2013


Soupis konkrétních výstavních výsledků všech našich tibísků i našich odchovů z jednotlivých výstav (i z těch, které nejsou uvedeny na této stránce) si můžete zobrazit
zde.Národní výstava Mol - 22. června 2013

Mezinárodní výstava Ada - 23. června 2013

Již třetím rokem jsme se zúčastnili dvou srbských výstav, pořádaných ve dvou prakticky propojených městech - Molu (národní výstava) a Adě (mezinárodní výstava). Rozhodli jsme se využít toho, že naše mladé tibetí holky jsou ve svých 16ti měsících jak Juniorchampionkami, tak Championkami, a současně toho, že pro zahraniční vystavovatele nabízí Srbský kynologický svaz možnost získání championátů za 1-2 srbská čekatelství (konkrétně Srbským Junior championem se může stát jedinec zahraničního vystavovatele, který buďto získá 2 x CAJC-SRB, nebo je již Juniorchampion některé země a získá 1 x CAJC-SRB; to samé platí o dospělém championátu - 2 x CAC-SRB, nebo 1 x CAC-SRB + již dříve získaný titul Championa některé země). Přihlásili jsme tři holky, a to dost riskantně - pro všechny tři to znamenalo, že musí vždy získat potřebný titul, aby "naplánované" championáty splnily - a povedlo se! Faty a Galy, které jsou již několikanásobnými Juniorchampionkami, Championkami a dokonce i Grandchampionkami, získaly každá po jednom CAJC i CAC (takže obě splnily jak Srbského Juniorchampiona, tak dospělého Srbského Championa), a Exi, které ještě žádný dospělácký championát získaný neměla, získala CACe dva (tím pádem má splněný Srbský Championát). Galy, Faty a Exi tak za víkend splnily dohromady celkem 5 championátů! V neděli na mezinárodce ještě Fatynka porazila svého konkurenta o titul BOB, a tak jsme si domů vezli i oba Junior BOBy, oba BOBy a také CACIBa a r.CACIBa - prostě opravdu úspěšný víkend!
V závěrečných soutěžích s výběrem tibeťáčka nikdy moc nepočítáme - rozhodčí se většinou zaměřují na exotičtější, nebo jinak vyjímečná plemena. O to víc nás těší druhé místo v soutěži chovatelských skupin, kde naše strakaté holky porazily například i jinak velmi propagované a v závěrečných soutěžích vybírané plemeno komondor!
Výstavy byly opět pěkně zorganizované, milé prostředí sportovního areálu v Molu a lesoparku u termálního koupaliště v Adě. Jen komárů mohlo být trochu méně.... (repelenty na ně zdaleka nestačily).
Výstavy byly jako obvykle méně obsazany počtem psů i jedotlivých plemen - v sobotu holky neměly žádného konkurenta, v neděli jen jednoho maďarského pejska (shodou okolností je to syn fenky z našeho chovu - Perfect Lady Perla mahagon). Na příští výstavě ale již zase očekáváme konkurenci větší, a už se na soutěžení moc těšíme!


Výsledky - CAC Mol:

FENY třída mladých Výborná 1, CAJC, Junior BOB
FANTASIA Perla mahagon
mezitřída Výborná 1, CAC
EXPLOSE Perla mahagon
třída šampiónů Výborná 1, CAC, Nejlepší fena, BOB
GALAXY Perla mahagon
Fantasia & Explose & Galaxy Perla mahagon - r. Best Breeding Group

Výsledky - CACIB Ada:

PSI mezitřída Výborný 1, CAC, CACIB
ACHILLEUS Brill Padme
FENY třída mladých Výborná 1, CAJC, Junior BOB
GALAXY Perla mahagon
mezitřída Výborná 1, CAC, r.CACIB
EXPLOSE Perla mahagon
třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB, BOB
FANTASIA Perla mahagon

Foto:


Explose Perla mahagon - 2 x CAC, r.CACIB, Champion Srbska

Galaxy Perla mahagon - CAJC, CAC, r.CACIB, Junior BOB, BOB, Junior Champion a Champion Srbska

Fantasia Perla mahagon - CAJC, CAC, CACIB, Junior BOB, BOB, Junior Champion a Champion Srbska

Galaxy, Explose a Fantasia Perla mahagon...

