchu v kruhu tibísků jsme si samozřejmě opět nemohli nechat ujít závěrečné soutěže (a protože majitelka Saginky Míša nebyla na výstavě svým autem a její "dopravce" měl ještě tento den jiné povinnosti, bylo na Šárce, aby kromě Orinka v závěrečkách prezentovala i Krčkovic veteránku Saginku). Ještě před závěrečkami soutěžila Šárka s Norbíkem v semifinále Junior Handlingu (užší výběr mezi 6 nejlepších) a pak již nastoupili veteráni a mezi nimi i Sagarmátha. Přes obavy majitelky se Sagi s Šárkou pěkně prezentovala, a je tedy škoda, že do pořadí v této soutěži nezasáhla. Po dalších soutěžích (páry, chovatelské skupiny) již začali nastupovat Junior BOBové a BOBové. Orinek se nejprve zúčastnil soutěže o Junior BIG, ale ze závěrečného kruhu byl trošinku vyveden z míry a neprezentoval se zcela nejlépe. V druhé soutěži - o BIG - se již prošel závěrečným ringem jako profesionál (bohužel ani to tentokrát na výběr nestačilo, snad příště).
Jsme moc rádi, že jsme se pro účast na letošní brněnské národce nakonec rozhodli, a že nás od ní neodradily ani sněhová, ani další kalamity (v podobě rozbité pračky, bojleru a auta ). Všem ostatním tibísčím účastníkům gratulujeme k získaným titulům a moc se těšíme, až spolu změříme síly zase příště!


Kompletní výsledky:

PSI třída mladých Výborný 1, CAJC, Junior BOB, BOB ORIN Perla mahagon
třída otevřená Výborný 1, CAC EVAN Modrá písnička
třída vítězů Výborný 1, CAC, Národní vítěz GROLL Bohemia Maestro
Výborný 2, r.CAC VESPER Perla mahagon
nenastoupil CARTOON COLOR of Lollipop
FENY mezitřída Výborná 1, CAC, Národní vítěz
ALICE Zlatá Ina
Výborná 2, r.CAC KASSIOPEA Perla mahagon
Výborná 3 ALLA PRIMA Gracia-In.
třída otevřená Výborná 1, CAC GLORIS Bohemia Maestro
třída šampiónů Výborná 1, CAC FELISHA Bohemia Maestro

Výborná 2, r.CAC ADÉLKA Modrá písnička
třída veteránů Výborná 1, Nejlepší veterán plemene SAGARMATHA Modrá písnička

Fotografie:


cesta přes Českomoravskou vysočinu - ano, to je půlka října...

na výstavě: Orin Perla mahagon - V1, CAJC, Junior BOB a BOB !!!

Evan Modrá písnička - V1, CAC

Groll Bohemia Maestro - V1, CAC a Národní vítěz

Vesper Perla mahagon - V2, r.CAC

Alice Zlatá Ina - V1, CAC a Národní vítězka

Kassiopea Perla mahagon - V2, r.CAC

Alla Prima Gracia-In. - V3

Gloris Bohemia Maestro - V1, CAC

Felisha Bohemia Maestro - V1, CAC

Adélka Honzíkova cesta - V2, r.CAC

Sagarmatha Modrá písnička - V1, Nejlepší veterán plemene

Orinek se díky získaným titulům, dvakrát prezentoval v závěrečných soutěžích...

...a prvně se na větší výstavě zúčastnila závěreček také veteránka Sagaritis

Šárka s Norbíkem v Junior Handlingu (semifinále)


          

F.C.I. Světová výstava psů Bratislava 11. října 2009

Světová výstava - svátek všech pejskařů... Když jsem se před pár lety dozvěděla, že FCI Světová výstava se v roce 2009 bude konat u našich sousedů - v Bratislavě, bylo už tenkrát jasné, že se zúčastníme. Neodradily nás ani vysoképoplatky, ani termíny uzávěrky přihlášek (hlásila jsem své tibísky k první uzávěrce, což bylo už v únoru...). A přihlásila jsem hned tři - dva šampióny (Bélose a Nefertiti) a jejich velmi nadějnou (v té době 7mi měsíční a tudíž ještě zcela bez výstavních zkušeností) dceru Kassiopeu. V průběhu roku se ukázalo, že Bratislava nabízí možnost vystavit při světovce ještě na další "cacové" výstavě, pro tibeťáčky dokonce Speciální-Evropské ("Tibet Dog Europe 2009"), a samozřejmě jsem neváhala a přihlásila všechny tři i na tuto výstavu (která se konala dokonce na stejném výstavišti).
Již pár týdnů před výstavou začaly mezi pejskaři vyvstáívat obavy, jak tato světovka bude zvládnutá. Pořadatelé donekonečna prodlužovali termín poslední uzávěrky, přidali Celostátní výstavu pro plemen, pro která nebyla pořádána klubová nebo speciální výstava, nedodržovali propozice (např. v tom, že vůbec nepotvrzovali registraci přihlášených psů, jak v se propozicích dušovali), měnila místa konání přidružených výstav (naštěstí Tibet Dog Europe zůstal v prostorách Incheby), neposílal včas vstupní listy a spoustě vystavovatelů (včetně mě) neposlal jak vstupenky a poukázku na katalog, tak předplacenou parkovačenku. Pořadatelům těsně před výstavou stížila situaci ještě komerční stránka - výstaviště Incheba dalo přednost dobře placené Česko-slovenské Superstar, a halu určenou původně pro honosné závěrečné soutěže světovky pronajalo pořadatelům pěvecké soutěže... Nicméně po všech peripetiích se nám podařilo v den "D" u Incheby zaparkovat (na sídlišti, protože parkovačenky jsem se nedomohla) a dorazit na výstaviště.
V sobotu (tj. třetí výstavní den) se konala Tibet Dog Europe (bohužel ne v pěkných halách Incheby, ale pouze pod venkovním přístřeškem, a samozřejmě že celý den pršelo...) a posuzování tibetských španělů připadlo panu rozhodčímu Rune Lysgaardovi z Norska. Posuzování bylo na jednu stranu opravdu velice přísné, na druhou stranu zase u některých jedinců docela benevolentní). Naši tibísci zrovna nejlépe nedopadli - Belísek jako jediný získal Výbornou ve třídě šampiónů, Nefertiti také v šampiónech Velmi dobrou a Kassiopea v mezitřídě dokonce Dobrou. Z dalších českých psů jen Achtaj Bohemia Maestro získal Výbornou 2 (podle výsledků v richterbuchu přímo na výstavě ale bez zadání r.CAC, podle výsledků slovenského Klubu s r.CAC), ostatní bohužel na výbornou také nedosáhli. Celkově na mě ale posuzování působilo dost rozporuplně (bez ohledu na ocenění našich psů) a tak jsem po výstavě doma hned hledala výsledky výstav, kde tento pan rozhodčí posuzoval, a našla jsem například speciálku tibetských teriérů v Německu, kde pan Lysgaard zadal výborné prakticky všem předvedeným jedincům (u výsledků byly i fotky a to, jak někteří "výborní" tibetští teriéři vypadali mě překvapilo - rozhodně i od méně přísného rozhodčího by někteří vyfásli védéčko....). Po tomto zjištění na mě výsledky posuzování tibetských španělů na letošní Tibet Dog Europe působí ještě rozporuplněji...
Po výstavě (konečně přestalo pršet) nás čekal hezký večer s procházkou do centra Bratislavy a a obrou večeří. A již tu by ten hlavní den, kvůli kterému jsme přijeli - 4. výstavní den FCI Světové výstavy s posuzováním IX. FCI skupiny, tedy i našich tibeťáčků. Složení přihlášených psů a fen se trošinku (ale minimálně) lišilo od dne předešlého. Zato rozhodčí se lišil diametrálně a já osobně jsem na posuzování byla opravdu zvědavá - tibeťáčky přijel posoudit pan Hiroshi Kamisato z Japonska (pro někoho to nemusí působit nijak zvláštně, ale já byla poprvé přítomna posuzování rozhodčím z Asie.
Pan rozhodčí měl úžasný přístup ke psům (i tím se lišil od včerejšího Nora), každého pejska si důkladně prohlédl ve statice i v pohybu, posudky psal velmi strohé ale naprosto výstižné, a zadané velmi dobré byly asi pro každého srozumitelné (vím, že pro svého pejska by si každý přál jen ta nejlepší ocenění, ale pokud jedinec občas, případně častěji, získává velmi dobré i na "obyčejnějších" výstavách než je světovka, neměla by velmi dobrá ze světové výsavy zaskočit).
Pro naše tibísky byl verdikt pana rozhodčího úžasný (doufala jsem ve výborné, snila jsem o pořadí, v titul jsem nedoufala). Bélos v doslova přešampionované třídě získal Výbornou s pořadím 3 (pes, který v této třídě zvítězil, vyhrává na spoustě výstav a zde získal kromě vítězství ve třídě i tituly CACIB, Světový vítěz a BOB). A holky zaujaly pana rozhodčíhoještě víc - Kassiopea (stále ještě ne z cela výstavně dorostlou srstí) získala Výbornou 2 s titulem r.CAC (a to ve věku těsných 15ti měsíců) a Nefertiti stejné ocenění (V2, r.CAC) dokonce mezi šampionkami. Naše holky se tak staly jedinými českými tibeťáčky, kteří si domů odváželi titul ze světovky! Ale ani další čeští (a to ryze čeští - tedy ti, kteří nejen z ČR přijeli, ale již ipochází z českého chovu) tibísci se neztratili a výbornou si ještě odnesli: Bonifác ze Soví zahrady (syn Glaukipéé Perla mahagon), Cleo Queen Daisy, Groll Bohemia Maestro, Artemis Hyrkános, Fiona Queen Daisy, Wirgo Perla mahagon (Výborná 4), O´Reillinka Modrá písnička (Výborná 3) a Sagarmatha Modrá písnička. A do ČR si výborné odváželi i importovaní tibísci - Kri Kris Leo The Lion z ch.st. Bohemia Maestro (Výborný 2), Yotisha´s X-Man (Výborný) a Jannock´s Vasuki (Výborná 3), oba z ch. st. Zlatý Klondike.
Naše Šárka se účastnila i soutěže Junior Handling (pro kterou si vybrala Norbíka) a tento výstavní den se jako jediná z českých handlerů probojovala až do finéle - mezi 6 nejlepších (z více jak 60ti soutěžících). A i když do pořadí prvních třech nezasáhla, tak je to pro nás veliký úspěch a moc ti Šaky gratulujeme!!!
Všem českým vystavovatelům tibísků patří velký dík za to, že světu (vystavovatelé s tibeťáčci přijeli z Rakouska, Čech, Slovinska, Polska, Holandska, Dánska, Německa, Finska, Estónska, Ruska, Švédska, Belgie...) ukázali, jak pěkné tibísky máme!


Kompletní výsledky:

PSI třída mladých Výborný 1, CAJC, World Junior Winner Naruan ALLT-A-BHAINNE AT TUYET
Výborný 2 Kri Kris LEO THE LION

Výborný 3 PUKKA SAHIB Chatanga

Výborný 4 Lobsang KETU KANCHEN

Velmi dobrý YESHE Pul-i-Khumri

nenastoupil HAM-PS Gyalpo Zi-Dschig Cen-Po
mezitřída Výborný 1, CAC Lobsang BUDDHA NYING-DU
třída otevřená Výborný 1, CAC, r.CACIB Body Rocks NATIONAL TRUST

Výborný 2, r.CAC Ziestan TYMON

Výborný 3 Tashi-Gong HOLLYWOOD

Výborný 4 Misschiefin ANSHU ANBU

Výborný CLEO Queen Daisy

Výborný GROLL Bohemia Maestro

Výborný LIK SALIK Chatanga

Velmi dobrý BAGIS Gang Czigi

Velmi dobrý FAUNUS Perla mahagon

Velmi dobrý Jannock´s US MAVERICK

Velmi dobrý OLAF z Janovického zámku

nenastoupil KESARA MIGMAR Dashi Rigpa
třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB, World Winner, BOB Olazza MILFORD

Výborný 2, r.CAC Down-Goblin ARTEMIS INGEFAL

Výborný 3 BÉLOS Perla mahagon

Výborný 4 Kiarka DANJI
Výborný BONIFÁC ze Soví zahrady

Výborný Yotisha´s X-MAN

Velmi dobrý CARTOON COLOR of Lollipop

Velmi dobrý Saffron HALLMARK
třída veteránů Výborný 1, World Veteran Winner Saffron BLOOMING
FENY třída dorostu Velmi nadějná 1, Best Puppy
SHAMBALLA Zlota Wolnosc

Velmi nedějná 2
Tobroke´s UP AND ABOUT AT MEI DAN
Velmi nadějná 3
INDRA NILA Gyalpo Zi-Dschig Cen-Po

Velmi nadějná 4
Chenrezi CHEERLEADER

Velmi nadějná
Lobsang LALANA
třída mladých Výborná 1, CAJC, World Junior Winner, Junior BOB
Nyima´s Blue AINOLA

Výborná 2
Misschiefin BZANBA NAMBA

Výborná 3
Lobsang KIRTI KAMINI

Výborná 4
Mahendra´s CANDLE FOR TIBET

Výborná
ARTEMIS Hyrkános

Výborná
Kiarka LU-GU

nenastoupila
CHOTAN Bedigebu

nenastoupila
EMIKO Zlatý Klondike

nenastoupila
Of Zlazano TAMBA FLY ON CARPET

nenastoupila
Of Zlazano LON-LON

nenastoupila
PANDI GOYA Chatanga
mezitřída Výborná 1, CAC
Mahendra´s PO-AMERICAN DREAM

Výborná 2, r.CAC
KASSIOPEA Perla mahagon

Výborná 3
Lobsang BHAGYA NAMCEE

Výborná 4
FIONA Queen Daisy
Velmi dobrá
ALICE Zlatá Ina

Velmi dobrá
BAISHA Majesty Dog

nenastoupila
FANTAGIRO Queen Daisy
třída otevřená Výborná 1, CAC, CACIB, World Winner
Body Rocks MELANIE C

Výborná 2, r.CAC
SCARLETT of Lollipop

Výborná 3
Olazza JAZZMINE

Výborná 4
P´Zazz NICKEL AND DIME

Výborná
FANCY from Corinty´s Home

Velmi dobrá
GLORIS Bohemia Maestro

Velmi dobrá
Misschiefin ABHIPRITHI

Velmi dobrá
SELENE Zlota Wolnosc

nenastoupila
Palisters HONOLULU BLUES
třída šampiónů Výborná 1, CAC, r.CACIB
Olazza SHALIMARI

Výborná 2, r.CAC
NEFERTITI Perla mahagon

Výborná 3
Jannock´s VASUKI

Výborná 4
WIRGO Perla mahagon

Výborná
Tashi-Gong MISS FINNLAND

Velmi dobrá
ADÉLKA Honzíkova cesta

Velmi dobrá
Moetica MADAME BUTTERFLY

Velmi dobrá
Shibazhan KERRIA
třída veteránů Výborná 1, World Veteran Winner, Veteran BOB
EVERNIA Chatanga

Výborná 2
Cinodes COOL CHAMPAGNE
Výborná 3
O´REILLINKA Modrá písnička

Výborná 4
Zenta JGARKA

Výborná
SAGARMATHA Modrá písnička

Fotografie:


PSI - třída mladých:
Naruan Allt-A-Bhainne At Tuyet - V1, CAJC, WJW

Kri Kris Leo The Lion - V2

Pukka Sahib Chatanga - V3

Lobsang Ketu Kanchen - V4

Yeshe Pul-i-Khumri - VD

PSI - mezitřída:
Lobsang Buddha Nying-Du - V1, CAC

PSI - třída otevřená:
Body Rocks National Trust - V1, CAC, r.CACIB

Ziestan Tymon - V2, r.CAC

Tashi-Gong Hollywood - V3

Misschiefin Anshu Anbu - V4

Cleo Queen DAisy - V

Groll Bohemia Maestro - V

Lik Salik Chatanga - V

Abagis Gang Czigi - VD

Faunus Perla mahagon - VD

Jannock´s US Maverick - VD

Olaf z Janovického zámku - VD

PSI - třída šampiónů:
Olazza Milford - V1, CAC, CACIB, WW, BOB

Down-Goblin Artemis Ingefal - V2, r.CAC

Bélos Perla mahagon - V3

Kiarka Danji - V4

Bonifác ze Soví zahrady - V

Yotisha´s X-Man - V

Cartoon Color of Lollipop - VD

Saffron Hallmark - VD

PSI - třída veteránů:
Saffron Blooming - V1, WVW

FENY - třída dorostu:
Shamballa Zlota Wolnosc - VN1, Best Puppy

Tibroke´s Up And About At Mei Dan - VN2

Indra Nila Gyalpo Zi-Dschig Cen-Po - VN3

Chenrezi Cheerleader - VN4

Lobsang Lalana - VN

FENY - třída mladých:
Nyima´s Blue Ainola - V1, CAJC, WJW, Junior BOB

Misschiefin Bzanba Namba - V2

Lobsang Kirti Kamini - V3

Mahendra´s Candle For Tibet - V4

Artemis Hyrkános - V

Kiarka LU-GU - V

FENY - mezitřída:
Mahendra´s Po-American Dream - V1, CAC

Kassiopea Perla mahagon - V2, r.CAC

Lobsang Bhacya Namcee - V3

Fiona Queen Daisy - V4

Alice Zlatá Ina - VD

Baisha Majesty Dog - VD

FENY - třída otevřená:
Body Rocks Melanie C - V1, CAC, CACIB, WW

Scarlett of Lollipop - V2, r.CAC

Olazza Jazzmine- V3

Fancy from Corintyś Home - V

Gloris Bohemia Maestro - VD
&  P´Zazz Nickel And Dime - V4

Misschiefin Abhiprithi - VD

Selene Zlota Wolnosc - VD

FENY - třída šampiónů:
Olazza Shalimari - V1, CAC, r.CACIB

Nefertiti Perla mahagon - V2, r.CAC

Jannock´s Vasuki - V3

Wirgo Perla mahagon - V4

Tashi-Gong Miss Finnland - V

Adélka Honzíkova cesta - VD

Moetica Madame Butterfly - VD

Shibazhan Kerria - VD

FENY - třída veteránů:
Evernia Chatanga - V1, WVW, Veteran BOB

Cinodes Cool Champagne - V2

O´Reillinka Modrá písnička - V3

Zenta Jgarka - V4

Sagarmatha Modrá písnička - V

Vítězem plemene se stal finský pes Olazza Milford

Junior Handling - Šárka s Norbíkem v nejužším výběru z více jak 60 soutěžícíchMezinárodní výstava psů Wroclaw 27. září 2009