...r. Best Breeding Group!
DuoCAC San Marino - 9.+10. května 2013

DuoCAC Azerbaijan - 9.+10. května 2013

DuoCACIB Bar Montenegro - 11.+12. května 2013

Již několikrát jsme si vymysleli psí dovolenou. Psí dovolená pro nás znamená spojení několika letních výstav s pobytem někde, kde je hezky, nejlépe u moře... Moc se nám líbilo ve Splitu a Zadaru, a letos jsme vymysleli něco nového - pojedeme ještě jižněji - k městu Bar v Černé Hoře, kde se koná výstavní maratom - celkem 10 výstav (8 národních 4 různých pořadatelských zemí, a 2 mezinárodní pořádané kynologickou organizací Černé Hory). Národní výstavy jsou pořádány vždy dvě v jednom dni (většinou dopolední a večerní), a mezinárodky samostatně. Akce byla o to lákavější, že se konala začátkem května - pro psy tedy o hodně přívětivější počasí než typické letní výstavy. I tak jsme se ale rozhodli neabsolvovat všech 6 výstavních dní, ale jen poslední čtyři - bude to pro naše hafany určitě lepší. Přihlásili jsme dva australáčky a dva tibísky - dvě mladé holky Galaxy a Fantasii, které obě jsou čerstvě 15ti měsíční a mohou tedy nastoupit do třídy otevřené a mezitřídy, a začátkem května vyrazili směr jih s nadějí získání championátů tří států a třeba také prvních čekatelství Interchampiona.
Vyjížděli jsme za chladného českého počasí, ale už na Moravě svítilo sluníčko. Černá Hora nás přivítala nádherným počasím, výstavní areál (respektive velký rekreační areál, který se pořadatelé rozhodli šikovně využít před začátkem sezóny pro pejskaře) přívětivými lidmi, možností jít se psem naprosto kamkoli, a mořem s krásně teplou vodou.
Naše tibeťandy byly jedinými zástupci tibísků na těchto výstavách (australáci takové štěstí neměli - těch bylo přes 10, ale i tak oba naši psi získali championáty a Angel i tituly BOB a BOS) - u tibísků docela změna po loňsku, kdy v Zadaru byla konkurence z Itálie a Dánska, nebo ve Splitu konkurence v podobě hned několika švýcarských "Lollipoťáčků". Napjatě jsme tedy čekali, zda se ty naše dvě holky budou rozhodčím líbit - a líbily!
Ale popořadě. První (tedy pro nás první, protože výstava již byla v plném proudu) výstavní den se konaly dvě národní výstavy - výstava Azerbaijanu a výstava San Marina, na kterých tibísky posuzovali dva rozhodčí z Černé Hory. Obě holky získaly na obou výstavách tituly CAC, o titul BOB se rozdělily (jeden získala Faty a druhý Galy). Druhý den opět dvě národní výstavy zmíněných států, na kterých tentokrát posuzovali rozhodčí ze Srbska, a naše holky opět po dvou CAC (BOBy tentokrát Galinka). Tento výstavní den tedy každá z holek získala druhý CAC San Marina a druhý CAC Azerbaijanu, a obě tedy splnily podmínky pro přiznání titulů Azerbaijan Champion a San Marino Champion. Diplomy se vystavovaly rovnou na místě, takže po vystání nemalých front (jedna na zápis výsledků výstav San Marina do PP, druhá na zapsání výsledků výstav Azerbaijanu do PP, třetí na zažádání o championát San Marina, čtvrtá na zažádání o championát Azerbaijanu, pátá na vyzvednutí (s odkontrolováním všeho - snad i čísel bot, kdyby psi nějaké nosili) championátu San Marina a šestá (konečně jedna rychlá) na vyzvednutí championátu Azerbaijanu) jsme si odnášeli Galinčiny a Fatynčiny první přiznané dospělácké championáty (a také další championáty našeho australáčka Angela a první Juniorchampionáty naší mladičké australačky Bony).