Po několikaleté pauze jsme se letos opět vypravili na mezinárodní výstavu do polské Wroclawi. Výstavy se zde posledních cca 10 let konají na "Olympijském stadionu", který je rozlehlý a nabízí krásně rovné travnaté plochy pro prostorné kruhy. Výstava se koná vždy koncem září, takže je spíše hrozbou studené a deštivé počasí, než úmorná vedra. Proti případnému dešti se musí vystavovatelé i návštěvníci chránit sami, v případě přeci jen výjimečně teplého počasí tu však dostatek stínu nabízejí vzrostlé stromy oddělující jednotlivé sportovní plochy, na kterých jsou výstavní kruhy rozestavěny.
Tibeťáčků bylo letos přihlášeno sedm, přijeli všichni a posoudil je polský pan rozhodčí Miroslaw Redlicki, a posuzování nebylo nikterak benevolentní - jen pěti tibeťáčkům byla zadána známka výborná.
Jsme moc rádi, že oba naši tibísci se panu rozhodčímu líbili, a děkujeme za zadané tituly i krásné posudky! Bélos získal do své sbírky další CWC a CACIB a Keysinka si získáním CAJC (ke kterému si přidala i Junior BOB) splnila podmínky pro přiznání titulu Polského Junior Championa.
Po delší době se na výstavě opět předvedla krásná fenečka Jannock´s Vasuki, která, i když je původem ze Švédska, je vnučkou našeho Rangpa. Vasuki vždy na výstavách získávala jeden titul za druhým a nejinak tomu bylo i tentokrát - k titulům CWC a CACIB si s naprostým přehledem přidala i BOB. Vendulce i oběma Janičkám Zajícovým gratulujeme, a držíme palce, ať Vendy stejně úspěšně reprezentuje ČR za dva týdny na Světové výstavě v Bratislavě!


Kompletní výsledky:

PSI třída otevřená Velmi dobrý 1 Jannock´s US MAVERICK
třída šampiónů Výborný 1, CWC, CACIB, Nejlepší pes BÉLOS Perla mahagon

Výborný 2, r.CACIB Yotisha´s X-MAN
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC, Junior BOB
KASSIOPEA Perla mahagon

Velmi dobrá 2
EMIKO Zlatý Klondike
třída šampiónů Výborná 1, CWC, CACIB, Nejlepší fena, BOB
Jannock´s VASUKI

Výborná 2, r.CACIB
SAGARMATHA Modrá písnička

Fotografie:


Jannock´s US Maverick ve třídě otevřené...

...tentokrát pana rozhodčího nezaujal - VD 1

náš Bélos Perla mahagon...

...se ve třídě šampiónů líbil a získal...

...V1, CWC, CACIB a Nejlepší pes plemene

Yotisha´s X-Man...

...rovněž ve třídě šampiónů: V2 a r.CACIB

mladé fenky Emiko a Kassiopea...

Kassiopea Perla mahagon - V1, CAJC, Junior BOB

a Emiko Zlatý Klondike - VD 2

šampiónky Sagarmatha a Vasuki...

krásná Jannock´s Vasuki hravě získává...

...nejen CWC, CACIB a Nejlepší fena, ale také BOB!

a Sagarmatha Modrá písnička...

...nezůstává pozadu: V2, r.CACIBSpeciální výstava tibetských španělů Mladá Boleslav 19. září 2009

Již potřetí v krátké době jsme se vypravili na výstavu do Mladé Boleslavi. Tentokrát to ale byla výstava pro tibeťáčky speciální, se zadáním titulu Vítěz speciální výstavy. Tibetských španělů bylo přihlášeno požehnaně - 31, přičemž nejobsazenější třídou se opět stala třída mladých fen (9 přihlášených). Posoudit tibeťáčky tentokrát přijel milý host ze Slovenska - pan rozhodčí Róbert Kanás.
Před tibísky se v našem kruhu posuzovala některá teriérská plemena a známky padaly opravdu různorodé - od výborných až po dobré. Není tedy divu, že většina vystavovatelů posuzování tibeťáčků očekávala s napětím. Zástupci našeho plemene se ale panu rozhodčímu vesměs líbili (byly zadány jen 3 velmi dobré, i když u ostatních výborných psů a fen nebyl vždy zadán i titul).
Mladí psi nastoupili tentokrát pouze dva - oba "naši". Oba získali známku Výborný a Kadorek hrdě vrátil Orinkovi minulou porážku, a získal svůj již 4. CAJC. Dalšího zástupce jsme tentokrát měli až ve třídě vítězů, kde se s Belískem sešli 3 další konkurenti. Jsme moc rádi, že Bélos opět dokázal zvítězit (dle vyjádření pana rozhodčího svojí krásnou hlavou a nejlepším pohybem) a získal nejen CAC ve své třídě, ale i titul Vítěze speciální výstavy!
Z devíti přihlášených mladých fen nastoupilo osm slečen a mezi nimi i naše (stále ještě naprosto vylínaná) Kassiopea. Keysinka ale zaujala jak stavbou těla, tak pohybem, a opět se jí podařilo zvítězit a získat titul CAJC (již šestnáctý). V téže třídě jsme měli ještě dvě holčičky z našeho chovu - Miu a My Lady. Obě se pěkně předvedly a získaly také známku Výbornou.
Po poměrně dost obsazených třídách - mezitřídě a třídě otevřené, kde jsme svoji zástupkyni tentokrát neměli, nastoupila ve vítězích Wirgo, která opět zcela bez problémů zvítězila a získala tak nejen další CAC, ale také titul Vítězky speciální výstavy. A hned v další třídě jsme měli opět naší fenku - premiérově ve veteránkách nastoupila Felicitas, která ale v kruhu předvedla "úžasný" výkon - pár kroků - smyk - pár kroků - smyk. Felinka si holt bude muset na výstavní kruh po delší pauze opět zvyknout, a my upřímně gratulujeme o celý rok starší Sagince, která se (stále ve skvělé kondici) stala Nejlepší veteránkou plemene!
Po posouzení všech tibeťáčků nejprve nastoupili oba vítězové ze třídy mladých - sourozenci Kador a Kassiopea, aby se "poprali" o titul nejlepšího mladého jedince plemene. Kadorek se kruhem pronesl jako páv a my mu k získání již třetího titulu Junior BOB gratulujeme!
Do soutěže o BOB tedy nastoupil Kador Perla mahagon, Bélos Perla mahagon, Wirgo Perla mahagon a Sagarmatha Modrá písnička. Panu rozhodčímu se z této konkurence nejvíce líbil náš Bélos, kterému zadal titul vítěze plemene - BOB, za češ mu moc děkujeme!
Tibeťáčci se tentokrát hojně prezentovali i v závěrečných soutěžích, které byly společné pro celou výstavu (tj. pro všechna plemena Klubu chovatelů málopočetných plemen psů, Klubu chovatelů tibetských španělů a Tibet terrier clubu) - v párech se krásně předvedli Groll Bohemia Maestro s Wirgo Perla mahagon, ve veteránech se hrdě prošly Sagarmatha Modrá písnička i Felicitas Perla mahagon, mezi mladými psíky se krásně prezentoval Kador Perla mahagon a mezi dospěláky jeho otec Bélos Perla mahagon. Kassiopea Perla mahagon pana rozhodčího Kanáse zaujala natolik, že ji v soutěži o nejlepší mladou fenu výstavy vybral do užšího výběru 5ti fen! Bylo to pro nás opravdu překvapení, že Keysi dokázala takto zaujmout i přes svojí momentální kondici srsti (viz fotky níže) a o to víc pak mrzí, že bylo stanovováno konečné pořadí pouze 3 fen, a Keysi tedy zůstala na pomyslném 4.-5. místě.
Výstava v Boleslavi se tentokrát moc vyvedla - celý den krásně svítilo sluníčko, měli jsme prostorný kruh se spoustou místa okolo, na výstavě se sešli jen samí dobře naladění vystavovatelé a celý den (včetně členské schůze našeho klubu, která se konala po posouzení tibeťáčků) tak panovala skvělá nálada. Jen fotek jsme moc nestihli pořídit (vystavovali jsme 5 hafanů ve dvou různých kruzích, a samozřejmě zákon schválnosti je, že naši psi šli na řadu v obou kruzích současně...), takže jsem moc ráda, že mi fotky našich tibísků poskytl pan Mihok, kterému ještě jednou moc děkuji! Všem vítězům gratulujeme a už se moc těšíme na setkání při příští výstavě!