Další dva výstavní dny byly zasvěceny dvěma mezinárodním výstavám. Po malém problému (ze sobotního katalogu jim vypadla Fatynka, takže celkem přes dvě hodiny trvalo, než pořadatelé záležitost dali do pořádku, Fatynce přidělili nové katalogové číslo a vystavili tiskopis pro posudek - vše se zdárně povedlo dořešit jen díky tomu, že jsem sebou měla nejen doklad o přijetí psů, ale i doklad o provedené platbě - a eura se pořadatelům holt vracet nechtělo) jsme se již v klidu usadili u kruhu a čekali na posuzování, které bylo oproti minulým dnů o poznání oficielnější - holt mezinárodka je mezinárodka. Pro srovnání - na národních výstavách se nevypisovaly posudky, jen zadávalo pořadí a tituly, na mezinárodních se posudky vypisovaly; na národních výstavách se chodilo do kruhu jak kdo měl čas (samozřejmě vždy podle plemene), na mezinárodních podle programu a vedoucí kruhů ještě nosili cedulky s vypsanými čísly těch, kteří měli nastoupit; na národních výstavách posuzovali pouze domácí a srbští posuzovatelé, na mezinárodní výstavy byli pozváni uznávaní zahraniční rozhodčí... a rozdílů by se našlo víc. Tibetské španěly posuzovali dva zahraniční rozhodčí - i když pro nás to nebyl nikdo neznámý. V sobotu to byla dokonce česká rozhodčí (mezinárodně uznávaná specialistka pro IX.FCI skupinu) paní Olga Dolejšová (je to krásná náhoda, jet přes tisíc kilometrů k rozhodčí, která bydlí cca 30 km od nás ), v neděli pak srbský rozhodčí (také velmi vyhledávaný a známý) pan Nebojša Savičič. Faty a Galy i na těchto dvou výstavách získaly potřebná čekatelství CAC (obě i po jednom CACIB a BOB), a splnily tak podmínky pro přiznání dalších championátů - za dva CAC-MNE to byl Montenegro Champion, za MNE Ch+2xCACIB (nebo MNE Ch+CACIB+r.CACIB) to byl Grand Champion Montenegro, a za kombinace více championátů (AZB+MNE a SMR+MNE) to byly Champion Středomoří a Balkánský Champion.
V tom všem kolotoči ale zbyla ještě spousta času "okolo". Ubytováni jsme byli v hotelu přímo v areálu, takže pěšky to z pokoje k výstavnímu kruhu bylo pomalou chůzí po pláži (většinou cachtáním mořem) 5 minut (teda pokud jsme se u moře neblokli nadýl). Mezi tím jsme vyráželi ještě na stezky v zalesněné kopcích okolo - všem našim hafanům se to moc líbilo. Po večerech jsme prošli křížem krážem ještě celý areál, nebo poseděli s přáteli (zdaleka jsme nebyli jedinými českými účastníky výstav). Obě holky se navíc staly ve svých 15ti měsících Multichampionkami a dokonce i Grand Championkami a čekatelkami Interchampiona! A to vše umocněno opravdu nádherně stráveným týdnem u moře - no co víc si přát?