Kompletní výsledky:

PSI třída mladých Výborný 1, CAJC, Junior BOB KADOR Perla mahagon
Výborný 2 ORIN Perla mahagon
mezitřída Výborný 1 AN z Břidlických hrázek
Výborný 2 PAJASAN z Janovickéhozámku
vyloučen ALISTAIR Zlatá Ina
třída otevřená Výborný 1, CAC OLAF z Janovického zámku
třída šampiónů Výborný 1, CAC, Vítěz speciální výstavy, BOB BÉLOS Perla mahagon
Výborný 2, r.CAC GROLL Bohemia Maestro
Výborný 3 BONIFÁC ze Soví zahrady
Výborný 4 CARTOON COLOR of Lollipop
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC
KASSIOPEA Perla mahagon
Výborná 2 ALISA Blondella
Výborná 3 ALBY Blondella
Výborná 4 ARTEMIS Hyrkános
Výborná CHOTAN Bedigebu
Výborná MIA Perla mahagon
Výborná MY LADY Perla mahagon
Velmi dobrá ALISA Barja
nenastoupila QONTY z Janovického zámku
mezitřída Výborná 1, CAC FANTAGIRO Queen Daisy
Výborná 2 BAISCHA Majesty Dog
Velmi dobrá 3 ALICE Zlatá Ina
nenastoupila ALISHA Zlatá Ina
nenastoupila HANNACH Bohemia Maestro
třída otevřená Výborná 1, CAC DOLMA Modrá písnička
Výborná 2 AMÁLKA Sněhurčin poklad
Výborná 3 HAJAGRIVA Bedigebu
Velmi dobrá 4 BETTY from South-Werstern Bohemia
třída šampiónů Výborná 1, CAC, Vítězka speciální výstavy WIRGO Perla mahagon
třída veteránů Výborná 1, Nejlepší veterán plemene SAGARMATHA Modrá písnčka
Výborná 2 FELICITAS Perla mahagon

Fotografie  (za většinu z nich děkuji panu Mihokovi!):


Kador Perla mahagon...

..."prosím, prosím - dej mi CAJCe"...

...tak jo - Výborný 1, CAJC a také Junior BOB!

Orin Perla mahagon...

...tentokrát Výborný 2

Bélos Perla mahagon...

...Výborný 1, CAC a Vítěz speciální výstavy

...Kassiopea Perla mahagon...

...Výborná 1 a CAJC

Wirgo Perla mahagon...

...Výborná 1, CAC a Vítězka speciální výstavy

Felicitas Perla mahagon poprvé ve veteránech...

...raději se nosila než běhala - Výborná 2

o titul BOB: Bélos, Wiro, Kador a Sagarmatha...

...Vítězem plemene se stal náš Bélos!Mezinárodní & Národní chovatelská výstava psů Leipzig 12.+ 13. září 2009

Začátkem září se pravidelně zúčastňuje mezinárodní a národní výstavy konané v německém Lipsku, která má podtitul "chovatelská" a pověření zadávat titul VDH Vítěz Lipska. I letos jsme se na tuto výstavu rozjeli s naším Belískem (kromě Bélose jsme měli přihlášené ještě dvě ovčačky - belgičanku Isis, která je bohužel vylínaná takže zcela mimo výstavní kondici, a austarlačku Dirty, která zůstala doma z důvodu hárání...).
Výstaviště "AgraMesse" (parkovní výstaviště v Markkleeberku, které je pro svojí podobou - kromě výstavních hal spousta trávy a stromů - pro psí výstavy o mnoho vhodnější než klasické lipské výstaviště) je velice prostorné, takže není problém s parkováním, venčením ani prostorem pro výstavní kruhy či okolo nich.
Tibetští španělé se posuzovali v kruhu patronovaném KTR (německý chovatelský klub pro tibetská plemena) a přihlášeno jich bylo 12. Po oba dny je posuzovali němečtí rozhodčí, v sobotu na mezinárodní výstavě Dr. Wilfried Peper, v neděli na výstavě národní pan Peter Machetanz. Český chov kromě našeho Bélose zastupovala Sagarmatha Modrá písnička a dvě do Německa exportované fenky - Gaia Perla mahagon a Ampa z Břidlických hrázek.
Náš Bélos měl ve své třídě (šampiónů) velmi silnou konkurenci v podobě holandského pejska z velmi kvalitní chovné stanice Dedicated To. Panu Peperovi se ale velmi líbil Belískův pohyb (který v kruhu opět hravě uběhl o polovinu delší "trasu" než jeho konkurent) a bez velkého rozhodování jej postavil k číslu 1. Podobně tomu bylo i po chvíli, kdy soutěžil nejprve o titul CACIB, CAC a VDH-Vítěze Lipska s vítězem ze třídy otevřené, potom o titul Nejlepšího psa s mladým psíkem (v Německu postupují o titul "Beste Rüde" a "Beste Hündin" nejen dospělí psi a feny, ale i mladí), a nakonec i s fenkou o titul BOB, a stal se Vítězem plemene. Reservní CACIB a rezervní CAC (titul, který v Německu získává jen jeden dospělý pes a jedna dospělá fena - nikoli jako u nás v každé z dospělých tříd) v kruhu získal opět zcela bez velkého rozhodování Bélosův konkurent ze třídy - holandský champion Dedicated To Enchanted Emaho. Majitelka tohoto psa a psa V1 ze třídy otevřené (oba psíci byli jedné vystavovatelky) však měla prohozena čísla, a tak reservní čekatelství byla nakonec chybně připsána pesjkovi ze třídy otevřené...
V mezitřídě mě velmi zajímalo hodnocení naší odchovankyně Gaiy. Ta se však rozhodla, že se nebude předvádět a kruhem "prošla" stylem tři kroky - smyk - dva kroky - smyk...... Pro rozhodčího, který opravdu velký důraz kladl především na pohyb, taková prezentace rozhodně na výbornou nebyla..., a samozřejmě ani na první místo ve třídě. Druhá česká zástupkyně Sagarmatha se v šampiónech prezentovala jako obvykle - dobře. Je to však již devítiletá (i když stále velice krásná) fenka a tak její pohyb již není tak temperamentní a bystrý. Pro pana rozhodčího byla jednoznačně výborná, ale bez nároku na titul.
Druhý den bylo od začátku posuzování (první byli na řadě Lhasinky, druzí tibeťáčci, třetí tibetští teriéři) znát, že tentokrát půjde více o statiku než pohyb. Pan rozhodčí Machetanz si všechny psy nechal projí jen jednou dokola a při psaní posudku již jen tam a zpět, zato prohlídka ve statice byla pečlivá. Po nadiktování posudků opět postavení do statiky a již ani krok a zadání pořadí. Belísek tentokrát získal ve své třídě druhé místo za holanďanem, který má úžasné zaúhlení lopatky a tím překrásně impozantní celou přední frontu. V dalším porovnání Bélose a psa ze třídy otevřené (v Německu soutěž o titul r.CAC) opět zcela bez předvedení v pohybu, Bélos zvítězil a získal titul r.CAC.
I při posuzování feneček se kladl větší důraz na statiku, a tak tentokrát Gaia stanula na místě prvním (bohužel opět s velmi dobrou) a druhá zástupkyně českého chovu, Ampa z Břidlických hrázek (která byla přihlášena jen na neděli) až na místě třetím. Sagarmatha se druhý den nevystavovala (byla hlášena pouze na výstavu mezinárodní, tedy sobotní výstavní den).
Vítězem plemene se v neděli stal opravdu velmi elegantní holandský champion s krásným výrazem hlavy - Dedicated To Enchanted Emaho.
Lipská výstava nás opět nezklamala svým krásným prostředím a vynikající připraveností. Určitě se za rok vrátíme!


Kompletní výsledky Mezinárodní výstavy (sobota):

PSI třída mladých Výborný 1, Jgd.VDH-ChA, Jgd.CAC, VDH-Jugend Sieger Leipzig Rimpoche RIGPA
třída otevřená Výborný 1, VDH-ChA, r.CAC, r.CACIB Cintamani TERSO

Velmi dobrý 2 DONNO DOLMA vom Kang Tise
třída šampiónů Výborný 1, VDH-ChA, CAC, CACIB, Beste Rüde, VDH-Sieger Leipzig, BOB BÉLOS Perla mahagon
Výborný 2, r.VDH-ChA Dedicated To ENCHANTED EMAHO
FENY třída mladých Výborná 1, Jgd.VDH-ChA, Jgd.CAC, VDH-Jugend Sieger Leipzig
Shangrila´s AMA-SUMA
diskvalifikována QUENNY vom Tempelwächtel
mezitřída Velmi dobrá 1 OLINA vom Tempelwächtel
Velmi dobrá 2 GAIA Perla mahagon
třída otevřená Výborná 1, VDH-ChA, CAC, CACIB, Beste Hündin, VDH-Sieger Leipzig Po Rahn-Tsen GRAZIA

nenastoupila OONA vom Tempelwächtel
třída šampiónů Výborná 1 SAGARMATHA Modrá písnička

Kompletní výsledky Národní výstavy (neděle):

PSI třída mladých Výborný 1, Jgd.VDH-ChA, Jgd.CAC Rimpoche RIGPA
třída otevřená Výborný 1, VDH-ChA Cintamani TERSO

Velmi dobrý 2 DONNO DOLMA vom Kang Tise
třída šampiónů Výborný 1, VDH-ChA, CAC, Beste Rüde, BOB Dedicated To ENCHANTED EMAHO
Výborný 2, r.VDH-ChA, r.CAC BÉLOS Perla mahagon
FENY třída mladých Velmi dobrá 1
Shangrila´s AMA-SUMA
Velmi dobrá 2 QUENNY vom Tempelwächtel
mezitřída Velmi dobrá 1 GAIA Perla mahagon
Velmi dobrá 2 OLINA vom Tempelwächtel
Velmi dobrá 3 AMPA z Břidlických hrázek
třída otevřená Výborná 1, VDH-ChA, CAC, Beste Hündin Po Rahn-Tsen GRAZIA

nenastoupila OONA vom Tempelwächtel

Fotografie:


Rimpoche Rigpa - mladý pes

Cintamani Terso - pes ve třídě otevřené

Donno Dolza vom Kang Tise - pes ve třídě otevřené

Dedicated To Enchanted Emaho - šampión

Bélos Perla mahagon - šampión

Bélos získal v sobotu titul BOB i prestižní titul...

...VDH-Sieger Leipzig 2009...

...a také se účastnil soutěže o BIG

Shangrila´s Ama-Suma - mladá fena

Quenny vom Tempelwächtel - mladá fena

Gaia Perla mahagon - fena v mezitřídě

Olina vom Tempelwächtel - fena v mezitřídě

Ampa z Břidlických hrázek - fena v mezitřídě

Po Rahng-Tsen Grazia - fena ve třídě otevřené

Sagarmatha Modrá písnička - šampiónkaMezinárodní výstava psů "Interdog Bohemia" Mladá Boleslav 30. srpna 2009

Po 6ti týdnech jsme se opět vrátili na mladoboleslavské výstaviště "Krásná louka", abychom se zde zúčastnili další výstavy - tentokrát mezinárodní. Počasí nám přálo a tak snad jedinou "vadou na kráse" bylo umístění kruhu pro tibísky. Pořadatel nám přiřkl kruh v kryté hale (známé tím, že není zrovna nejlépe větratelná), což by samo o sobě nebyl takový problém. Problémem se ukázalo spíše to, že z nedostatku místa u ostatních kruhů (kde byla vystavována plemena jejichž vystavovatelé jsou zvyklí na větší zázemí - více klecí, ohrádky, úpravné stoly...) se spousta vystavovatelů, kteří měli svůj kruh o kousek jinde, ale kteří se prostě k tomu svému kruhu už nevešli, přesunula právě ke kruhu "našemu". Navíc ve snaze získat více místa se mezi sebou nelenili hádat a jednu chvíli to vypadalo, že dojde i na mezinárodní pěstní souboj. Majitelé tibeťáčků (ti, kteří se do haly vešli, protože ti, co přijeli na poslední chvíli, se do haly už vůbec nevešli a museli čekat na posouzení venku) jen nevěřícně přihlíželi...
Tibetské španěly přijel posoudit pan rozhodčí Josef Němec a jeho posuzování bylo nejen zcela profesionální, ale také velice milé a přívětivé. Na výstavu jsme měli přihlášeny tři tibísky - opět to byla Keysinka se svým taťkou Bélosem, a poprvé se také přijel ukázat malý Orin. Na výstavě jsme se ale setkali i se spoustou našich "dětiček" - přijeli bráškové Kador a Kikó, sestřičky Mia a My Lady, strakáček Faunus i elegantní slečny Chrisaoris a Wirgo. Kromě nich samozřejmě přijela celá řada dalších tibísků z Čech i Moravy včetně několika importů. Nejobsazenější byla, jak už se to stalo letošní tradicí, třída mladých fen (opět rekord - 12 přihlášených).
Posuzování ale začínalo samozřejmě pohlavím silnějším - tedy pejsky. Do třídy mladých nastoupilo 5 jinochů. Velmi pěknému Alistairovi Zlatá Ina se ale dnes moc vystavovat nechtělo a prohlídka na stole se mu vůbec nelíbila, proto musel být bohužel vyloučen... Je to škoda a osobně si myslím, že je to moc pěkný pejsek který ještě do pořadí těch nejúspěšnějších mnohokrát zasáhne. V kruhu tedy zbyli 4 mlaďoši - importovaný Leo a tři kluci z Perly mahagon. Přes naše obavy (po tom, co při ranní zkoušce kruhem vysloveně proskákal jako kůzle) se Orinek v kruhu pěkně prezentoval a k naší velké radosti získal v konkurenci importovaného psíka, který již několik výstav vyhrál, ocenění Výborný 1 a CAJC. A hned za Orinkem se s výbornou umístili i oba červení elegáni Kikó a Kador.
Také v mezitřídě přálo štěstí našemu chovu - Fauník si odnesl svůj první CAC a zvítězil rovněž v konkurenci importovaného psíka. Do třídy šampiónů, kde se prezentoval i náš Bélos, přijeli celkem čtyři psi. Belísek se líbil panu rozhodčímu nejvíce, získal ocenění V1, CAC a po chvíli i CACIB.
A už tu byla početná třída mladých fen. Jedna fenečka sice nepřijela, ale i tak nás nastoupilo 11! Chůze do kruhu, statické posouzení, chůze tam a zpět, zúžení výběru a v kruhu zbyly 4 tibeťandy a mezi nimi stále ještě naše Kassiopea. Že by to vyšlo znovu jsme vůbec nedoufali - taková konkurence a Keysi je naprosto vylínaná... (jenže jak se ukázalo, prakticky žádná z mladých feneček nebyla v srsti, takže vylínání handikepem tentokrát nebylo). Byla zadána Výborná čtvrtá, třetí, druhá - a to, v co jsme tentokrát vůbec nedoufali, se stalo skutečností - Keysinka získala opět ocenění Výborná 1 a titul CAJC! A hned za Keysi se umístila Mia Perla mahagon, jejíž mladé vystavovatelce moc gratulujeme k takovému umístění v silné konkurenci! O Junior BOB se tedy Keysi utkala se svým kamarádem a spolupachatelem spousty lumpáren Orinem, který zvítězil a odnášel si tedy i tento prestižní titul.
Hned v další třídě (mezitřídě) jsme opět měli želízko v ohni v podobě Radčiny Chrisaoris. Chrisinka nás ráno pěkně napínala - rozhodla se, že se ji tentokrát vůbec nebude chtít chodit... Nakonec se však umoudřila a při nástupu do kruhu už to byla zase ta krásně se prezentující Chrisinka - za češ si vysloužila Výbornou 1 a CAC. Otevřená třída zastoupená nebyla a tak do kruhu přiběhly dvě šampiónky - Wirgo opět nezklamala, získala Výbornou 1 s titulem CAC a po chvíli i CACIB. O r.CACIB se tedy ještě utkaly Chrisinka s Felishou Bohemia Maestro, a Chrisi vítězstvím získala svůj první r.CACIB! Posuzování ukončila krásně se prezentující a stále ve skvělé kondici, devítiletá Sagarmatha Modrá písnička, která se stala nejlepší veteránkou plemene (Veterán BOB).
Do soutěže o titul BOB tedy nastoupil Orin Perla mahagon (Junior BOB), Bélos Perla mahagon (CACIB pes), Wirgo Perla mahagon (CACIB fena) a Sagarmatha Modrá písnička (Veterán BOB). Po jednom kolečku bylo rozhodnuto - vítězem plemene BOB se pro dnešek stal náš Belísek! (ale jak řekl pan rozhodčí, bylo to jen o fous před Orinkem). Moc děkujeme za krásné ohodnocení našich pejsků!
Samozřejmě ani dnes jsme nemohli vynechat závěrečné soutěže. A Orinka štěstí neopouštělo - jeho krásné umístění v IX. FCI skupině mladých jedinců je pro nás velkou poctou! Orinkovi se tak jeho premiéra vysloveně povedla a my jen doufáme, že ho i ostatní výstavy budou bavit tak, jako ta mladoboleslavská (Orin si totiž výstavu naprosto užíval a vůbec se netvářil jako výstavní benjamínek).
Všem majitelům "perliček" moc děkujeme za krásnou prezentaci tibísků a gratulujeme k získaným oceněním. A už se moc těšíme na setkání příští!


Kompletní výsledky:

PSI třída mladých Výborný 1, CAJC, Junior BOB, 3.Junior BIG ORIN Perla mahagon
Výborný 2 KIKÓ Perla mahagon
Výborný 3 KADOR Perla mahagon
Velmi dobrý 4 Kri Kris LEO THE LION
vyloučen ALISTAIR Zlatá Ina
mezitřída Výborný 1, CAC FAUNUS Perla mahagon

Výborný 2, r.CAC Jannock´s US MAVERICK
třída otevřená Výborný 1, CAC OLAF z Janovického zámku

Výborný 2, r.CAC FANDANGO Bohemia Maestro
třída šampiónů Výborný 1, CAC, CACIB, BOB BÉLOS Perla mahagon
Výborný 2, r.CAC, r.CACIB Yotisha´s X-MAN
Výborný 3 GROLL Bohemia Maestro
Výborný 4 BONIFÁC ze Soví zahrady
nenastoupil CLEO Queen Daisy
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC
KASSIOPEA Perla mahagon
Výborná 2 MIA Perla mahagon
Výborná 3 CHOTAN Bedigebu
Výborná 4 EYE Zlatý Klondike
Výborná ALBY Blondella
Výborná ALICE Zlatá Ina
Výborná ALISHA Zlatá Ina
Výborná ARTEMIS Hyrkános
Výborná ELEANOR Zlatý Klondike
Výborná FANTAGIRO Queen Daisy
Výborná MY LADY Perla mahagon
nenastoupila ALISA Blondella
mezitřída Výborná 1, CAC, r.CACIB CHRISAORIS Perla mahagon
třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB WIRGO Perla mahagon

Výborná 2, r.CAC FELISHA Bohemia Maestro
třída veteránů Výborná 1, Nejlepší veterán plemene SAGARMATHA Modrá písnička

Fotografie:


Bélos získal CAC, CACIB i BOB...

...a prezentoval se i v závěrečných soutěžích (BIG)

Orinek získal CAJC a Junior BOB...

...a také se prezentoval v závěrečných soutěžích (Junior BIG)...