Foto:


Adriatic Cup 2013 - Bar - Montenegro

Faty a Galy na výstavě

Fantasia Perla mahagon - 6 x CAC, CACIB, r.CACIB, 2 x BOB...

...Champion San Marina, Azerbaijanu, Montenegra...

...Balkánu, Středomoří a Grand Champion Montenegra!

Galaxy Perla mahagon...

...6 x CAC, CACIB, r.CACIB, 4 x BOB...

...Champion San Marina, Azerbaijanu...

...Montenegra, Balkánu, Středomoří...

...a také Grand Champion Montenegra!

krásný týden...

...strávený u moře

.::.

.::.

.::.

.::.

.::.

.::.

.::.

...rozloučení s Černou Horou
Mezinárodní výstava Dresden - 28. dubna 2013

Jako každým rokem, tak ani letos jsme nemohli vynechat naši účast na mezinárodní výstavě psů v německých Drážďanech. Drážďany jsou jen asi 50 km vzdálené, a jsou tak pro nás nejbližším zahraničním městem, kde se výstava psů pořádá
Na výstavu jsme jeli hlavně kvůli Belískovi, kterému chyběl poslední VDH-ChA pro splnění podmínek německého VDH Championa (na tento titul je třeba získat čekatelství VDH-ChA celkem 5x). Aby nejel sám, přihlásili jsme ještě mladičkou Galaxy. Původně měla jet ještě Fantasia, která vzhledem k tomu, že je o pár dnů starší než Galy, by se již mohla prezentovat v mezitřídě, ale ustoupili jsme Tabince - fence z našeho chovu, jejíž majitelka se chtěla pokusit o zisk dalšího CACIBa. Bohužel Tabinka nakonec vůbec přihlášena nebyla, tak Faty seděla doma zcela zbytečně - ale to nevadí, ona si to určitě vynahradí hned na příštích výstavách.
Tibetské španěly posuzoval pan Rainer Jacobs z Německa, a byl velice důkladný. Belískovi napsal pěkný posudek pouze s výtkou k velikosti (inu Beli není žádný drobeček, to moc dobře víme) a zadal mu všechny 3 tituly - CAC, VDH-ChA a CACIB; Beli tak získal kýžený poslední VDH-ChA pro přiznání VDH Championa! Podobně se dařilo i Galince, které se však v kruhu vůbec nechtělo chodit, minule v Praze ještě hopsala jak splašené kůzle, ale dnes taktiku změnila na styl "lehnu a ani se nehnu"...... Naštěstí se jí po chvíli podařilo přesvědčit v provedení alespoň několika kroků. Kvůli Galinčině prezentaci jsem očekávala horší verdikt rozhodčího, ale ten jí její blbnutí vzhledem k věku prominul a výbornou i s tituly jí zadal (později pak ale její dost extravagantní předvedení bylo důvodem k nezískání titulu Junior BOB). Dařilo se i další české fence - Catalině z Honzíkovy cesty, která rovněž jako Belísek získala tituly CAC, VDH-ChA a CACIB, a splnila tak potřebný počet čekatelství na mezinárodního championa (chybí jí již pouze potřebná doba od prvního k poslednímu CACIBu, takže si ještě někam bude muset zajet později). Bohužel již ne tak dobře se dařilo dalšímu českému pejskovi - mladému Andymu (Andrej Kežur). Je to pejsek velmi výrazný (což umocňuje ještě jeho zbarvení), celkově mohutnější. A právě velikost a mohutnost dnes panu rozhodčímu vadily - u Andyho to bylo příčinou výrazného snížení známky (Andy neva, příště to zas určitě bude lepší!).
O titul BOB tedy nastoupil mladý polský pejsek (celkově velmi pěkný v typu, dobře se prezentující), náš Belísek a Catalina. Oba psy si pan rozhodčí vzal do užšího výběru a pak pro správnější velikost zadal vítězství v plemeni mladému pejskovi (nezbývá než plně souhlasit - Belísek je pro nás téměř ideálem plemene - ale právě až na tu velikost).
Z posuzování jsme měli moc dobrý pocit, výstavu jsme si celkově vysloveně užili, a za rok se určitě vrátíme zpět!


Výsledky:

PSI třída mladých Výborný 1, JgdCAC, JgdVDH-ChA, JunBOB, BOB
SOLO Szambala
Výborný 2, r.JgdCAC, r.JgdVDH-ChA
RIKON vom Tibetdrachen
Dostatečný
ANDREJ Kežur
třída šampiónů Výborný 1, CAC, VDH-ChA, CACIB
BÉLOS Perla mahagon
FENY třída mladých Výborná 1, JgdCAC, JgdVDH-ChA
GALAXY Perla mahagon
třída šampiónů Výborná 1, CAC, VHD-ChA, CACIB
CATALINA Honzíkova cesta

Foto:


třída mladých psů...

...Rikon vom Tibetdrachen...

...V2, r.JgdCAC a r.JgdVDH-ChA

Solo Szambala...

...V1, JgdCAC, JgdVDH-ChA, JunBOB a BOB

Andrej Kežur...

...Dostatečný

třída šampiónů...

Bélos Perla mahagon...

...V1, CAC, VDH-ChA a CACIB

mladá fenka:
Galaxy Perla mahagon...

...V1, JgdCAC a JgdVDH-ChA

šampiónka...

...Catalina Honzíkova cesta...

...V1, CAC, VDH-ChA a CACIB

závěrečné focení - Andýsek s Ivčou

Catalina s Míšou

Ketynka pózovala i sama

Galaxy s Šárkou

a namyšlený Belísek, který si na výstavě dokončil VDH Championát
Speciální klubová výstava KTP-SK Nedanovce - 24. března 2013

Tak a je tu termín další výstavy pořádané slovenským chovatelským klubem tibetských plemen - KTP, a my jako už každoročně nemůžeme při této výstavě chybět! KTP pořádá vždy moc krásné výstavy, krom toho je na výstavě vždy úžasná atmosféra, a navíc je to příležitost se zase po čase setkat se slovenskými přáteli... Letošní počasí nás trošinku vypeklo a my nechtěli dráždit hada bosou nohou a jet přes 450 km v noci (ještě před pár dny byla na Vysočině a Moravě sněhová kalamita...), tak jsme si zamluvili hotel, v sobotu ráno poskládali hafany do auta (přihlášeny jsme měli dva psy - Belíska a již více jak 10ti letého Norbíka, a dvě fenky - mladičkou Fatynku a ne o moc starší Exinku), a pěkně v klidu a s časovou rezervou vyrazili směr Slovensko. Odpoledne jsme na hotelu vykoupali pejsky, večer koukli na "Harry Pottera a polovičního prince" (HP nemusim, ale slovenský překlad "prince dvojí krve" mě opravdu pobavil) a druhý den vyrazili do už jen pár kilometrů vzdálených Nedanovců.
Výstava se konala v kulturním domě, kde pro vystavovatele byly k dispozici i stoly a židle, a kde byl krásný prostor jak pro výstavní kruh a "foto koutek", tak pro všechny vystavovatele. Pozvání posuzovat všechna plemena v KTP zastoupená (Tibetské teriéry, Tibetské španěly, Lhasa Apso a Shih-tzu) přijal pan rozhodčí Robert Kanás, a už v začátku posuzování bylo všem jasné, že známka "Výborná" se rozhodně nebude zadávat automaticky! Přihlášeno bylo 40 psů a fen a tibeťáčci svými 13 jedinci patřili k těm více zastoupeným (a přijeli jak ze Slovenska, tak z ČR a Polska).
Posuzování tibeťáčků otevřel mladičký pejsek importovaný paní Hanusovou z Dánska. Kruhem se proběhl jako ostřílený výstavák, a odnesl si Velmi nadějnou (na slovenských výstavách se bohužel žádné tituly štěňátkům a dorostencům nezadávají). V mezitřídě se bohužel pejskovi paní Kováčové tak nedařilo - VD1. Více se líbili pejsci ve třídě otevřené, kde zvítězil polský Arni Gang Cziki a ziskem CAC splnil poslední podmínku pro přiznání Championa SK! Ve třídě šampiónů se předvedl náš Belísek a z Dánska importovaný Popo. K naší radosti se Belísek líbil více, získal titul CAC i CC, a za chvilku i v porovnání s polským Arnim titul Klubový vítěz! Prezentaci pejsků zakončil náš dědouš Norbu, který se také líbil.
A už nastupovaly holčičky - jako první dvě krásné dorostenky, kde mě velmi zaujala z Finska importovaná do Polska fenka Kiiramanna Miss Finland, která se líbila i panu rozhodčímu a krom známky VN1 ji posléze i v závěrečných soutěžích vybral jako nejkrásnějšího dorostence výstavy - BIS Puppy! Ve třídě mladých neměla naše Faty žádnou konkurenci, ale po tom, jak dnes padaly výborné bez titulu a velmi dobré, to zdaleka nebyla jistota titulu! - Faty se ale líbila a získala jak CAJC, tak titul Klubové vítězky mladých a od letoška již i na Slovenku zadávaný titul Junior BOB. Následovala mezitřída, kde naše Exinka měla jednu konkurentku. Exi se dnes moc pěkně předváděla (především v pohybu jako bych viděla jejího otce, který si prezentaci v pohybu vždy doslova užíval) a třídu vyhrála. Ziskem titulu CAC splnila poslední z podmínek pro přiznání dvou šampionátů - Slovenského Juniora a Klubového Juniora KTP! Prezentaci tibetích holčiček uzavírala černá Indu Bedigebu, které také pro splnění championátu (Slovenského národního šampióna) chyběl poslední CAC. Bohužel nešťastná náhoda tomu nedovoliola - Indu (předvedená ve velice pěkné kondici) si během posledního měsíce někde vylomila jeden řezák (o čem ani její majitelé nevěděli) a právě absence tohoto řezáku dnes byl důvod pro snížení známky... Naše Exi tedy měla další cestu k titulu Klubové vítězky značně zjednodušenu.
Do závěrečného kola v plemeni (tedy do soutěže o titul BOB - vítěz plemene) jsme najednou měli "málo rukou" - všichni čtyři naši tibísci ve svých třídách zvítězili a tak právě oni šli soutěžit o titul BOB - moc díky slovenským přátelům za pomoc s jejich předvedením! Panu rozhodčímu se nejvíce líbil Belísek, který krom již uvedených titulů získal i nominaci na (na KTP se pořádající) soutěž o "Nejlepší srst" a "Nejlepší hlavu" a stal se i vítězem plemene. MOC DĚKUJEME ZA TAK KRÁSNÁ OCENĚNÍ VŠECH NAŠICH TIBEŤÁČKŮ!!!
A nastalo finále - závěrečné soutěže společné pro všechna plkemena. Mezi dorostenci zvítězila již zmíněná nádherná tibeťanda (která je krom toho držitelkou i dalších titulů ze závěrečných soutěží z Polska). Mezi Juniory se nejvíce líbila mladá fenka plemene Shih-tzu, a jako drohého nejlepšího Juniora označil pan rozhodčí naší Faty! Ve veteránech zvítězila fenka Lhasa Apso - moje oblíbenkyně Šonka, se kterou jsme před pár lety strávili krásnou dovolenou ve Splitu , druhé místo patřilo našemu Norbíkovi. A v soutěži o BIS připadlo našemu Belískovi krásné 3.místo.
Krom úžasných výsledků, vynikající nálady i pocitu ze super stráveného dne jsme si z výstavy opět odváželi i spoustu milých sponzorských cen, které má KTP vždy pro co největší počet účastníků připravené! Na slovenské klubové výstavě bylo opravdu krásně a my příště přijedeme určitě opět! Zvlášť když letos na podzim se zde bude konat i prestižní TIBET DOG EUROPA. Už nyní se moc těšíme!