...kde se stal 3. nelepším mladým jedincem IX. FCI skupiny!Národní výstava psů Legnica 2. srpna 2009

Po tom, co nám loni pořadatelé polské národní výstavy psů v Legnici ztratili přihlášky našich hafanů, jsme měli letos přeci jen určité obavy. Ale on-line přihlašování fungovalo tentokrát bezchybně a tak jsme první srpnovou neděli mohli vyrazit na tuto pěknou výstavu.
Výstava se již druhým rokem nekonala přímo v Legnici (na vysušeném lehkoatletickém stadionu bez stopy stínu), ale v krásném prostředí vysokými stromy obehnaném fotbalovém hřišti s pěstěným trávníkem v Legnickom Poli. Pořadatelé zajistili hbitý průběh přejímky psů, dostatek stánků nejen s kynologickými potřebami i s občerstvením, a především změnili taktiku rozdělení plemen do jednotlivých kruhů - zmizely totiž nepředstavitelné počty jedinců příslušejících do jednoho výstavního kruhu (v roce 2007 to bylo okolo 100 psů na kruh). Letos tak připadlo na každý výstavní kruh cca 40 - 60 psů a celkově to přispělo nejen k hladšímu průběhu celé výstavy a tomu, že závěrečné soutěže se konaly opravdu až po skončení posuzování ve všech kruzích, ale také celkově lepší a klidnější náladě vystavovatelů, i milejšímu přístupu rozhodčích k předvádějícím se jedincům.
Na výstavu jsme měli přihlášen poměrně velký "psí arzenál" - tři tibísky (Bélose, Alliho a Keysinku) a také obě naše ovčačky - tervuerenku Isis a australačku Dirty. Tibeťáčky posuzoval pan rozhodčí z Polska - Jakub Kruczek, který posuzoval téměř všechna plemena IX. FCI skupiny. Tohoto pana rozhodčího jsme neznali a tak jsme byli zvědaví na jeho styl posuzování i na známky, které zadával. Posuzoval svižně ale důkladně, a celkově jeho styl posuzování připomínal spíše zahraniční profirozhodčí (krátké ale velmi důkladné statické posouzení na stolku, tam a zpět a kolečko, dokončení posudku při postoji psa na zemi). Rovněž zadané známky odpovídaly tomu, že tento mladý pan rozhodčí ví, co dělá - kvalitní jedinci si odnášeli tituly, ti ne tak typičtí a případně hůře připravení i prezentovaní si většinou odnášili jen velmi dobrou. Naši tibísci (kteří byli jedinými zástupci svého plemene na této výstavě) se mu však líbili a tituly si odnesli všichni. Belimu i Allisterovi bylo přeci jen něco v exteriéru vytknuto (komplet posudky jsou uvedeny na stránkách posudků) - a musím konstatovat, že to byly přesně ty nedostatky, kterých jsem si také u těchto svých pejsků vědoma; při porovnání obou dal pan rozhodčí přednost Bélosovi, kterému zadal i titul Nejlepšího dospělého psa plemene (a Bélos i Allister navíc získáním CWC splnili poslední podmínku pro přiznání titulu Polský Champion). A naše malá třepetalka Keysi se k mé velké radosti líbila nejvíce. Opět získala CAJC (v Polsku nazvaný "Zwyciezca Mlodziezy") i Junior BOB, a po chvíli porazila i svého otce Bélosa a získala i BOB - Vítěz plemene!
I našim ovčandám se dařilo - obě se staly vítězkami plemene a finalistkami (užší výběr 5 nejlepších) v BIG, Šárčina Dirty nakonec obsadila krásné 3. místo za polským nížinným ovčákem a německým ovčákem!
Na výstavě, na které jsme se opět setkali se spoustou známých lidiček z Čech i Polska, se nám moc líbilo, a určitě se do Legnického Pole budeme rádi vracet!


Kompletní výsledky:

PSI třída otevřená Výborný 1, CWC, Nejlepší pes BÉLOS Perla mahagon
třída šampiónů Výborný 1, CWC ALLISTER Bohemian by Birth
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC, Junior BOB, BOB
KASSIOPEA Perla mahagon

Fotografie:


Allister Bohemian by Birth - V1, CWC

Bélos Perla mahagon - V1, CWC, Nejlepší pes

Kassiopea Perla mahagon - V1, CAJC, Junior BOB a BOB

dařilo se i našim ovčandám: tervuerenka Isis  - BOB...

...a Šárčina australačka Dirty - BOB a 3.BIG!4 Summer Night Dog Shows Split 23. - 24. července 2009

Národní CAC-HR   &   Mezinárodní CAC-HR/CACIB   &   Národní CAC-HR   &   Mezinárodní CAC-HR/CACIB

Letního výstavního maratónu v chorvatském Splitu jsme se zúčastnili již loni, a moc se nám tu líbilo. Chovatel se těžko dostane někam na dovču, a takováto akce skýtá příležitost propojit výstavy s dovolenou, což jsme letos také udělali. A jelikož se tyto tři výstavy pořádají jako výstavy noční, mají vystavovatelé "volno" i celé výstavní dny. Bohužel jediné, co nám výlet trochu zkazilo, byla tropická vedra, která nás ve Splitu zastihla (naštěstí jen první dva dny, pak už bylo příjemněji).
Loni byl jediným tibeťáčkem přihlášeným na splitské výstavy (dvě národní a dvě mezinárodní) náš Allister. Letos bylo tibetských španělů přihlášeno 15! Čekali jsme tedy poměrně pestrou skladbu pejsků i jejich vystavovatelů, ale nebylo tomu tak. Všech 12 tibby (3 byli naši - Bélos, Nefertiti a Kassioppea) bylo jedné vystavovatelky - paní Kolly-Badan (chovatelská stanice of Lollipop) ze Švýcarska. Konkurence tedy vysoká, a myslím, že naši tibísci v takové konkurenci obstáli (zvláště když vezmeme v úvahu, že po všechny čtyři výstavní dny padaly u TŠ i známky Velmi dobrá). Bohužel nebylo možné zjistit kompletní výsledky v plemeni a myslím, že je asi neví ani pořadatel. Paní Kolly-Badan měla (až na dorostenku) všechny tibísky v jedné barvě a typu, všechny (až na zmíněnou dorostenku a jednu z mladých fenek) vystavovala sama, a bohužel si dost často zapomínala (nebo spíš nestíhala) měnit visačky s čísly. Občas tak zamotala hlavu vedoucím kruhu, kteří sem tam dali nějakému tibískovi úplně jinou titulovou kartičku než měli (soudě podle toho, že na Kassiopeu jsem jeden den dostala místo kartiček CAJC a Junior BOB kartičky CAJC a BOB, na Bélose jsem jednou místo r.CAC karty dostala r.CACIB kartu... - vše se sice z mé iniciativy vysvětlilo a karty dali dopořádku, ale o zmatku to jistě vypovídá své). Když jsem si po skončení celého posuzování v kruhu chtěla z katalogu vedoucí kruhu opsat výsledky (něco jako richterbuch bohužel neexistovalo), zjistila jsem, že mají poznamenáno jen kdo získal BOB - vysvětlili mi, že nic jiného nepotřebují.... To bylo na výstavě čtvrteční, tedy národní. Na mezinárodce bylo vše samozřejmě jinak - kromě BOB měli poznamenáno i kdo dostal CACIB a r.CACIB - bohužel ale špatně  (r.CACIB měli u naší Nefi, která ho ale nedostala, porazily jí Lollipotky z mezitřída a třídy otevřené, ale nevím v jakém pořadí).
A jak tedy naši tibby v této konkurenci obstáli? Keysinka v konkurenci dalších dvou fen dvakrát CAJC i Junior BOB (v pátek jí k tomuto titulu byl "přidán" i Klubový vítěz mladých, jelikož se jednalo o výstavu nejen mezinárodní, ale pro tibetská plemena i speciální/klubovou; navíc nás jako skvělé překvapení čekalo zjištění, že tento páteční CAJC se počítá jako dvojitý - z mezinárodní + klubové výstavy a díky tomu má Keysi splněn i chorvatský juniorchampionát!), jedenkrát V2. Nefinka jedenkrát CAC a dvakrát r.CAC, Bélos třikrát r.CAC (pejsek, který ho porazil, nádherný multichampion Feelings of Lollipop, získal minimálně 3 x i titul BOB - co získal poslední výstavní den bohužel nevím).
Kapitolou samo o sobě bylo posuzování v závěrečný den, a proto mi to nedá, abych se o tom více nerozepsala. V Chorvatsku se stalo vlakové neštěstí při kterém zemřeli lidé, a chorvatská vláda proto na pondělí vyhlásila státní smutek. Výstava se konala v noci, poslední výstavní den tedy měl svým slavnostním zakončením a superfinálem končit v pondělních ranních hodinách, což byl samozřejmě v nastalé situaci problém. Nutno upřímně smeknout před pořadateli, jak toto vyřešili - posuzování v kruzích mělo v neděli probíhat od 19 do 21 hodin, a aby se to stihlo, mělo se posuzovat "poloanglickým" stylem - zadávat známky, pořadí, tituly, ale nevypisovat posudky. Až potud výborný nápad, jak situaci zvládnout, aniž by se musela poslední výstava rušit. Problém nastal až tím, jak toto pojali jednotliví rozhodčí. Někteří zadávali snad všem jedincům výbornou a rozdali snad všechny tituly (soudě podle toho, jak veliká fronta se oproti předchozím dnům tvořila ve výstavní kanceláři, kde posudky razítkem potvrzovali a případně zapisovali výsledky do PP). A někteří rozhodčí si práci ulehčili přesně opačným způsobem - v každém plemeni zadali tak 1 nebo 2 Výborné a zbytku jen VD - měli tak o hodně jednodušší a rychlejší práci se zadáváním titulů. A navíc - ono se dobře v posudku zaškrtává VD když se nemusí jediným slůvkem zdůvodnit proč... No a takto posuzování pojala i chorvatská rozhodčí paní Jasna Matejčić, která posuzovala tibeťáčky. Samozřejmě rozhodčí má právo na svůj názor, ale pokud rozhodčí (navíc rozhodčí, která zrovna moc v zahraničí neposuzuje a která je přitom ze země, kde dané plemeno ani není nijak zastoupeno) zadá Velmi dobré jedinců ve třídě šampiónů (tedy jedincům, které několik jiných rozhodčí ocenilo tituly) i (mladému) jedinci, který do té doby absolvoval 16 výstav s výsledkem 15 x V1 s titulem, 2 x BOB, 7 x Junior BOB a 1 x Junior BIS, a to vše v početných konkurencích a od rozhodčích z 10ti různých zemí, a přitom zadá CAJC a Junior BOB jedinci, který třikrát před tím byl oceněn různými rozhodčími známkou VD1, tak to již dalšího komentáře nepotřebuje... Ač se vždy snažím přijmout verdikt rozhodčího důstojně, musím se přiznat, že posuzování (nejen tibeťáčků, ale třeba i lhasinek) paní Matejčić u mě vyvolalo pouze úsměv. Lituji jen vystavovatelů, kteří získají takovouto zkušenost na své první výstavě..., snad takových mnoho není!
Nedělní show končilo přeci jen chvíli po půlnoci a bylo velkolepé! Nejen že se zde prezentovali překrásní psi, ale pořadatelé si doslova pohráli s choreografií. Úžasný doprovodný program, spousta světelných efektů, splitská hradní stráž, bohové i nymfy - to vše vytvářelo pod tmavou oblohou úžasnou atmosféru. V superfinále se z prezentujících se Junior BIS a BIS vybírali ještě absolutní vítězové a tím nej-vyvoleným se stal překrásný basenji vystavovaný profesionálním handlerem z Argentíny.
Na závěr ještě doplním, kdo posuzoval tibeťáčky jednotlivé výstavní dny. Ve čtvrtek to na Národní výstavě byla paní Tiina Taulos z Finska, v pátek na výstavě mezinárodní, která byla pro tibetská plemena současně i výstavou speciální/klubovou, pan Eugeny Kuplyauskas z Ruska, v sobotu na národní výstavě pan Tino Pehar ze Srbska, a v neděli na výstavě mezinárodní již zmíněná paní Jasna Matejčić z Chorvatska.