Výsledky:

PSI třída dorostu Velmi nadějný 1
Sommerlyst´s OS-PA DANPO
mezitřída Velmi dobrý 1
CAN-RIG Lotosový kvet Tibetu
třída otevřená Výborný 1, CAC, CC
ARNI Gang Cziki
Výborný 2, r.CAC
BRI-ZHAL Lotosový kvet Tibetu
třída šampiónů Výborný 1, CAC, CC, Klubový vítěz, BOB, BIS 3
BÉLOS Perla mahagon
Výborný 2
Sommerlyst´s DGA-PO-NE-PO
třída veteránů Výborný 1, Veterán BOB, r.BIS Veteran
NORBU Pul-i-Khumri
FENY třída dorostu Velmi nadějná 1, BIS Puppy
Kiiramanna MISS FINLAND
Velmi nadějná 2
E-MA-HI-SA Lotosový kvet Tibetu
třída mladých Výborná 1, CAJC, JCC, Klubová vít.ml., Junior BOB
FANTASIA Perla mahagon
mezitřída Výborná 1, CAJC, CC, Klubová vítězka
EXPLOSE Perla mahagon
Velmi dobrá 2
CA-TSHA Lotosový kvet Tibetu
třída otevřená Velmi dobrá 1
INDU Bedigebu

Foto:


při posuzování

Bélos Perla Mahagon - CAC, CC, Klubový vítěz a BOB

Norbu Pul-i-Khumri - Nejlepší veterán v plemeni a r.BIS Veterán

Fantasia Perla Mahagon - CAJC, JCC, Klubová vítězka mladých, Junior BOB a r.BIS Junior