Přihlášení tibetští španělé - opis z katalogu:

PSI třída mladých MAGIC MOMENTS of Lollipop

TALISMAN of Lollipop

mezitřída BOOBOO of Lollipop

třída otevřená Arundina TURBULENCE

třída šampiónů BELOS Perla mahagon


FEELINGS of Lollipop
FENY třída dorostu FANETTE of Lollipop

třída mladých KASSIOPEA Perla mahagon

MARQUISSE DES ANGES of Lollipop

M´ANZELLE of Lollipop

mezitřída Arundina TSU-RU-NA-YA

třída otevřená WHOOPIE of Lollipop

třída šampiónů GO FOR LOVE of Lollipop

NEFERTITI Perla mahagon

třída veteránů SO SWEETof Lollipop

Fotografie:


cesta hornatým Chorvatskem na pobřeží je nádherná!

přijeli jsme opět o den dříve abychom si užili Splitu

fotografka Šárka...

...a její fotoobjekt - místní holubi

impozantní splitská hradní věž

nádherně upravený přístav...

...s pěší zónou...

...a pohledem na Marjan

Kam že to půjdem? Na ten kopec jo???

pohled na Split z vyhlídky na Marjanu

...a to je ještě o něco výše na Marjanu

další vyhlídka, Šárka a její Dirty

i Keysince se to líbilo...

...a Belísek pózoval s nadšením

cesta vedla stále výš

soumrak nad Splitem...

...naskytl krásné scény

a zase o kousek výš...

...stejné místo, ale při cestě zpět

Tak a jde se chrnět, čekají nás výstavy!

Magic Moments of Lollipop

Booboo of Lollipop...

...Booboo v pohybu

Arundina Turbulence...

...i on v pohybu

Bélos Perla mahagon...

...3 x druhé místo a r.CAC...

...Bélos...

...na stolku...

...a v pohybu

Feelings of Lollipop...

...je nádherný tibby - šampión

Kassiopea Perla mahagon - dvakrát CAJC a Junior BOB...

...soutěž o Junior BIS speciálky tibetských plemen...

Kassiopea Perla mahagon - Klubová vítězka mladých HR

Arundina Tsu-Ru-Na-Ya

Whoopie of Lollipop...

...opět Whoopie

šampiónka Go For Love of Lollipop...

...Go For Love v pohybu

Nefertiti Perla mahagon...

...znovu Nefi...

...2 x r.CAC a 1 x CAC...

...naše Nefinka

skupina tibbi "of Lollipo" v závěrečných soutěžích

Šárka soutěžila i v Junior Handlingu (konkurence od loňska řádně vzrostla)...

...třikrát se svojí Dirty (3. a 5. místo)...

...a v neděli s Bélosem, kdy se JH posuzoval precizně - ve skupině...

...i na stolku...

...Šárka s Belískem pátí!

závěrečné soutěže probíhaly opět v honosném stylu...

...pod přísným dohledem hradní stráže...

...byl v neděli vybrán absolutní vítěz 4 Night Dog Show...

...překrásný basenji...

...Kazor-Jokuba´s American Treasure majitelů z Ruska a ArgentinyNárodní výstava Mladá Boleslav 19. července 2009