Explose Perla Mahagon - CAC, CC a Klubová vítězka, dokončen SKJCh a ClubJCh

náš Belísek v závěrečné soutěži o BIS

BIS - Lhasa Apso z Maďarska

r.BIS - Tibetský teriér z ČR

BIS 3. - náš Belísek

a BIS 4. - Shih-tzu z ČR
Double CACIB Sofia - 19. & 20. ledna 2013

Letošní výstavní sezónu jsme otevřeli neplánovaně velmi brzy. Koncem loňského roku se nám naskytla příležitost účastnit se "psího zájezdu" (tj. zájezdu, který organizují pejskaři a to vždy na nějakou zajímavou výstavu) plánovaného na konec ledna do bulharské Sofie, kde se v jednom víkendu konaly hned dvě mezinárodní výstavy spojené s možností získání tří bulharských šampionátů (Bulharského championa, Bulharského Grand championa a Balkánského championa, to vše jak ve varietě pro dospělé, tak pro juniory a veterány). Takovou příležitost jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít, a krom našeho "puntíkatého míšánka" Angela (australský ovčák) jsme přihlásili Mikynku (která měla takto jedinou šanci splnit si podmínky Interchampiona ještě před svým mateřstvím) a mladičkou Fatynku.
Cesta na výstavu byla opravdovým zážitkem. Autobus plný stejně naladěných a "postižených" lidí a více jak 50ti psů, úžasná atmosféra plná zábavy a vtipů, a samozřejmě těšení se na výstavy. Přes zimní počasí (sněžit začalo ještě než jsme vyjeli z Prahy a nepřestalo až do Bulharska, sněžení občas doprovázela vánice...) a kontroly na hranicích (na srbsko-bulharské hranici si zřejmě cenili nového vybavení a tak celý autobus musel být vylidněn a cestující samostatně projít zasklenou buňkou s pasovou kontrolou, celníci zatím chtěli nahlédnout do autobusu, ale když je začali "vítat" hafani, tak od nápadu ustoupili ) jsme krásně dodržovali časový harmonogram a na výstavu dorazili ještě s časovou rezervou.
Sofijských výstav jsme se před třemi lety již zúčastnili, takže tato výstava pro nás nebyla už takovým překvapením, jakým pro řadu českých vystavovatelů může být - cca 250 přihlášených psů (tj. nejen ti, co byli uvedeni v katalogu, ale i ti, co se přihlásili až po uzávěrce, která byla 4 dny před výstavou) bylo rozděleno do 4 kruhů, ve kterých posuzovali rozhodčí z Bulharska a Srbska, přejímka psů velmi rychlá - platilo se bez navýšení na místě, podlaha v kruzích klouzavá s kobercem, který nebyl ani po celém obvodu kruhu, ručně psané a značně nečitelné posudky dle mé dcery psané "obrázkovým písmem" (inu azbuku už mladší generace nezná..., já jí znám, a stejně jsem posudky nerozluštila), všude milá atmosféra a vstřícnost, jeden stánek (respektive stolek) s občerstvením (zprvu se prodávalo pouze za leva, během chvilky ale paní změnila názor a na stole se jí začaly kupit i hromádky eur) a žádný stánek s čímkoli jiným. Poháry či kokardy pro vítěze žádné, pohár (o něco menší velikosti než jsme u nás zvyklí získávat za titul CACIB) pouze v závěrečných soutěžích pro vítěze BOG (pro druhého a třetího již nikoli) a dva větší poháry pro BISe a r.BISe. Prostě jiný kraj, jiný mrav.
Posuzování probíhalo svižně a pokud některý s přihlášených nenastoupil, psa vyvolali (bulharsky a anglicky) rozhlasem a v kruhu se s posuzováním pokračovalo až když cca do 2 minut nepřišel. První den tibeťáčky (na výstavu byly přihlášeni pouze naše dvě holky) posuzoval pan Denis Kuzelj z Bulharska (dříve ze Slovinska). Obě holky se mu líbily a k mému velkému překvapení o titul vítěze plemene prakticky bez rozmýšlení upřednostnil mladou Fantasii. Jsem moc ráda, že Fatynka nezískala jen titul Juniorského vítěze při absenci jakékoli juniorské konkurence, ale i titul BOB v konkurenci Mikynky, která je vítězkou soutěže Top tibeťák za rok 2011 i 2012 (tj. že Faty porazila výstavně nejúspěšnější českou fenku dvou posledních výstavních sezón a držitelku mnoha šampionátů, grandšampionátu a ČMKU šampionátu, která navíc na této výstavě byla plně v kondici)! Něco takového jsem prostě vůbec nečekala.