Po tom, co jsme v sobotu na Národní výstavě v Mladé Boleslavi perfektně promokli (již dopoledne začalo pršet a během dne se na výstavišti a přilehlých parkovištích utvořily obrovské kaluže, které stále nabíraly na rozměrech) jsme v neděli ráno vyrazili s opravdu značnou časovou rezervou - a vyplatilo se! I když v neděli nepršelo (kromě malinké předpolední přeháňky) a i sluníčko občas vysvitlo, byly prostory kolem výstaviště značně promáčené a parkovací místa tak velice omezená. Spousta vystavovatelů, kteří přijeli až před koncem času určeného k přejímce, parkovalo dost daleko od výstaviště a mělo co dělat, aby posuzování svých plemen (zvláště pokud ta šla na řadu jako první) stihla.
Tibeťánci se posuzovali v kruhu č.2, což je jedno z nejlepších míst, jaké mohlo pro výstavu konanou v tomto počasí, být. Dvojka je hned vedla klubovny, na vysokém náspu. Mokro bylo jen ráno a žádné rybníky se tedy v okolí kruhu nekonaly... Prostor kruhu je betonový a zastřešený, ale venku, takže žádné dusno špatně větratelné haly. Určitě se najdou vystavovatelé, kterým tento prostor nevyhovoval, ale myslím, že většina byla ráda, kde že to tentokrát tibísci vyfásli místečko!
Tibetské španěly posuzoval pan rozhodčí Andráš Polgár, jehož domovinou je Srbsko, který však již nějaký čas žije v ČR. Pro většinu vystavovatelů tibeťáčků (možná pro všechny) to byla velká neznámá - nepamatuji si, že by pan Polgár tibeťáčky v ČR již posuzoval. Jeho posuzování na mě působilo spravedlivě a profesionálně. Padlo i několik velmi dobrých, a myslím, že zaslouženě (on by se pejsek přeci jen na výstavě měl prezentovat a ne jen být voděn kruhem; měl by být ve výstavní kondici, dobře připraven a dobře předveden; a samozřejmě, že na výbornou by měl odpovídat i jeho výborný exteriér, že psíkovi s výraznými nedostatky by se ta výborná jaksi automaticky zadávat neměla).
Tibeťáčci do kruhu nastoupili po australských kelpiích, které měli ten den speciálku, a prezentaci tibbi zahájili mladí kluci. V této třídě jsme měli tři želízka v ohni - Kadorka, který už začíná být ostříleným harcovníkem, Kika, který se na výstavu přijel ukázat prvně, a Iásonka, který se sice již předvedl v květnu v Litoměřicích, ale kterého bohužel výstavy opravdu nenadchly. Kadorka alias Kimika tentokrát jeho panička svěřila do rukou naši Šárky, a sama jen nervózně sledovala, zda to tentokrát vyjde (Kadorek na svých dvou prvních výstavách zcela bezproblémově získal CAJC, ale pak ne a ne se povést potřebné třetí čekatelství získat). A vyšlo to! - Kador Výborný 1 a CAJC (čímž pro něho výstavní den ještě zdaleka nekončil) před Výborným 2 Alistairem Zlatá Ina a Výborným 3 bráškou Kikoškem (který se na své první výstavě ukázal také moc pěkně!). Iásonek bohužel v kruhu předvedl jak se umí "neprezentovat", za češ si vysloužil Velmi dobrou.
Mezitřída byla trošku šokem pro přihlížející vystavovatele (a asi i přímo pro majitele těchto pejsků v kruhu). Všichni tři předvedení kluci si odnesli Velmi dobrou, ať už za nedostatky v exteriéru, nebo za předvedení, kdy například Barnabášek v pohybu tak tahnul, že chudák vypadal jak žížala (co do formátu těla).
Do třídy otevřené nebyl přihlášen žádný pejsek, zato šampióni byli přihlášeni tři. Toníček (Cartoon Color of Lollipop) však na výstavu nedorazil, takže se v kruhu se sešli jen dva - náš Bélos a Cleo Queen Daisy. Tito dva psíci se letos docela pravidelně střídají na prvních dvou místech, a tentokrát štěstí přálo našemu Belimu, a vzhledem k absenci výborných v mezitřídě a naprosté absenci pejsků ve třídě otevřené si Bélos odnesl rovnou i titul Národního vítěze.
Prezentaci tibeťáčků "křehčího" pohlaví zahájila mladičká Alisa Barja ve třídě dorostu. Také jí se moc chodit nechtělo, ale co již nelze odpustit ve vyšších třídách je tolerující ve třídách štěňat i dorostu, takže nic nebránilo k zadání známky Velmi nadějná.
A již tu byla třída mladých fen, na kterou bylo zvědavo asi hodně přihlížejících, protože početné obsazení této třídy snad nemá v ČR v našem plemeni obdoby. Mladých tibetských slečen nastoupilo 11 ! Naše Kassiopea již titul Českého Junior championa má, ale bohužel pro svůj věk (12,5 měsíce v den výstavy) opravdu ještě nemůže do vyšší třídy (i když jsem se od jiné vystavovatelky přímo v kruhu dozvěděla, že je Keysi zase nejstarší, a že už by dávno měla být v mezitřídě!!! - inu příště prosím lépe počítat...), a tak v této početné třídě byla i ona. Třem mladým holčinám byla zadána známka Velmi dobrá a osm jich získalo Výbornou, přičemž čtyři pak byly vybrány jako ty, co do pořadí v této třídě nezasáhnou. Zbyly čtyři holčičky které budou chodit o pořadí, a mezi nimi i naše Keysi a Artemis Hyrkános - dcera Alliho a Yantanee (V2 z minulé výstavy - MVP Brno). Keysinka k naší velké radosti opět zvítězila (Artemis s Výbornou 2 opět za ní a před všemi ostatními!), aby ji po chvilce o titul Junior BOB porazil bráška Kador. Kadorkovi i jeho paničce Ivě moc a moc gratulujeme nejen k tomuto titulu, ale hlavně k tomu dokončenému Juniorchampionátu!!!!!!!!!!!!
Do mezitřídy nebyla přihlášen žádná fenka, takže po nadějném mládí nastoupily dvě fenečky ze třídy otevřené (třetí nedorazila) a "rozdaly" si mezi sebou tituly CAC a r.CAC.
Naším dalším želízkem v ohni byla Nefinka startující ve třídě vítězů. Nefinka měla v této třídě konkurentku přímo z rodiny - svoji vlastní dceru Yantanee, která letos vyhrála prakticky vše, "kam vlezla". Yanťulce a její majitelce Monice moc děkujeme, že naši chovatelskou stanici tak krásně reprezentují, přejeme, aby spoustu podobných úspěchů měla i Yanťulčina dcera Artemis (Moni neboj, Keysi totálně vylínala, takže příští vítězství je již Artemisinino!!!! ), a omlouváme se, že jsme ji tentokrát porazili . Nefi s Yantanee letos nestály v jednom kruhu coby soupeřky poprvé a jejich skóre je takříkajíc vyrovnané, tak nám to snad Monika odpustí . Yantanee svým vítězstvím na minulé výstavě (MVP Brno) splnila podmínky pro přiznání titulu Českého Grand championa, tak jsme opravdu moc rádi, že tentokrát zvítězila Nefi, protože právě tento CAC potřebovala, aby také byla Českou Grand champiokou!
Po šampiónkách se v kruhu krásně předvedla ještě veteránka Sagi (která získáním titulů Nejlepší veterán a Veterán BOB splnila podmínky pro přiznání Klubového Veterán šampióna - Gratulujeme!) a po ní se do kruhu vrátila Nefertiti a Amálka (vítězka ze třídy otevřené), aby spolu změřily síli o titul Národní vítězky, kterou se stala naše Nefi.
O titul BOB tedy do kruhu nastoupili: Kador Perla mahagon, Bélos Perla mahagon, Nefertiti Perla mahagon a Sagarmatha Modrá písnička, a z jejich porovnání se panu rozhodčímu nejvíce líbil náš Bélos, který si odnesl titul vítěze plemene - BOB.
Tibeťáčci byli tentokrát dosti vidět i v závěrečných soutěžích (které pořadatelé již v sobotu kvůli dešti přesuli pod střechu, za což jim patří velký dík), a to i přes to, že se závěreček opět nezúčastnila Sagi, která by určitě mezi veterány zaujala. Šárka již podruhé v soutěži Junior Handling předváděla Bélose, a již podruhé stáli na druhém místě! Soutěž o nejlepšího mladého jedince výstavy probíhala, jak už to konečně i na českých výstavách začíná být zvykem, po jednotlivých FCI skupinách. V IX. FCI skupině rozhodčího pana Němce zaujal i Kadorek - 4. Junior BIG - moc gratulujeme!!! Belísek se ještě předvedl v dospělácích v IX. skupině, ale polskou paní rozhodčí nezaujal.
Na výstavě se nám opět moc líbilo a už se těšíme, až se na stejném výstavišti sejdeme se známými tvářemi poslední srpnovou neděli na výstavě tentokrát mezinárodní. V jakémpak složení tentokrát tibísci přijedou? Bude překonán početní rekord třídy mladých fen??? Uvidíme - tak naschle na Krásné Louce!

Kompletní výsledky:

PSI třída mladých Výborný 1, CAJC, Junior BOB, 4.Junior BIG KADOR Perla mahagon

Výborný 2 ALISTAIR Zlatá Ina
Výborný 3 KIKÓ Perla mahagon
Velmi dobrý 4 IÁSON Perla mahagon

nenastoupil ALBERT Ka-Anup-Ré

mezitřída Velmi dobrý 1 Jannock´s US MAVERICK

Velmi dobrý 2 EVAN Modrá písnička

Velmi dobrý 3 BARNABÁŠ Duhový kamínek

třída vítězů Výborný 1, CAC, Národní vítěz, BOB BÉLOS Perla mahagon

Výborný 2, r.CAC CLEO Queen Daisy


nenastoupil CARTOON COLOR of Lollipop
FENY třída dorostu Velmi nadějná 1
ALISA Barja

třída mladých Výborná 1, CAJC KASSIOPEA Perla mahagon

Výborná 2 ARTEMIS Hyrkános

Výborná 3 ALISHA Zlatá Ina

Výborná 4
ALBY Blondella

Výborná ALISA Blondella

Výborná
ELEANOR Zlatý Klondike

Výborná
MANON Perla mahagon

Výborná MIA Perla mahagon

Velmi dobrá ALICE Zlatá Ina

Velmi dobrá
EVE Zlatý Klondike

Velmi dobrá MY LADY Perla mahagon

třída otevřená Výborná 1, CAC AMÁLKA Sněhurčin poklad

Výborná 2, r.CAC BÁRA z Čeřovského vrchu

nenastoupila DOLMA Modrá písnička

třída šampiónů Výborná 1, CAC, Národní vítěz
NEFERTITI Perla mahagon

Výborná 2, r.CAC YANTANEE Perla mahagon

třída veteránů
Výborná 1, Nejlepší veterán plemene SAGARMATHA Modrá písnička

Fotografie:


tibeťáčky posuzoval pan Andráš Polgár původem ze Srbska

třída mladých: Kador Perla mahagon - V1, CAJC (splněn Junior champion!) a Junior BOB

Alistair Zlatá Ina - V2

Kikó Perla mahagon - poprvé na výstavě - V3

Kikó v pohybu

Iáson Perla mahagon - VD4

mezitřída: Jannock´s US Maverick - VD1

Evan Mopdrá písnička - VD2

Barnabáš Duhový kamínek - VD3

tř.vítězů: Bélos Perla mahagon - V1, CAC

Cleo Queen Daisy - V2, r.CAC

fenky - dorost: Alisa Barja - VN1

tak to tu ještě nebylo - mladé feny se sešly v počtu 11 v jedné třídě!!!

dvě nejúspěšnější:

Kassiopea Perla mahagon - V1, CAJC

a Artemis Hyrkános - V2

Alisha Zlatá Ina - V3

Alby Blondella - V4

Alisa Blondella - V

Manon Perla mahagon - V

Mia Perla mahagon - V

Eleanor a Eve Zlatý Klondike - V a VD

Alice Zlatá Ina - VD

tř.otevřená: Amálka Sněhurčin poklad - V1, CAC

Bára z Čeřovského vrchu - V2, r.CAC

třída vítězů: Nefertiti Perla mahagon - V1, CAC (splněn Grand champion!)

Yantenee Perla mahagon - V2, r.CAC

třída veteránů: Sagarmatha Modrá písnička - V1, Nejlepší veterán

titul NÁRODNÍ VÍTĚZ získali: pes BÉLOS Perla mahagon...

...a fenka NEFERTITI Perla mahagon

Belísek pak o BOB porazil svého syna i Nefinku a stal se vítězem plemene

v závěrečných soutěžích se dařilo Kadorovi Perla mahagon...

...který získal 4. místo mezi mladými jedinci IX. FCI skupiny (Junior BIG)

dařilo se i Šárce s Bélosem...

...kteří získali 2. místo v Junior Handlingu


1. pololetí roku 2009 zde.

© 2009 Perla mahagon kennel