Protože v Bulharsku mají pro účastníky dvouvýstav připravené "bonusy" v podobě nižších podmínek pro získání championátů, tak obě holky hned první výstavní den splnily podmínky pro své první bulharské championáty. V závěrečných soutěžích se Fatynka sice krásně prezentovala, ale jako obvykle tibísek vybrán nebyl (navíc zrovna v IX. FCI skupině byla konkurence opravdu vysoká - krásní a upravení psi nejen z Bulharska a Srbska, ale také z Ukrajiny, Itálie, Francie a Belgie!, vedle psů z ČR, Slovenska a Polska - prostě v této skupině konkurence největší a doslova mezinárodní).
Po skončení výstavy jsme rychle balili aby na nás nemusel autobus čekat (jelikož náš australák získal titul BIG a 4.BIS, byli jsme u závěrečného kruhu zcela do konce výstavy). I ostatní vystavovatelé si pospíšili a tak úderem 16. hodiny byl celý autobus v pohotovosti a čekal na odvoz do hotelu - když v tom zazněla ta neočekávaná zpráva - řidiči musí mít 9ti hodinovou pauzu, a tak na ten desetiminutový odvoz do hotelu musíme ještě dvě hodiny čekat! ... Nicméně jsme se dočkali, k hotelu jsme projeli krásně prosvícenou Sofií (moc škoda, že bylo už opravdu pozdě a my byli unavení a tak na procházku centrem Sofie již chyběly síly) ke krásnému hotelu v centru Sofie, kde se líbilo jak nám, tak našim pesanům!
Druhý den probíhal obdobně, pouze formality s placením a převzetím startovních čísel (katalogy pro oba dny byly volně k dispozici od soboty) jsme již mohli vynechat. Dnes nás posuzoval srbský rozhodčí pan Nebojsa Savicic, a jeho názor na obě naše holky byl naprosto shodný s názorem pana Kuzelja! Druhý BOB putoval opět k Fatynce!!! A "bonusový championátový program" pokračoval - za další získané tituly (tentokrát za druhý CAJC/CAC a za CACIB či Junior BOB) byl splněn Grandšampionát (jak dospělý, tak Juniorský) a Balkánský šampión (opět jak dospělý, tak juniorský).  Naše holky si tak odvezly z výstavy opravdovou sbírku šampionátů, Fantasia je nyní BULHARSKÝ JUNIOR CHAMPION, BULHARSKÝ JUNIOR GRAND CHAMPION a BALKÁNSKÝ JUNIOR CHAMPION, a Ximicca BULHARSKÝ CHAMPION, BULHARSKÝ GRAND CHAMPION a BALKÁNSKÝ CHAMPION, a krom toho si v sobotu získáním svého dalšího CACIB splnila i podmínku pro přiznání titulu INTERCHAMPION KRÁSY F.C.I. (čekatelství má mnohem více, než potřebuje, ale toto byl první CACIB po časovém rozmezí 1 rok od získání toho prvního, kterého si ve svých 15ti měsících odnesla z MVP v Praze). Navíc stejně dobře se dařilo i našemu australáčkovi - i on si odvezl všechny tři bulharské šampionáty, i on splnil poslední podmínku pro přiznání Interchampiona, a navíc se i v neděli stal vítězným psem I.FCI skupiny s titulem BOG.
Z výstavy jsme odjížděli nadmíru spokojeni, plni dojmů a opět ve vynikající náladě. Cesta zpět ubíhala ještě rychleji než cesta tam a my jsme moc rádi, že jsme dostali příležitost zúčastnit se tohoto krásného zájezdu plného úžasných lidí, mezi kterými jsme získali nové přátele! Už se moc těšíme na příště!!!!!!!


Výsledky - sobota 19.1.2013:

FENY třída mladých Výborná 1, CAJC, Junior BOB, BOB
FANTASIA Perla mahagon
třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB XIMICCA Perla mahagon

Výsledky - neděle 20.1.2013:

FENY třída mladých Výborná 1, CAJC, Junior BOB, BOB
FANTASIA Perla mahagon
třída šampiónů Výborná 1, CAC, CACIB XIMICCA Perla mahagon

Foto:


výlet do bulharské zimní Sofie - foto před výstavní halou

Ximicca Perla Mahagon - 2 x CAC, 2 x CACIB...

...přiznány 3 championáty a splněn Interchampion!

Fantasia Perla Mahagon - 2 x CAJC, 2 x Junior BOB, 2 x BOB...

...a přiznány tři Juniorské championáty!© 2013 Perla mahagon kennel